Konyaaltı Belediyesi Sivil Savunma Servisi, deprem felaketinden etkilenen illerdeki sahipsiz kedi ve köpekleri kurtararak koordinasyon merkezine götürdü. Ekipler ayrıca, enkazda kalan bir buzağıyı da kurtarıp sahibine teslim etti.

Konyaaltı Belediyesi Sivil Savunma Servisi, deprem felaketinden etkilenen illerdeki sahipsiz kedi ve köpekleri kurtararak koordinasyon merkezine götürdü. Ekipler ayrıca, enkazda kalan bir buzağıyı da kurtarıp sahibine teslim etti.

Deprem bölgesinde çalışmalarına devam eden Konyaaltı Belediyesi Sivil Savunma Servisi, yaşanan felaket dolayısıyla bulunduğu yerde mahsur kalan kedi ve köpekleri kurtardı. Barınak, sokak veya yıkılan evlerin etrafında sahipsiz kalan hayvanlar, bulundukları yerden alınarak bölgedeki koordinasyon merkezine götürüldü. Koordinasyon merkezinde bulunan veterinerler tarafından sağlık kontrolleri yapılan hayvanlar, gözetim altına alındı. Günlerdir terk edilmiş bir barınakta bulunan anne köpek ve 8 yavrusu da bulunduğu yerden alınarak koordinasyon merkezindeki veterinerlere teslim edildi. Sıcak bir ortama kavuşan yavru köpeklerin sağlık kontrolleri yapıldı.

Konyaaltı Belediyesi Sivil Savunma Servisi ekipleri, bölgede sahipsiz kalan hayvanları koordinasyon merkezine getirdiklerini belirterek, “Burada bulduğumuz her canlıyı kurtarmaya çalışıyoruz. Anne köpeği ve 8 yavrusunu Elbistan Çaybaşı Mahallesinde bir enkazın içinden çıkardık. Yavruların sütten kesilmemesi için annesinden ayırmadan koordinasyon merkezine getirdik. Buradan da düzgün bir şekilde yuvalandırılacaklar. Yetişkin kedi ve köpeklerin de sahiplendirilmesini sağlayacağız” açıklamasını yaptı.

PATLAYICILARA KARŞI UYARI

Konyaaltı Belediyesi Sivil Savunma Servisi, afet bölgesinde enkaz kaldırma çalışmaları başlamadan önce işaretleme çalışması da gerçekleştirdi. Bölgenin haritası doğrultusunda içerisinde tüp, yanıcı ya da patlayıcı özelliğe sahip maddelerin bulunduğu binalar tespit edilip işaretlendi.

Özellikle enkaz kaldırma çalışmaları sırasında bu işaretlemenin çok önemli olduğunu belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, bölgede devam eden çalışmalarda tüm ekip ve imkanlarını seferber ettiklerini kaydetti. Göreve geldikten sonra kurdukları Sivil Savunma Birimi'nin uzman ekiplerden oluştuğunu vurgulayan Esen, bu sayede hem belediye çalışanlarına hem de Konyaaltı ilçesinde bulunan vatandaşlara afet, ilk yardım vb. eğitimler verdiklerini de söyledi.

Deprem felaketinin yaşandığı ilk gün bölgeye giderek yardım çalışmalarına katılan Başkan Esen, “Depremin yaşandığı ilk gün ekiplerimiz ile bölgeye geldik. Ayrıca başlattığımız yardım kampanyasında toplanan yardımları da hiç bekletmeden direkt vatandaşa ulaştırdık” dedi.

Afetzede vatandaşların kaldığı şantiye konteynerlerini de ziyaret eden Esen, depremzedelerin ihtiyaçlarını dinledi. Tespit ettikleri ihtiyaçları karşıladıklarını söyleyen Esen, bölgedeki çalışmalarının devam ettiğini dile getrdi.