İnönü Savaşları’nın 102. Yılı anasına ‘Geleneksel Metristepe Zafer ve Şehitleri Anma Yürüyüşü’ gerçekleştirildi.

GÖKAY ŞİMŞEK

İnönü Savaşları’nın 102. Yılı anısına Bilecik'in Bozüyük İlçesi'nde ‘Geleneksel Metristepe Zafer ve Şehitleri Anma Yürüyüşü’ gerçekleştirildi.

Bozüyük Belediyesi, AKUT ve Bozüyük Kent Konseyi’nin öncülüğünde bu yıl 15’incisi yapılan yürüyüş kapsamında bin 500 kişi, bugün soğuk ve sisli havaya rağmen Naredere mevkiinden başlayarak, Metristepe’ye kadar uzanan 8 kilometrelik güzergahı yürüdü.

"METRİSTEPE, 1. İNÖNÜ SAVAŞLARI’NIN KOMUTANCA İZLENDİĞİ MERKEZDİR"

Metristepe Şehitler Anıtı’nda son bulan yürüyüş ile ilgili açıklamalarda bulunan Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu şunları söyledi:

“Metristepe, 1. İnönü Savaşları’nın komutanca izlendiği merkezdir. İnönü Savaşları aslında adına karargâh İnönü olduğu için oradan alıyor. Aslında tüm cephe hattı Bozüyük ve köyleridir. Bozüyük üç kere kurtuluş mücadelesi vermiştir. Atalarımızdan böyle bir emaneti aldık. Bizde Bozüyük’ümüzün girişine ve çıkışına, ‘Milletin makus talihinin yenildiği yer’ ibaresini slogan olarak sürekli asıyoruz. 15’incisini yaptık, çok mutluyuz. İnşallah önümüzdeki yıllarda gelecek kuşaklarımız da bunu sürdürürler diye düşünüyorum.”

“MİNNET BORÇLUYUZ”

‘Şehitlere minnet borçluyuz’ diyen AKUT İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Yosun Akverdi ise şunları aktardı:

“Biliyorsunuz biz hepimiz bu toprağın evladıyız ve İnönü Savaşları’nın yapıldığı bu topraklarda atamız Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, milletimizin makus talihi değişti. V o dönemde burada canını veren bütün atalarımızı anıyoruz. Onlara minnet borçluyuz. Bu bizim için bir fırsat ve bunu gelecek nesillere aktarabilmek için de bir yöntem.”

“SOĞUĞA RAĞMEN BİSİKLETLE GELDİK”

Eskişehir Bisikletliler İl Temsilcisi Özlem Sakarya ise, “Her sene olduğu gibi bu sene de soğuğa rağmen bisikletle geldik Metristepe’ye şehitlerimizi anmaya. Buradayız arkadaşlarla birlikte” şeklinde konuştu.

15’inci Geleneksel Mertristepe Zafer ve Şehitleri Anma Yürüyüşü, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile son buldu.