İstanbul'da düzenlenen operasyonlarda 243 ton kaçak akaryakıt ve kaçak akaryakıtların sevkini sağlayan 14 araç ele geçirildi. Operasyonlarda 18 şüpheli gözaltına alındı.

Mehmet Sekmen'den çalışmalara inceleme Mehmet Sekmen'den çalışmalara inceleme

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, 04 Temmuz-31 Ağustos arasında Ataşehir, Esenler, Pendik, Başakşehir, Sultanbeyli, Silivri, Eyüpsultan, Üsküdar, Arnavutköy ve Ümraniye ilçelerinde akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyon düzenlendi. 

Operasyonlarda, piyasadan toplanan atık madeni yağ ile yanıcı özelliğe sahip solvent, tiner ve akaryakıt türevi ürünleri karıştırılarak işleme tabi tuttukları, halk dilinde "10 numara yağ" olarak tabir edilen karışımlı akaryakıt imalatı yaptıkları tespit edildi. Adreslerde yapılan aramalarda ise 243 ton kaçak akaryakıt, kaçak akaryakıtların sevk ve idaresini sağlayan 14 araç ele geçirildi. 

Operasyonlarda gözaltına alınan 18 şüpheli hakkında "Kaçakçılıkla Muhalefet Kanunu'na muhalefet suçu"ndan işlem başlatıldı. Adli makamlara sevk edilen şüphelilerden 2'si tutuklandı.