Kadıköy Belediyesi ilçedeki kaldırımları işgal eden scooterları bu sabah kaldırmaya başladı. Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, "Sooterlarla ulaşım ihtiyacını gideren vatandaşlarımızla, gençlerimizle herhangi bir sorunumuz yok. Ama bu firmaların artık kendilerine bir düzen vermesi gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu park alanları var. Bu park alanlarını işaretleyerek oraya park ettirebilirler. Gelişigüzel park ettiremezler. Kaldırımlardan her şeyi kaldırarak Kadıköy'ü yayaların rahat ulaşabildiği bir kent haline getirmeye kararlıyız" dedi. 

Kadıköy Belediyesi ilçedeki kaldırımları işgal eden scooterları bu sabah kaldırmaya başladı. Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, "Sooterlarla ulaşım ihtiyacını gideren vatandaşlarımızla, gençlerimizle herhangi bir sorunumuz yok. Ama bu firmaların artık kendilerine bir düzen vermesi gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu park alanları var. Bu park alanlarını işaretleyerek oraya park ettirebilirler. Gelişigüzel park ettiremezler. Kaldırımlardan her şeyi kaldırarak Kadıköy'ün yayaların rahat ulaşabildiği bir kent haline getirmeye kararlıyız" dedi. 

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, dün yaptığı basın toplantısında kaldırımlarda geçişi engelleyen scooterların kaldırılacağını açıklamıştı. Bugün başında Odabaşı'nın da bulunduğu zabıta ekipleri, sabah erken saatlerde sokakları işgal eden scooterları tek tek toplayarak belediyeye ait depolara götürdü. Odabaşı, konuyla ilgili bir de basın açıklaması yaparak, şunları söyledi:

ADD “YILIN ATATÜRKÇÜSÜ” ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU… 10. CUMHURBAŞKANI SEZER: “CUMHURİYETİMİZİN; DEMOKRATİK, LAİK, SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİ OLARAK YAŞAMAYA DEVAM EDECEK” ADD “YILIN ATATÜRKÇÜSÜ” ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU… 10. CUMHURBAŞKANI SEZER: “CUMHURİYETİMİZİN; DEMOKRATİK, LAİK, SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİ OLARAK YAŞAMAYA DEVAM EDECEK”

"KALDIRIM İŞGALLERİNE SON VERİLMESİNİ İSTİYORUZ: Kadıköy'deki kaldırımların üzerinde bulunan başta scooter olmak üzere kurye motoru, reklam raketi, masa-sandalyeleri kaldırarak, yayaların rahat geçebilmesi için bir çalışma başlatacağımızı söylemiştim. Kaldırımların üzerinde bulunan, yayaların geçişini, engelli arabalarının geçişini engelleyen, bebekli arabaların geçişini engelleyen scooterları toplatacağımızı da ilan etmiştik. Bugün arkadaşlarım bu durumda olan kaldırımlardaki bütün scooterları toplayacaklar. Biz Kadıköy'de yeni nesil olan mobilite araçlarını kullanılmasının kontrol altına alınmasını istiyoruz. Kaldırım işgallerine son verilmesini istiyoruz. Yayalara ait olan kaldırımlarda uygunsuz bir şekilde, izinsiz bir şekilde gelişi güzel park edilmesine karşıyız. Bizim mücadelemiz kaldırımların sadece yayaların kullanımına açılması yönündedir. 

İKİ METRELİK ALANDA 60 SCOOTER VARDI: Biz bunları toplarken kendilerini arıyoruz telefonla, noktayı söylüyoruz. Gelip kaldırmalarını rica ediyoruz. Kaldırmadıkları takdirde bunları kendi depolarımızla götürüyoruz. Geldikleri zaman cezalarını kesip firmalara iade ediyoruz. İki metre alan içerisinde 60 tane scooter vardı. Yasal sınır nüfusta 200 kişiye bir scooter, yani Kadıköy'de yasal sınır yaklaşık 2 bin 425 tane. Herhangi bir bilgiye sahip değiliz ne biz ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy'de kaç tane scooter olduğunu bilmiyoruz. Bize bu veriler verilmiyor. Kadıköy'deki kaldırımların üzerinde bulunan scooter sayısını gözlemlerimizle elle sayarak bu sayının katbekat üstünde olduğuna yönelik tespitlerimiz var. Ve bunları da kendilerine bildirdik.

YAYALARIN GEÇİŞİNİ ENGELLEYEN HER ŞEYİ KALDIRIMDAN KALDIRACAĞIZ: Yayaların geçişini engelleyen her neyse, hangi araçsa bunları kaldıracağız. Onun haricinde scooterlarla ulaşım ihtiyacını gideren vatandaşlarımızla, gençlerimizle herhangi bir sorunumuz yok. Ama bu firmaların artık kendilerine bir düzen vermesi gerekiyor. Bunu da nasıl yapılabileceğini kendileri çok iyi biliyor. Hem minibüs yolunda hem Bağdat Caddesi'nde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu parklanma alanları var. Bu parklanma alanlarını işaretleyerek oraya park ettirebilirler. Gelişigüzel park ettiremezler. Kaldırımlardan her şeyi kaldırıp Kadıköy'ü yayaların rahat ulaşabildiği bir kent haline getirmeye kararlıyız, bunu da göstereceğiz."