Konyaaltı Belediyesi, 2022 yılı içerisinde 10 bin 790 litre atık yağı ve 23 bin 587 kullanım dışı kitabı geri dönüşüme kazandırdı.

Konyaaltı Belediyesi, 2022 yılı içerisinde 10 bin 790 litre atık yağı ve 23 bin 587 kullanım dışı kitabı geri dönüşüme kazandırdı.

‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında geçen yıl içerisinde Konyaaltı’nda 10 bin 790 litre atık yağ toplandı. Bir litre yağın üzerindeki atık yağları direkt evlerden alan Konyaaltı Belediyesi ekipleri, bir litrenin altındaki yağları ise yurttaşların, muhtarlık binalarındaki atık yağ kumbaralarına bırakması ile topladı. Toplanan atık yağlar, biyodizel yakıtına dönüştürülmek üzere belediyenin anlaşmalı olduğu lisanslı firmanın geri dönüşüm tesisine aktarıldı. Belediye, 2022’de toplam 23 bin 587 adet de kitap topladı. Toplanan kitaplardan kullanım dışı olanlar geri dönüşüme gönderilirken, kullanılabilir durumda olan kitaplar belediyenin kütüphanesinde raflardaki yerini aldı. Sınavlara yönelik içeriklere sahip kitaplar ise ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz bir şekilde ulaştırıldı.

‘Çöp değil, geri dönüştürülebilir atık’ sloganıyla hareket ettiklerini belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, hemen hemen her atığı toplayıp geri dönüştürdüklerini ve bu yolla belediye bütçesine önemli bir gelir kazandırdıklarını aktardı. Başkan Esen, şunları söyledi:

“Bizim amacımız çevreyi korumak, doğayı temiz tutmaktır. Bunun yanında, belediye bütçesine de katkı sağlıyor, bu bütçeyi halkımıza hizmet olarak sunuyoruz. Geri dönüşüm ile ilgili çalışmalarımızı daha da yaygınlaştırıp toplama maliyetini düşürmek ve daha iyi gelir elde etmek istiyoruz. Tabii bu noktada vatandaşlarımıza da büyük iş düşüyor. Dönüştürülebilir atıkları çöpe değil, ilçemizin dört bir yanına yerleştirdiğimiz geri dönüşüm kutularına atmaları büyük önem arz ediyor. Konyaaltı Belediyesi olarak geri dönüşüm ile ilgili çalışmalarımızı adım adım geliştiriyoruz.”