CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Anayasa Mahkemesinin, Hatay Milletvekili Can Atalay için verdiği hak ihlali kararı, ülkemizde kırıntısı kalan demokrasi ve yargı bağımsızlığı için hayati öneme sahiptir. İlk derece mahkemesi kanunların da emrettiği üzere, bu kararı derhal yerine getirmeli, ülkemiz bu utançtan kurtulmalıdır. Can Atalay Meclis’e” açıklamasını yaptı.

Anayasa Mahkemesi, 14 Mayıs’ta Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili seçilmesine rağmen halen cezaevinde tutulan Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine bugün karar verdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, AYM kararının derhal yerine getirilmesi gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, X hesabında şu mesajı paylaştı:

JALE NUR SÜLLÜ, KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASININ KALDIRILMASI İÇİN TBMM’YE KANUN TEKLİFİ VERDİ JALE NUR SÜLLÜ, KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASININ KALDIRILMASI İÇİN TBMM’YE KANUN TEKLİFİ VERDİ

“Anayasa Mahkemesinin, Hatay Milletvekili Can Atalay için verdiği hak ihlali kararı, ülkemizde kırıntısı kalan demokrasi ve yargı bağımsızlığı için hayati öneme sahiptir. İlk derece mahkemesi kanunların da emrettiği üzere, bu kararı derhal yerine getirmeli, ülkemiz bu utançtan kurtulmalıdır. Can Atalay Meclis’e.”