SERDAR ÜNSAL

(IĞDIR) -Iğdır Üniversitesi öğrenci toplulukları, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto eden öğrencilere destek verdi. Öğrenci toplulukları, gösterilerde orantısız güç uygulanmasını protesto etti.

Iğdır Üniversitesi öğrenci toplulukları, ABD'de İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden öğrencilere yönelik orantısız güç uygulanmasına tepki gösterdi. Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü girişinde yapılan açıklamaya Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ile akademik ve idari personel de katıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İsrail Devleti 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde kadın, çocuk, sivil ayrımı gözetmeksizin apaçık bir soykırım uygulamaktadır. Geçen altı ayda 14 bin 695’i çocuk, 9 bin 670’i kadın olmak üzere 34 bin 456 Filistinli yaşamını yitirdi. 77 bin 575 kişi de yaralanmıştır. İsrail’in insanlık dışı bu uygulamalarına dünyanın artık sessiz kalmamalıdır.

"GAZZE EYLEMLERİ ERDEM SAHİBİ İNSANLARIN ÇIĞLIĞIDIR"

Geçtiğimiz günlerde ABD'de Columbia Üniversitesinde başlayan ve farklı eyaletlerdeki üniversitelere de yayılan Gazze eylemleri, dünyadaki vicdan, ahlak ve erdem sahibi insanların çığlığıdır. Her ne kadar Gazze eylemlerine katılan öğrenciler orantısız güçle, uzaktan eğitim kararlarıyla bastırılmaya çalışılsa da barıştan, huzurdan, adaletten ve insan haklarından yana olanların sesini kısmayı kimse başaramayacaktır.

"FİLİSTİN HALKININ SESİ OLANLARIN YANINDAYIZ"

Iğdır Üniversitesi Öğrenci Toplulukları olarak vicdan sahibi üniversite öğretim üyelerine ve öğrencilerine karşı uygulanan zorbalık, tehdit, gözaltı, görevine ve işine son verme gibi yıldırma girişimlerini, temel insan hakları ve akademik özgürlüğe vurulmuş bir darbe olarak kabul ediyoruz. Mazlumların haklarını savunma konusunda kendilerini sorumlu hisseden vicdanı hür, ruhu özgür tüm akademisyenlerle öğrencilerin yanlarında olduğumuzu beyan ediyoruz. Dünyada mazlum Filistin halkının sesi olan tüm akademisyen ve öğrencilerimize gerek sosyal medya üzerinden gerekse mail yoluyla destek mesajlarımızı ulaştıracağız."

Basın açıklamasının ardından Filistinliler için dualar okundu ve İsrail aleyhine sloganlar atıldı.

Öğrenciler gösteride İngilizce ve Türkçe hazırlanmış “Filistin’de soykırım var”, “Özgür Gazze” yazılı dövizler taşıdı.