İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Osmaniye’deki çalışmalara ilişkin, “Çalışmalarımızda biraz daha geleceğin inşasına yönelik ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. İki temel başlık tespit ettik. Kentsel dönüşüm ve tarımsal hizmetler. Sizlerle birlikte Osmaniye ile kuracağımız ilişki uzun soluklu ve kalıcı olacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Osmaniye’deki çalışmalara ilişkin, “Çalışmalarımızda biraz daha geleceğin inşasına yönelik ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. İki temel başlık tespit ettik. Kentsel dönüşüm ve tarımsal hizmetler. Sizlerle birlikte Osmaniye ile kuracağımız ilişki uzun soluklu ve kalıcı olacak” dedi.

CHP’li 11 büyükşehir belediyesi içinde genel afet koordinasyonunu İzmir'in üstlendiği Osmaniye’deki çalışmalar için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ev sahipliğinde ilçe belediye başkanları bir araya geldi. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) toplanan belediye başkanları, afet bölgesindeki ihtiyaçların yanı sıra uzun soluklu çalışmalar için de yapılması gerekenleri değerlendirdi.

Başkan Soyer, bölgede geleceğin inşasına yönelik çalıştıklarını, şu sözlerle dile getirdi:

“Depremin ilk günleri elektrik, su, asker, polis yoktu. Hiçbir şey yoktu. İkinci gidişimizde bu kez yollara atılan kolileri, giysileri gördük. Büyük bir koordinasyonsuzluk vardı. Bölge çok geniş, yıkım çok büyük. Bu deprem çok uzun soluklu etkiler yaratacak. Etkileri yıllara yayılacak. Bugün yaralar çok taze, bunların pansumanı, tedavisi gerekli. Biz oradayız ve orada olmaya devam edeceğiz. Çalışmalarımızda biraz daha geleceğin inşasına yönelik ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Orada da iki temel başlık tespit ettik. Birincisi kentsel dönüşüm, ikincisi tarımsal hizmetler. Bu iki alanda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve görevli ilçe belediye başkanlıkları olarak böyle bir hazırlık yapabiliriz diye düşündük.”

KALICI SİVİL BAĞ OLUŞTURULACAK

Başkan Soyer, Osmaniye'de İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) benzeri bir derneğin kurulması için de çalışmaların yürütüldüğünü, “Bu dernek son derece fonksiyonel olacak. O dernek kurulduktan sonra bölge ile kalıcı sivil bir bağ kurmuş olacağız. O nedenle son derece önemli bir adım” sözleriyle paylaştı. 

Hatay, Gaziantep ve Adıyaman'da da Büyükşehir Belediyesi'nin koordinasyon merkezlerinin bulunduğunu anımsatan Soyer, “Osmaniye dışındaki bu kentlerde de var olmayı sürdürüyoruz. Buralarda yürüttüğümüz çalışmaları, oradaki belediye başkanlarının koordinasyonuyla sağlıyoruz” diye konuştu. 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ÇALIŞMALARINI ANLATTILAR

İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya da yapılan çalışmalar hakkında, şu bilgileri verdi:

“Ekiplerimiz, Osmaniye'de 12 binada arama-kurtarma çalışması yaptı. Osmaniye'de 32 çadırlı kentimiz var. 100'e yakın çadır dağıttık. Günde 6 bin kişilik yemek çıkaran aşevi var. 40 tanesi sabit olmak üzere 100'ü aşkın personel orada çalışıyor. Osmaniye'de 150 köy var. Buradaki tüm muhtarlarla irtibat halindeyiz. Bugüne kadar 50 ton yem dağıttık.”

Adıyaman, Maraş, Osmaniye ile Hatay'da kırsal üretim yapan küçük ölçekli üreticilerin hasar tespitlerini yaptıklarını anlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç ise şöyle konuştu:

“BÖLGENİN RÖNTGENİNİ ÇEKMEYE BAŞLADIK”

“Osmaniye'de 'Başka Bir Tarım Mümkün' vizyonu doğrultusunda çalışmalar yapmak için araştırmalar yaptık. Gördük ki bölge bereketli topraklara sahip. Fıstık, bamya üretiminde önemli bir yere sahip. Ama kurulan kooperatiflerden faydalanamamışlar. Bölgenin röntgenini çekmeye başladık. Buna göre çalışmalarımızı yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.”