Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünü hafta boyunca coşkuyla kutlayan Bayraklı Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği ile birlikte 'Cumhuriyetin 100’ü' paneli düzenledi. Cumhuriyetin bir asırlık serüveni ve geleceği konuşuldu.

Bayraklı Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin ortak düzenlediği 'Cumhuriyet'in 100. yılı' paneli, Atatürkçü Düşünce Derneği Bayraklı Şubesi önünde gerçekleşti. Panele, akademisyen-yazar Elfin Tataroğlu, avukat Deman Güler, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kale konuşmacı olarak katıldı. Paneli ADD Bayraklı Şube Başkanı Gönül Güngör, belediye bürokratları ve çok sayıda vatandaş dinledi. Cumhuriyetin kuruluş süreci, 100 yıllık serüven ve ikinci yüzyılda Cumhuriyetin güçlenmesi için yapılması gerekenler konuşuldu.

"İKİNCİ YÜZYILDA DA MÜCADELEMİZ KARARLILIKLA DEVAM EDECEK"

Akademisyen- Yazar Elfin Tataroğlu “Cumhuriyet, antiemperyalist ülkelere karşı kazanılmış bir devrimdir. Cumhuriyetimizin 100 yılı boyunca yapılan darbeler, yapılan yargı operasyonlarıyla hep Atatürkçü damarlar kesildi. Tüm bunlara rağmen Cumhuriyet güç kaybetmedi ve 100 yaşına ulaştı. İlelebet de payidar kalacak. İkinci yüzyılda da mücadelemiz kararlılıkla devam edecek” dedi.

DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI VURGUSU

Avukat Deman Güler de “Cumhuriyetin sonsuza kadar yaşaması için kuruluş felsefesini anlamamız ve Atatürk devrimlerine sahip çıkmamız gerekiyor. Cumhuriyeti daha güzel, daha coşkulu kutlamak için demokrasiye, insan haklarına ve adalete ihtiyacımız var. Onun için en güçlü şekilde Cumhuriyete ve kazanımlarına sahip çıkmamız gerekiyor” diye konuştu.

"ÇIKIŞ YOLU ATATÜRK DEVRİMLER İVE CUMHURİYET'İN KURULUŞ FELSEFESİ"

ADD Genel Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kale ise Cumhuriyet öncesi ülkenin içinde bulunduğu zor koşulları ve Cumhuriyet kazanımları ile yaşanan değişimi anlattı. Kale “Bizim için bugün bile çıkış yolu Atatürk devrimleri ve cumhuriyetin kuruluş felsefesidir. Umudumuzu kaybetmeden Cumhuriyetimizi güzel günlerde coşku ile kutlamak için mücadeleye her zaman devam edeceğiz” dedi.