Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından çıktıkları geziyi yarıda bırakarak Türkiye’ye gelen Japon aile, arkadaşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle, Konyaaltı Belediyesi’nin yardım toplama merkezine depremzeler için yaklaşık 500 bin TL’lik yardımda bulundu.

Depremin yaşandığı ilk günlerde dünya turunda olan Japon aile, depremleri duymalarının ardından Yunanistan’dan Türkiye’ye gelerek yardım kampanyasına destek verdi. Konyaaltı Belediyesi’nin sosyal medyada duyurduğu yardım kampanyasını gördüklerini söyleyen Kazu Kumono, yardımda bulunmak için harekete geçtiklerini aktardı. Japonya’da bulunan arkadaşlarının da durumdan haberdar olduğunu belirten Kumono, bu süreçte arkadaşlarıyla yaklaşık 500 bin TL’lik yardımda bulunduklarını kaydetti. Kumono, “Arkadaşlarımız yardım toplayıp göndermeye başlayınca orada bulunan ‘Çayhane’ isimli bir topluluk da bizimle iletişime geçti. Bu topluluk para gönderdi biz de burada o parayla gerekli malzemeleri alıp yardım toplama merkezine getirdik” dedi.

BAŞKAN ESEN’DEN AİLEYE TEŞEKKÜR

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Japonya’daki arkadaşlarından ve sivil toplum kuruluşlarından gelen yardımları Konyaaltı Sosyal Hizmetler Merkezi’nde (KOSHİM) bulunan yardım toplama merkezine teslim eden Japon aileyi görüntülü arayarak teşekkür etti. Dünyanın dört bir yanında duyarlı insanların aynı acıyı hissettiğini dile getiren Esen, Japon aileye “İyi ki varsınız. Acımızı paylaştınız. Bu kadar uzakta dostlarımızın olduğunu bilmek bizi çok mutlu etti” sözleriyle teşekkür etti. 

Konyaaltı Belediyesi tarafından aileye, teşekkür belgesi takdim edildi.