CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gittiğim yerlerde de ifade ettim, hiçbir ayrım yapmadan bütün belediye başkanı arkadaşlara yürekten teşekkür ederiz. Çünkü belediyelerin güçleri var, imkanları var. Dolayısıyla bu acıları sarmak için belediyeler ellerinden gelen bütün çabaları gösteriyorlar. Çocukları, yaşlıları, engellileri, travma yaşayan vatandaşları bir şekliyle yaralarının sarılması ve en azından onlara güzel bir gelecek umut vaat eden bir ortamın yaratılması lazım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, depremden etkilenen Hatay’ın Defne ilçesindeki çadır kentteki vatandaşları bugün ziyaret etti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise bölgede yapılan çalışmalara ilişkin Kılıçdaroğlu’na bilgi verdi. Büyükakın şunları söyledi:

“ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

“İkinci günden itibaren Defne’ye yerleştik. Burada bir çadır kent oluşturduk. Yaklaşık 40 dönümlük bir alan burası, gönüllü doktorlar var. Almanya’dan, Amerika’dan gelenler. Kocaeli’nden gelen bir gönüllü eczacı ekip var, onlar da ilk çarşambadan beri buradalar. Yaklaşık bin küsür civarında depremzedemiz burada kalıyor. AFAD ile Kızılay ile Aile Sosyal Politikaların diğer hizmetleriyle beraber çalışmalar yürütülüyor. Yemek hizmeti var. Arka tarafta sosyal market var, bir kısımda gıda bir kısımda hijyen maddeleri bir kısımda da giysiler var. Arkada çocukların bir an önce normale dönmesi için oyun parkları vesaire yaptık. Psikoterapi hizmeti verecek bizim ekiplerimizden getirdik. Çocuklarımızla görüşüyorlar. Defne Belediye Başkanı ile Antakya Belediye Başkanı ile temas halindeyiz, onlarla da birlikte çalışıyoruz. Sayın vekillerimizle akşam koordinasyon toplantıları yapıyoruz. Hep birlikte vatandaşlarımızın yanındayız. Biliyorsunuz 99’da biz bunu yaşadık. Onları çok iyi anlıyoruz. Yaralarına merhem olmaya çalışıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarıyla, buradaki yerel yönetimlerle elimizden geleni yapıyoruz."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, depremden etkilenen Hatay’ın Defne ilçesindeki çadır kentte vatandaşları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:  

“BU ACILARI SARMAK İÇİN BELEDİYELER ELLERİNDEN GELEN BÜTÜN ÇABALARI GÖSTERİYORLAR”

“Sayın Başkan çok teşekkür ederiz, gerçekten çok güzel bir görev üstlenmiş durumdasınız, yapıyorsunuz görevinizi. Sonuçta acı hepimizin ortak acısı, dediğiniz gibi 99’da İzmit, Sakarya, Düzce’ye kadar uzanan Yalova’yı, İstanbul’u kapsayan büyük bir deprem felaketi yaşamıştık. Yaraları inşallah el birliğiyle hep birlikte saracağız. Gittiğim yerlerde de ifade ettim, hiçbir ayrım yapmadan bütün belediye başkanı arkadaşlara yürekten teşekkür ederiz. Çünkü belediyelerin güçleri var, imkanları var. Dolayısıyla bu acıları sarmak için belediyeler ellerinden gelen bütün çabaları gösteriyorlar. Çocukları, yaşlıları, engellileri, travma yaşayan vatandaşların bir şekliyle yaralarının sarılması ve en azından onlara güzel bir gelecek umut vaat eden bir ortamın yaratılması lazım. Siz Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak elinizden gelen çabayı gösteriyorsunuz. Ben herkesin huzurunda size, ekip arkadaşlarınıza, gönüllü çalışanlara, eczacılara hepsine yürekten teşekkür ederim ve çok sağ olun var olun.”