İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kurumlarından İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Melen Sistemi’ne kurulan üçüncü pompa istasyonu sayesinde İstanbul’a yılda 75 milyon metreküp ilave su sağlanacağını açıkladı.

İBB'den yapılan açıklamada, İstanbul’a 365 gün 24 saat kesintisiz ve temiz içme suyu sağlayan İSKİ'nin, şehrin gelecekteki ihtiyaçları doğrultusunda adımlarını atmaya devam ettiği belirtildi. İSKİ'nin Melen Sistemi’ne kurduğu üçüncü pompa istasyonu sayesinde İstanbul’a yılda 75 milyon metreküp ilave su sağlanacağı belirtilen açıklama şöyle:

"YENİ POMPA İSTASYONUNUN VERİMİ YILLIK BAZDA 75 MİLYON METREKÜPÜ BULACAK: Son dönemde yaşanan olağanüstü kuraklık, su kaynaklarından alınan verimin önemini daha da artırıyor. İlgili kurumlarca yapımı hala tamamlanamayan Melen Barajı’nın, su temini noktasında yaratabileceği olumsuz etkileri minimize etmek amacıyla projelendirilen Melen Sistemi 3. Pompa İstasyonu, 225 milyon liralık bir yatırımla hizmete alındı. Günlük 590 bin metreküp su iletim kapasitesine sahip yeni pompa istasyonunun verimi yıllık bazda 75 milyon metreküpü bulacak. Buradan elde edilen sular Ömerli Barajı ve Cumhuriyet İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne aktarılacak. Bu sayede hem Anadolu hem de Avrupa Yakası’nın su arzına ciddi bir katkı sağlanmış olacak.

2 TANE ALİBEYKÖY BARAJI KADAR SU TEMİN EDİLECEK: Sistemin devreye alınmasıyla birlikte İstanbul’a adeta yeni bir su kaynağı kazandırılmış olacak. Yıllık 75 milyon metreküplük verimle Alibeyköy Barajı’nın 2 katı, Sazlıdere Barajı’nın 1,5 katı ve Elmalı Barajı’nın 5 katı biriktirme hacminde su İstanbul’a kazandırılmış olacak.

Meclis 30. Başkanı'nı seçecek Meclis 30. Başkanı'nı seçecek

İSKİ GENEL MÜDÜRÜ BAŞA: İSTANBUL HALKINA SU TEMİNİ NOKTASINDA YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ

Yeni pompa sistemi ile ilgili İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa'da açıklama yaptı. Başa, şunları kaydetti:

"İstanbul’a baraj dışı kaynaklardan sağlanan su potansiyelini artırıyoruz. Melen Çayı'ndan daha fazla su almamızı sağlayacak yeni terfi merkezimiz hizmet vermeye başladı. İstanbul halkına kesintisiz su temini noktasında yatırımlarımız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun çizmiş olduğu vizyon doğrultusunda devam edecek. Küresel iklim değişikliği nedeniyle yaşanan hidrolojik kuraklık, su kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmeyi ve tasarrufu zorunlu kılıyor. Suyumuzu korumak için tüm paydaşlarımızla ortak hareket etmeliyiz. Gerçekleştirdiğimiz bu yatırım vesilesiyle 16 milyon hemşerimize su tasarruf çağrımızı yineliyorum.”