İstanbul Emniyet Müdürlüğü, DEAŞ tarafından İstanbul’da bulunan İsveç Hollanda Başkonsoloslukları ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik eylem talimatı verildiği gerekçesi ile 15 kişinin tutuklandığını bildirdi.  

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, DEAŞ tarafından İstanbul’da bulunan İsveç Hollanda Başkonsoloslukları ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik eylem gerçekleştirme talimatı verildiği gerekçesi ile 15 kişinin tutuklandığını bildirdi.  

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, IŞİD terör örgütünün faaliyetlerinin deşifresi ve şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlattı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:

“İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce, DEAŞ terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yürütülen çalışmalarda;

MİT ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından iletilen bilgiler doğrultusunda; Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçiliği’nin önünde Kuran-ı Kerim yakma olayının ardından, DEAŞ’ın sözde Horosan Vilayeti (ISKP) lider kadrosu tarafından İstanbul’da bulunan İsveç ve Hollanda Başkonsoloslukları ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlarımıza ait ibadethanelere yönelik eylem gerçekleştirme talimatı verdiği gerekçesi ile 15 şahıs gözaltına alınmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Utanç verici pazarlıklar yaraları yeniden kanattı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Utanç verici pazarlıklar yaraları yeniden kanattı

Gözaltına alınan şahıslasın DEAŞ terör örgütü ve çatışma bölgeleriyle bağlantıları bulunduğu belirlenmiş, ancak Başkonsolosluklar ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlarımıza ait ibadethanelere yönelik somut tehditleri tespit edilememiştir.

Konu ile ilgili adli makamlara sevk edilen 15 şüpheli şahıs, 04.02.2023 tarihinde tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir.”