İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi, İSKİ Genel Müdürlüğü ve İstanbul Planlama Ajansı (İPA) iş birliğiyle, ‘22 Mart Dünya Su Günü’ dolayısıyla ‘Su Krizine Karşı Dayanıklı Kent Paneli’ düzenlenecek. 

Birleşmiş Milletler’in (BM) 1993 yılında aldığı kararla 22 Mart ‘Dünya Su Günü' olarak ilan edildi. ‘Dünya Su Günü’ için Birleşmiş Milletler-Su (UN-Water) her yıl farklı bir tema belirliyor. 2023 yılı için belirlenen tema da “Ortaklıklar ve İş Birliği Yoluyla Değişimi Hızlandırmak” oldu.

Bu kapsamda İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı Kentsel Ekolojik Sistemler Şube Müdürlüğü, İSKİ Genel Müdürlüğü ve İPA ortaklığında ‘Su Krizine Karşı Dayanıklı Kent’ paneli yapılacak. Yarın saat 10.30’da Florya’daki İPA Kampüs’te başlayacak panel, iklim değişikliği ile mücadelede etkin rol oynayan yeşil alanların sürdürülebilirliği için gerekli olan suyun kalitesi ve miktarını etkileyen faktörlerin, su yönetimi ve yaklaşımlarının ilgili kurum ve akademisyenlerin katılımı ve ortak akılla belirlenmesi üzerine planlandı.

‘İklim Krizi ve İstanbul’un Geleceğinde Yeşil Alanlar ve Sürdürülebilir Yeşil Alanlar/Su Yönetimi ve Vizyonu’ başlıkları altında iki oturumda düzenlenecek panelde; İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanı Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin, İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, İPA Genel Sekreteri Oktay Kargül açılış konuşması yapacak.