KEMAL ONUR ATALAY 

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Turan Yaldır, Aksaray-Ortaköy yoluyla ilgili “Cumhuriyet’in 100. yılındayız gelecek yüzyılla alakalı hükümetimiz bir program açıklıyor ve geldiğimiz noktada hala iller arası bir duble yolun olmamasından, bir çift yolun olmamasından bahsediyoruz. Gerçekten bu yılan hikayesine döndü" dedi.

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Turan Yaldır, Aksaray'da yıllar önce ihalesi yapılan ancak hala yapımına başlanmayan Aksaray-Ortaköy yolu ile demiryolu projesi için ilk soru önergelerini verdiğini açıkladı. Yaldır, şunları söyledi:

"BU PROJENİN HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE MÜCADELE EDECEĞİZ"

"Yaklaşık 21 yıllık bir kronolojiye sahip olan demiryolu sonucunu 14 Mayıs seçim sürecinde de çok sık dile getirdik, projemizi anlattık. Vatandaşımıza ben yeniden tekrar etmek istiyorum. Aksaray Organize Sanayii’nden başlayıp Ulukışla Çakmak istasyonuna uzanan bir demiryolu hattı Aksaray’ı öncelikle Mersin limanına açacak ve sonrasında Aksaray'a dünyayı açan bir sanayi şehri haline getirebilir. Bu kadar önemli bir proje demiryolu projesi esasında. Bu proje gerçekleşirse gelecek 100 yılımıza damga vurabilecek bir proje olduğuna inanıyorum.

Bu hususta, bu inançla, bu azimle, bu kararlılıkla projenin hayata geçirilmesi için var gücümüzle çalışacağız. Gönül isterdi iktidar milletvekili olalım. Bu projeyi iktidar milletvekili olarak bizler yaptıralım. Biz devletin bu projeyi yapmasına katkı sağlayalım. Fakat vatandaşımızın takdiri bizim muhalefet milletvekili olmamızdan yana oldu. Muhalefet milletvekili olarak geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili yemini ettikten sonra, bakanlar da Meclis çatısı altında yeminlerini ettiler. Biz de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na sorulmak üzere TBMM 28’inci yasama döneminin ilk soru önergelerini hazırlayan milletvekili olduk diyebilirim. 2 tane soru önergesi verdik. Bu arada bunlardan bir tanesi demir yoluydu. İlimiz için çok elzem ve çok önemli bir proje olduğu kanaatindeyim. Biz bu projeyle alakalı bundan sonraki süreçte de pozitif muhalefetimize devam edeceğiz. Gerek Aksaray’da kamuoyu oluşturacağız gerek ilgili genel müdürlükte gerek bakanlıkta gerekse bizzat cumhurbaşkanının duymasını sağlayıp bu projenin 28'inci yasama sürecinde hayata geçilmesi için var gücümüzle mücadele edeceğiz."

"AKSARAY-ORTAKÖY YOLUNDA ÇOK FAZLA İNSANIMIZ HAYATINI KAYBETTİ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun ilk olarak Aksaray'ın sorunlarıyla ilgili soru önergeleriyle karşılaşacağını belirten Yıldır, şu ifadeleri kullandı:

"Bundan sonraki süreçte de Sayın Bakan’la da bir randevumuz olacak, talebimiz olacak. Kendisiyle görüşeceğiz özellikle bu proje hususunda. Onun dışında diğer ikinci soru önergemiz malumunuz kanayan yaramız Aksaray-Ortaköy arasındaki o kötü yol. Kötü yol diyorum çünkü çok fazla insanımız hayatını kaybetti, çok fazla insan yaralandı, sakat kaldı, birçok kaza yaşandı, birçok talihsizlikler de yaşandı. O yolda aileler bölündü parçalandı ve Cumhuriyet’in 100. yılındayız gelecek yüzyılla alakalı hükümetimiz bir program açıklıyor ve geldiğimiz noktada hala iller arası bir duble yolun olmamasından, bir çift yolun olmamasından bahsediyoruz. Gerçekten bu yılan hikayesine döndü, utanç verici bir durum esasına bakarsanız. Çünkü Kırşehir-Aksaray yoluna bakıldığı zaman Kırşehir kendi sınırının tamamını çift yol yapmışken Aksaray sınırına geldiğimiz noktada bir sahipsizlik, bir kimsesizlik, bir öksüzlükle karşı karşıya kalıyor sürücülerimiz ve bununla alakalı iki numaralı soru önergemizi de Sayın Bakan’a ilettik. Bu hususla alakalı Ortaköy yolunun yapılmasını pozitif ve etkin muhalefetimizle sık sık dile getireceğiz.

"ÇOK FAZLA VİRAJ VAR, TEK YOL VE ÖLÜM YOLU DENEBİLİR"

Geldiğimiz noktada yıl oldu 2023, Ortaköy-Aksaray arasındaki yolumuz da Kırşehir-Aksaray arasındaki yolumuz da ne yazık ki bölünmüş bir yol değil. Parçalanmış çukur var, çok fazla viraj var, tek yol ve ölüm yolu denilebilir. Bu yola geldiğimiz noktada biz konuyla alakalı yine etkin bir şekilde pozitif muhalefetimizi göstereceğiz ve bu yolunda tamamlanması için üzerimize düşeni yapacağız. 2 projeden bahsettik, iki projeyle alakalı apar topar çok hızlı bir şekilde elimizdeki verilerle birlikte soru önergesi verdik. Sayın Bakan’a bundan sonraki dönemde vatandaşlarımız bugün sabah itibarıyla başladılar özellikle, 'çöl bölgesinden tarımsal sulama ile alakalı bir soru önergesi niye vermediniz onu da istiyoruz' diye. Aksarayspor taraftarlarımız stadyumla alakalı bir beklentileri olduklarını dile getirdiler. Tabi birçok noktada vatandaşımıza doğrudan dokunacak birçok projeyle alakalı soru önergelerimizi kanun tekliflerimizi ve mahalle baskısını ben Aksaray Milletvekili Turan Yaldır olarak sürekli takip edip oluşturacağıma yine söz veriyorum ve bu hususla alakalı Aksaray’da da bir farkındalık ortaya koymak istiyoruz. Aksaray milletvekillerinin tamamı, belediye başkanımız, Valimiz, diğer sivil toplum örgütlerinin tamamını hep birlikte Aksaray meseleleri üzerinde ortak akılla davet ediyorum."

"EN AZ 3-4 TANE FARKLI BÜYÜK PROJEYİ ŞEHRİMİZE KAZANDIRMALIYIZ"

Aksaray'ın kanaat önderlerinin, STK'larının, tüm seçilmiş ve atanmış isimlerin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Yaldır, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bu yapılacak olan projeler Turan Yaldır'ın İYİ Parti'nin ya da herhangi bir vatandaşın şahsına yazılacak projeler değil, doğrudan vatandaşımızı ilgilendiren konular. Bu noktada Aksaray’daki kanaat önderlerinin STK’ların, tüm seçilmişlerin, atanmışların artık üzerine düşeni yapması gerekiyor ve hep birlikte ortak akılla, akıl birliği ile söz birliği ile hareket ederek gelecek beş yıl en az 3-4 tane farklı büyük projeyi şehrimize kazandırarak bu süreyi tamamlamamız gerektiğini düşünüyorum. Aldığımız her bir oyun bir vebal olduğu düşüncesiyle, kanaati ile hareket etmemiz gerekiyor. Vatandaşımız bize hakkını hukukunu savunalım diye memleketin hakkını savunalım diye oy verdi. Biz milletvekilleri olarak yan gelip yatmaya seçilmedik. Memleketin hakkını dün Meclis'te savunduk bugün Aksaray'dayız, yarın başka platformlarda memleketimizin hakkını savunmaya devam edeceğiz.

"SÖZ VERİYORUM MEMLEKETİMİZİN EN ÇALIŞKAN MİLLETVEKİLİ OLACAĞIM"

Bu hususta beni sık sık Meclis’te soru önergeleri ile kanun teklifleri ile Aksaray’ın hakkını hukukunu savunurken göreceksiniz. Ben söz veriyorum memleketimizin en çalışkan milletvekili olacağım ve çalışırken de kavga etmeyeceğiz. Bu kültürde bunu oturtmamız gerekiyor. Bu noktada vatandaşımız bizi izlemeye devam etsin, bize güvensinler, bize oy veren vermeyen bütün vatandaşlarımızın milletvekili olacağız. Bu sürecin hakkını hukukunu savunup hakkını vereceğiz."