İstanbul Gübre Sanayii AŞ (İGSAŞ) ile Kocaeli Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Anlaşmayla iki kurum arasında bilimsel araştırma, eğitim-öğretim ve uygulama alanında ortak projeler yürütülecek. Bu iş birliğiyle aynı zamanda ülkenin ve sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi hedefleniyor. 

Gübre sektöründe faaliyet yürüten İGSAŞ, toplumsal fayda sağlayan çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Şirket, sektöre nitelikli iş gücünün kazandırılması ve sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde Kocaeli Üniversitesi ile üniversite-sanayi iş birliğinde bir çalışma başlattı. İki kurum arasındaki iş birliği protokolü, 9 Kasım’da İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal ile Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk tarafından imzalandı. 

Kocaeli Wellborn Otel’de düzenlenen imza töreni, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elif Öğüt, SEM Müdürü Prof. Dr. Arif Özkan, TTO Müdürü Doç. Dr. Mihriban Civan, Dr. Bahar Kutluk ve İGSAŞ yöneticilerinin katılımıyla yapıldı. 

TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ ALİ TAHA KOÇ: “TEKNOLOJİDE TÜRKİYE’NİN EN PARLAK YILLARINI YAZACAĞIZ” TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ ALİ TAHA KOÇ: “TEKNOLOJİDE TÜRKİYE’NİN EN PARLAK YILLARINI YAZACAĞIZ”

İki kurum arasında yapılan protokolde, AR-GE çalışmalarına akademik destek sağlanması, ortak bilimsel araştırmalar gerçekleştirilmesinin yanı sıra araştırma sonuçlarının ortak kullanımı, üniversite ve sektör temelli çalışmalar gerçekleştirilerek karşılıklı deneyimlerin paylaşılması, öğrencilere staj imkanı, İGSAŞ çalışanlarına yüksek lisans ve doktora imkanı sunulması amaçlanıyor. 

Protokol, aynı zamanda tarafların bilimsel ve teknolojik araştırmaların yanı sıra ortaklaşa eğitim çalışmaları yapmasını; laboratuvar, test ve karakterizasyon altyapılarının karşılıklı kullanımını kapsıyor. Protokolde makale, bildiri, patent gibi konularda da tarafların hukuki haklarını da koruyucu hükümler bulunuyor. 

“AKADEMİK BİLGİ İLE SANAYİNİN GÜCÜNÜ BİRLEŞTİRECEĞİZ” 

İmza töreninde konuşan İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Akademi dünyasının en seçkin temsilcilerinden birisi olan Kocaeli Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu protokolün üniversitedeki akademik bilgi ile sanayinin gücünün birleştirilerek şehrimize, ülkemize, bilimsel ve teknolojik faydalar sağlayacağına inanıyorum. Akademik ve bilimsel bakış açısıyla birlikte üniversite öğrencilerimizin dinamizmini iş dünyamızla buluşturacağız. İGSAŞ olarak, özellikle geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi küresel ölçekte nitelikli, topluma ve ülkeye faydalı, ulaşmak istedikleri hedeflere hazırlanmış bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle iş birliğimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, tüm akademisyenlerimize, öğrencilerimize başarılı ve verimli bir süreç diliyorum” dedi. 

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk ise iş dünyası ile kurdukları iş birliğine bir yenisinin daha eklendiğini belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü: 

“İGSAŞ ile çok kapsamlı ve son derece faydalı olacağını düşündüğümüz bir protokol imzaladık. Hayata geçireceğimiz AR-GE çalışmaları, staj imkanları ve özel projeler sayesinde, öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz iş dünyasıyla çok daha yakın çalışma imkanı elde edecek. Kocaeli Üniversitesi olarak, üniversite-sanayi iş birliğini her zaman ön planda tutuyor ve çok değerli bir kazanım olarak görüyoruz. Bu kıymetli ortaklıklarından dolayı başta Yıldızlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Hakkı Yıldız’a, İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal’a ve İGSAŞ yöneticilerine teşekkür ederim.”

ADVERTORİAL YAYIN