DİSK’TEN İSTANBUL’DA “EMEKLİLER BULUŞMASI”: “BİZLERİ YARALAYAN, AKRANLARIMIZLA BENZER PRİMLE 2’NCİ SINIF VATANDAŞ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN ADALETSİZLİKTİR” DİSK’TEN İSTANBUL’DA “EMEKLİLER BULUŞMASI”: “BİZLERİ YARALAYAN, AKRANLARIMIZLA BENZER PRİMLE 2’NCİ SINIF VATANDAŞ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN ADALETSİZLİKTİR”

KERİM UĞUR

İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, ÇAYKUR tarafından çaya yapılan zamma tepki gösterdi. Kırdı, “Bu fiyat artışlarının durdurulması gerekiyor, durdurulmadığı takdirde kapanan işletmeler olacak ve işsiz sayısında artış olacak” dedi.

ÇAYKUR’un çaya ortalama yüzde 43 oranında zam yapmasına kahvecilerden tepki geldi. ANKA Haber Ajansına konuşan İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “En son gelen bu zamlarla birlikte esnaf daha da sıkıntıya düşmüştür. İşyerlerinin kiralarından dolayı geçim sıkıntısı esnafımız, bu zamlarla birlikte işlerimizi daha da aksatmıştır. Bu zamları eğer biz müşterilere yansıtırsak kahvehanelerimizdeki olan işlerimizi daha da azaltacağını düşünüyorum. Bu gidişle kahvehanelerimiz yavaş yavaş tek tek kapanmaya başladı. Buralara gelenler televizyon izliyor, gazetelerini okuyor, sohbet ediyor, oyununu oynuyor ve hoşça vakit geçiriyor. Yani bu kahvehanelerin ayakta kalması gerekiyor bu kahvehaneler psikolojik görev yapıyor bu anlamda bir an önce bu fiyat artışlarının durdurulması gerekiyor. Durdurulmadığı takdirde kapanan işletmeler olacak ve işsiz sayısında artış olacak” dedi.

“HÜKÜMETİMİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ”

Başkan Kırdı, hükümete destek çağrısında bulunarak “Burada devletin, hükümetin bazı tedbirler alması lazım. En azından gelen zam oranlarına göre esnafımıza biraz daha kolaylık yapılmalıdır. Yani sigorta, BAĞKUR primleri ve kira sıkıntılarımızın en azından aşağıya indirmesi gerekir ki bu zamları karşılayabilelim yani bize bir destek olmuş olsun. Hükümet ekonomi ile ilgili tedbirler alıyor esnafla ilgili de tedbirlerin alınmasını bekliyoruz. Esnafın kira, vergi, sigorta ve muhtasar ile ilgili büyük sorunları var bunların giderilmesi lazım bunun bir an önce hükümetimizden bekliyoruz” diye konuştu.