BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde engelli ve kalp pili ile yaşayan 70 yaşındaki Ayşe Yiğit, yıllık olarak 8 bin lira ödediği evin kirasının yine yıllık olarak 40 bin liraya çıkarılmasına tepki gösterdi. Kirası geçen yıla göre yüzde 400 artırılan Yiğit, “Maaşım, 2 milyarı (2 bin lirayı) 200 lira mı ne geçiyor, fazla yok. Biriktirip ev kirası ödüyorum. Ev sahibi 'ya çıkacaksın ya da 40 milyarı (40 bin lirayı) ödeyeceksin' dedi. Dün de 3 milyarı (3 bin lirayı) saydı, aylık 'aydan aya ver' dedi. Ben de 'durumum yok veremem' dedim. 2 milyar (2 bin liraya) say, dedik. ‘25 bin lira et’ dedik, onu da kabul etmedi. 15 milyarı (15 bin lirayı), 20 milyarı (20 bin lirayı) kabul etmiyor. Bu dedi, 'kalmış mı 15 milyara (15 bin liraya), 20 milyara (20 bin liraya) ev, dediğim fiyatı verirsen dur paramı da vermezsen çık' dedi. Ben de bu parayı kavuşturamıyorum yok, para yok" dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Şehit Mehmet Hallaç Mahallesi’nde yaşayan işitme engelli ve kalbinde pil ile yaşayan 70 yaşındaki Ayşe Yiğit; geçen yıl 8 bin liraya tuttuğu evin kirasının bu yıl 40 bin liraya çıkarılmasına tepki gösterdi.

Engelli maaşı ile geçinen Ayşe Yiğit, başka bir gelirinin olmadığını, bu parayı ödeyemeyeceğini, ne yapacağını bilmediğini ifade etti.

"GEÇEN YIL 8 BİN LİRA VERDİM BU YIL 40 BİN LİRA İSTİYOR"

“Üç sene oturdum. Dördüncü seneye dönecekti. Kirayı artırdı. 40 milyardan (40 bin liradan) kuruş aşağı inmedi” diyen Ayşe Yiğit, şöyle konuştu:

“70 yaşındayım ben, pil ile yaşıyorum. Üç sene oldu evi tutalı. Dördüncü yıla… ‘Ya çıkacaksın, ya 40 milyarı (40 bin lirayı) vereceksin’ dedi. ‘Bu sene de 2 milyar (2 bin lira) vereyim’ dedim, ‘aydan aya’ dedim; kabul etmedi. Geçen sene sekize (8 bin liraya) tuttuk, peşin saydım. Bu sene 40 (40 bin lira) diyor.

Benim durumum yok pil ile yaşıyorum hastayım. Pil duruverse gideceğim. Kulak da duymuyor, gözümde de var hata. Kulağım için cihaz yazdı, onu da para bulup alamadık. ‘Kaymakamlığa git’ dediler önüme düşüp giden olmadı.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN EKONOMİK ZORLUK YAŞAYAN 18 BİN 854 EMEKLİYE 1000 TL'LİK DESTEK ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN EKONOMİK ZORLUK YAŞAYAN 18 BİN 854 EMEKLİYE 1000 TL'LİK DESTEK

Maaşım, 2 milyarı (2 bin lirayı) 200 lira mı ne geçiyor, fazla yok. Biriktirip ev kirası ödüyorum. Ev sahibi 'ya çıkacaksın ya da 40 milyarı (40 bin lirayı) ödeyeceksin' dedi. Dün de 3 milyarı (3 bin lirayı) saydı, aylık 'aydan aya ver' dedi. Ben de 'durumum yok veremem' dedim. 2 milyar (2 bin liraya) say, dedik. ‘25 bin lira et’ dedik, 25 milyar (25 bin lira) da etmedi, onu da kabul etmedi. 15 milyarı (15 bin lirayı), 20 milyarı (20 bin lirayı) kabul etmiyor. Bu dedi, 'kalmış mı 15 milyara (15 bin liraya), 20 milyara (20 bin liraya) ev, dediğim fiyatı verirsen dur paramı da vermezsen çık' dedi. Ben de bu parayı kavuşturamıyorum yok, para yok."

"YEMEĞİNİ BEN VERİYORUM ACIYORUM"

Komşu Emine Evlice, “Komşum benim geleli 4 yıl oldu buraya. Biz bakıyoruz genelde yani yemeğini ben veriyorum. Yaptığım her yemekten vermek zorunda kalıyorum acıyorum. Kirasını veremiyor kendi başına yalnız” dedi.