İzmir’in Foça Belediyesi ve Bosna Hersek’in Foça Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

İzmir’in Foça Belediyesi ve Bosna Hersek’in Foça Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Foça Belediye Meclisi üyeleri Kenan Düzgün, Semih Uzun ve Kenan Gülay, Bosna Hersek’teki kardeş şehir Foça’yı tanımak, kentlerini tanıtmak ve ortak projeler oluşturmak için Bosna Hersek Foça Belediye Başkanı Muyo Sofraciya’yı ziyaret etti.

Başkan Muyo Sofraciya, Bosna Hersek’te sıcak bir ilgi ve sevgiyle karşıladıkları misafir heyet aracılığıyla Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve Foçalılara selamlarını iletti.

BEŞ BİN ADET CEVİZ FİDANI DİKİLECEK

İki Foça belediyesinin bundan sonra daha sık bir araya geleceğini ifade eden meclis üyesi Kenan Gülay, “Bosna Hersek’in değişik kentlerinden ve Balkan coğrafyasının değişik yerlerinden Türkiye’ye gelen Boşnakların bir bölümü de Foça ilçemize yerleşmiş. Benim atalarım da Balkan coğrafyasından gelerek Foça’ya yerleşmişler. İzmir nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı Rumeli ve Balkan göçmenidir” dedi.

İzmir’in Foça Belediyesi olarak Bosna Hersek'teki adaş Foça Belediyesi ile kardeş şehir olmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Gülay, “Hazırladığımız ‘Bir Fidan Bir Umut’ projesini kısa sürede kardeş şehir Foça’da hayata geçireceğiz. Gerçekleştireceğimiz bu ilk projemizde kardeş şehrimiz Foça’da 5 bin adet ceviz fidanı dikilecek” diye konuştu.

Bosna Hersek Foça Belediye Başkanı Muyo Sofraciya, İzmir’in önde gelen tarihi ve turistik ilçelerinden Foça Belediyesi ile kardeş şehir olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “İmzaladığımız kardeş şehir protokolü için tabii ki çok memnunuz, şimdi kardeş şehrimizin Foça’mıza kazandıracağı ceviz fidanlarını en kısa zamanda Bosna’da toprakla buluşturmak için gerekli çalışmaları başlatacağız” dedi.