banner247

Türk Kızılayı 2+1 Konseptinde Çadır Üretmeye Başladı

Türk Kızılayı, içerisinde ebeveyn bölümü, oturma odası ve mutfak ünitesinin bulunduğu 3 bölümden oluşan 28 metrekarelik çadır üretti.

 Afetzedelerin güvenliği ve rahatlığı göz önünde alınarak tasarlanan 

yeni konsept çadırda, renk olarak beyaz yerine mavi tercih edildi. Çadırların üretimi Türk Kızılayı Etimesgut Yerleşkesi’ndeki Çadır Üretim Merkezi’nde başlandı. Çadırlardan ilk etapta 10 bin adet üretilerek.

Yeni üretilen çadırlarda konsept değişikliğine giden Türk Kızılayı, yapılan değişiklik ve eklenen bölümlerle çadırı daha işlevsel hale getirdi. 28 metrekarelik çadırların 14 metrekarelik bölümü oturma odası, 7 metrekaresi ebeveyn odası, geriye kalan 7 metrekaresi ise giriş olarak tasarlandı. Çadırın giriş kısmına ise soba ile ısınılabilmesi için sac plakalı, yanmaz kumaş takviyeli baca deliği açıldı.

Çadır ısı yalıtımlı, su geçirmez ve yanmaz özellikte

Yeni çadırın dikkat çeken en önemli özelliği 3 kısımdan oluşması. Ebeveynlerin ayrı yatabileceği bir bölümü bulunan çadırın bu kısmında acil durumlar için tasarlanmış fermuarlı kapı da yer alıyor.

Tavanı pvc, duvarları ise yüzde 100 pamuklu kumaştan yapılan çadırın astarı ile pvc tabanı da ısı yalıtımlı. Tavanı su geçirmez özellik taşıyan çadırın en önemli özelliklerinden biri de ısı farkını içeri yansıtmaması. Dış mekan ısısının eksi 10 olduğu ortamlarda test edilen çadır, soba yakılması durumunda 25 derece iç ısıya ulaşabiliyor. Çadır bu sıcaklığı uzun süre muhafaza etme özelliği de gösteriyor.

Ev konforunda çadır

Üç bölümden oluşan çadırın giriş kapısının sol tarafında mutfak bölümü bulunuyor. Gıda malzemelerinin depolanması için oluşturulan bu alan, bulaşık ve çamaşır yıkamak için de uygun olarak tasarlandı. Çadırın orta kısmında ise 14 metrekarelik bir yaşam alanı bulunuyor. 2 adet pencereyle havalandırılması, güneş ışığının içeri girmesi sağlanan bu bölüm kalabalık ailelerin ihtiyacına da cevap veriyor.

Yeni çadırın rengi mavi

Türk Kızılayı’nın çadırlarda kullandığı beyaz renkli kumaşlar yeni konsept çadırda yerini mavi renge bıraktı. Renk konusunda yapılan araştırmalar ve psikologlarla görüşmeler neticesinde böyle bir değişikliğe giden Türk Kızılayı, afetzedelere moral vermeyi, insanları psikolojilerini olumlu yönde etkilemeyi amaçlıyor.

4 kişiyle 20 dakikada kurulabiliyor

150 kilogram ağırlığında olan çadırın kurulumu da çok kolay. Talimat çizelgesine uyulduğunda 4 kişi tarafından 20 dakikada kurulabilen çadır, kişi sayısı arttıkça daha kısa sürelerde kullanıma hazır hale getirilebiliyor. Çadırın kurulumdaki en önemli araçlardan olan demir aksamların birbirinin aynı olması işlemi daha kolay hale getiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER