İstanbul’da fırtına ve sağanak yağış etkili oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) ekipleri 5 bin 309 personel ve 2 bin 19 araç ve iş makinesiyle ihbarlara müdahale ediyor. Zeytinburnu'nda dün gece karaya oturan bir tankerde mahsur kalan 11 kişi, İstanbul İtfaiyesi tarafından kurtarıldı.

İstanbul’da dün öğle saatlerinde başlayan kuvvetli rüzgâr gece saatlerine doğru fırtına şiddetine ulaşırken, Beylikdüzü, Çatalca, Beykoz Anadolu Feneri ve Arnavutköy istasyonlarında sırasıyla saatte 107, 102, 87 ve 86 kilometre rüzgâr hamleleri ölçüldü.

EN FAZLA YAĞIŞ ÇATALCA VE ARNAVUTKÖY’DE

Dün gece saatlerinden itibaren etkili olan fırtına (60-100km/s) gücünü kaybederken, öğlen saatlerine kadar Avrupa Yakası'nda görülen yağışların, öğleden sonra ve akşam saatlerine kadar Boğaz çevresi ile Anadolu Yakası'nda kuvvetli şekilde (20-40 mm/m2 ) etkili olacağı tahmin ediliyor. Şu ana kadar en fazla yağış metrekareye Çatalca (49,2 mm), Arnavutköy (43,5 mm) ve Silivri’de (26,1 mm) ölçüldü.

İBB EKİPLERİ ANINDA MÜDAHALE EDİYOR

Beklenen fırtına ve sağanak yağış nedeniyle yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı hazırda bekleyen İBB ekipleri 5 bin 309 personel, 2 bin 19 araç ve iş makinesiyle il genelinden alınan ihbarlara müdahale ediyor. Şu ana kadar, 19 çatı uçması, 61 ağaç devrilmesi, 59 tehlike arz eden parça, 4 direk, tabela devrilmesi, 9 su tahliyesi, 10 göllenme, rögar taşması olayına müdahale edildi.

KARAYA OTURAN GEMİDEKİ 11 KİŞİ KURTARILDI

Zeytinburnu Kazlıçeşme Mahallesi Kennedy Caddesi sahilinde fırtına nedeniyle karaya oturan "Kadriye Ana" isimli Türk bandıralı tankerde bulunan 11 kişi, İstanbul İtfaiyesi tarafından kurtarıldı. Kıyıya 30 metre mesafede olan 100 metrelik gemi için kurtarma düzeneği kullanıldı. Operasyonda İtfaiye, Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyet Müdürlüğü ekipleri yer aldı. Maddi hasarın meydana geldiği olayda yaralanma ve can kaybı yaşanmadı.

Kaynak: anka