İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin birinci yılı nedeniyle yayınladığı mesajda, “Böyle bir acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz tüm canlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. 6 Şubat’ı tek bir gün bile unutmadık, unutmayacağız” dedi.

Başkan Hürriyet, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin yıl dönümü nedeniyle bugün bir mesaj yayınladı. Hürriyet’in mesajı, şöyle:

“Millet olarak derin bir şekilde sarsıldığımız ve acı kayıplar verdiğimiz 6 Şubat depremlerinin üzerinden tam bir yıl geçti. Asrın felaketi olarak adlandırdığımız bu depremlerde on binlerce canımızı kaybettik. On binlerce insanımız yaralandı, evsiz kaldı. Geçen bir yılın ardından ne kayıplarımızı unuttuk ne de acılarımız azaldı. Depremin ilk saatlerinden itibaren hızlıca aksiyon olarak arama kurtarma ekiplerimizi ve iş makinalarımızı afet bölgesine gönderdik. 1999 depremini yaşamış bir kent olarak ‘Sizi en iyi biz anlarız’ diyerek İzmitlilerin müthiş katkılarıyla onlarca yardım tırını deprem bölgesine ulaştırdık. 3 ayrı noktada Sahra Aşevlerimizi kurduk. Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta Kurduğumuz Çadırkent Yaşam Alanları ve Adıyaman’da kurduğumuz Konteyner Kent Yaşam Alanı ile depremzede vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını çözdük. Hatay Defne’de kurduğumuz Sosyal Market ile depremzede vatandaşlarımızın gıda, hijyen, bebek malzemesi gibi sürekli ihtiyaçlarını karşıladık. Deprem bölgesinde TKDF ile birlikte kadınların ve çocukların güvenliği için Mor Yerleşke kurduk. Çınar Akademi eğitim konteyneri ile sınava hazırlanan öğrencilere destek olduk. İhtiyaçlara cevap verebilmek adına var gücümüzle çalıştık. Kentimize gelen depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurduğumuz Depremzede Destek Noktası ile binlerce aileye gıda, giyim, hijyen ve bebek malzemesi gibi temel ihtiyaç kalemlerinde destek sağladık. Kentimize göç eden depremzede vatandaşlarımız için; Çınar Çocuk Evimizde 3-6 yaş arasındaki çocuklara ücretsiz kreş desteği, Çınar Akademimizde öğrencilere ücretsiz YKS hazırlık kursu desteği ve üniversite sınavına girecek öğrencilerin YKS sınav ücretleri karşıladık. O karanlık günün üzerinden bir yıl geçti ama biz o günkü acıyı hala yüreklerimizde taşıyoruz. Şu bir gerçek ki güzel ülkemiz dünyanın en aktif deprem kuşaklarının birinin üzerinde yer alıyor. Ve şunu da biliyoruz ki, deprem değil ihmaller öldürüyor. Depreme hazırlıklı olmalı ve depreme dayanıklı kentler oluşturmalıyız. 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde böyle bir acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz tüm canlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. 6 Şubat’ı tek bir gün bile unutmadık, unutmayacağız.”


Kaynak: anka