ÖZGÜR DEDEOLUK 

Aydın'ın Karacasu ilçesinde bir zeytin arazisinden çalınan gübre tankı üreticiyi isyan ettirdi. Bugüne kadar tarladan bir toplu iğnesinin bile kaybolmadığını ifade eden üretici İsa Çetin, "İlk defa başıma böyle bir şey geldi. 10 yıldır burada duran 10 bin lira civarındaki gübre tankım çalındı. Son dönemde arazilerde hırsızlıkların arttığını söyleniyor. Geçen sene ilçe dışından gelen bir grup Ataeymir'de su sayaçlarını çalmıştı. Bu sene de benim başıma bu geldi. Üretici olarak hem maliyetlerden dertli hem de hırsızlardan dertliyiz" dedi.

Aydın'ın Karacasu ilçesi Ataköy yolu üzeri Karınderesi Mevkinde İsa Çetin'e ait 1 metre yüksekliğinde 30 kilo ağırlığında demir malzeme kullanılarak yapılan 10 bin lira değerindeki gübre tankı sırra kadem bastı. 10 yıldır tarlada aynı yerde duran tankın çalındığını ifade eden Çetin, "Üretici bir yandan maliyetlerle boğuşuyor bir yandan bu tür olaylarla karşılaşıyor. Yetkililerin bir çözüm bulmasını istiyoruz" dedi.

"ÜRETİM İÇİN KIYMETLİ BİR MALZEMEYDİ"

Yaşananlar hakkında bilgi veren Çetin, "Bu görmüş olduğunuz basılan suyun filtre tankı. Borunun gözeneklerinin tıkanmaması için kullanılıyor. Oradan gelen su, gübre tankına giriyor. Gübreli su fidanların dibine servis ediliyor ve fidanların gübrelenmesi sağlanıyordu. Bir metre yüksekliğinde 30 kilo ağırlığında, demir malzeme kullanılarak yapılmış yaklaşık 10 bin lira değerindeki bir tanktı bu. Çok profesyonel bir şekilde buradan sökülüp çalınmış. Bugün bir emekli için ya da üretime tam anlamıyla geçememiş bir çiftçi için çok kıymetliydi. Bahçelerde bu sıralarda çok yoğun bir şekilde hırsızlık olayları gelişmekte. Çiftçi elindeki imkanlarla güvenlik önlemi alamıyor" dedi.

"LÜTFEN ÖNLEM ALINSIN"

Sözlerini sürdüren Çetin, "İlgili yerlere gittiğimizde de yeterli çözüm bulamıyoruz. Kafanı duvara vursan ses gelir ama müracaat ettiğini yerlerden ses gelmiyor. Aslında bu tarz insanlar bellidir bilinen insanlardır. Güvenlik güçleri tarafından bilinir, izlenen insanlardır aslında. Neden böyle oluyor anlayamıyoruz. Hırsızlık olayları neden arttı anlayamıyoruz. Acaba İslamiyet’in kuralları mı değişti. İnanmak değişti de hırsızlık mı başa geçti. İnsanlar bu ekonomik yoklukta var olmak için ayakta kalabilmek için emek harcarken birilerine de kalkıp da erik dalı oynama fırsatı verilmemeli. Lütfen önlem alınsın" ifadelerini kullandı.

"ÜRETİCİYE DESTEK VERİLMİYOR"

Hırsızlığın yaşandığı bölgenin, ana yola uzak olduğunu dile getiren Çetin, "Burası yola epey uzak bir mesafede. Buradan bu tankın çalınmış olması bu yönüyle daha da ilginç. Eskiden jandarma, güvenlik güçleri hiç ummadığın anda ara yollardan çıkardı. Şimdi bunu görmüyoruz. Neden acaba? Son yıllarda bu tür hırsızlıkların artmasında hayat pahalılığı geçim sıkıntısı bir faktör olabilir. Çalışarak para kazanma şekli değişti. Çalarak para kazanmak oldu. Birileri örnek alıyor. Örnek yapıyor bunu. İnsanlar da onu örnek alıyorlar. Türk toplumunun özü bu değil. Bir yandan üretelim diyoruz bir yandan güvenlik sorunu var. Ne yapacak bu vatandaş. Zor olacak ama kamera koymayı düşünüyorum. Kimseyi tarlama sokmayacağım. Tarlamın etrafını tel örgü çevirsem 200 bin lira yetmeyecek. 200 bin liram olsa zaten traktör alırım. O daha acil ihtiyaç. Üreticiye destek de verilmiyor" dedi.

"ARAZİLERDE BU TÜR OLAYLAR YAŞANMAYA BAŞLADI"

İlk defa böyle bir şeyle karşılaştığını söyleyen Çetin, "10 yıldır burada duran ve başına hiçbir iş gelmeyen gübre tankıma şimdiye kadar hiçbir şey olmuyor ama bu sene çalınıyor. Ne demek bu. Halkın konuşmalarına kulak verdiğimizde son dönemde hırsızlıkların arttığını söylüyorlar. Halkla yönetenler arasında bir diyalog eksikliği var. Geçen sene Ataeymir tarafındaki tarlalarda çok sayıda su sayacı çalınmıştı. Bu akıl alır bir şey değil. Oradaki sayaçların yerleri tek tek nasıl biliniyor. Son dönemde bu hırsızlıkların artmasında hırsızların bunu meslek edinmiş olma ihtimali de var ama son dönemde ekonomik koşulların ağırlaşması da etken olabilir. Bugüne kadar bir toplu iğnem bile çalınmamıştı. Nerede yorulduysam aletim edevatım orada kalırdı. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım" şeklinde sözlerini sonlandırdı.