CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyetimizin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı, halkımızın varlık ve yokluk mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı'nın kahramanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yol arkadaşı, Lozan Zaferi'nin mimarı, Genel Başkanım İsmet İnönü'yü saygı ve minnetle anıyorum” mesajını yayınladı.

Bu sabah CHP heyetiyle Anıtkabir’e giderek Atatürk’ün mozolesinde saygı duruşunda bulanan Kılıçdaroğlu, ardından İsmet İnönü’nün lahitine de çelenk bıraktı. Heyet içerisinde İnönü'nün kızı Özden Toker ve torunu Gülsün Toker Bilgehan ile Anayasa Mahkemesi'nin eski Başkanı Yekta Güngör Özden de yer aldı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 2. Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet’in ilk Başbakanı, CHP’nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü’yü Twitter hesabından yayınladığı mesajla da andı. Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle:

“Cumhuriyetimizin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı, halkımızın varlık ve yokluk mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı'nın kahramanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yol arkadaşı, Lozan Zaferi'nin mimarı, Genel Başkanım #İsmetİnönü'yü saygı ve minnetle anıyorum.”