İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bölgesel İstihdam Ofisleri'ne (BİO) bugüne kadar 736 bin 830 özgeçmiş kaydı yapıldı. 150 binin üzerinde kişi ise özel sektörde iş imkanına kavuştu.

İBB, zorlu ekonomik koşullarda İstanbulluların yanında olmaya devam ediyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu döneminde açılan Bölgesel İstihdam Ofisleri, ‘5 yılda 200 bin istihdam’ hedefiyle çıktığı yolda, uzun süren pandemi dönemine rağmen, bugüne kadar 150 bin kişinin iş bulmasına yardımcı oldu. İstihdam Ofisi sayısı da 27 ilçede 28’e ulaştı.

GENÇ İSTİHDAMI İLK SIRADA 

İBB'den verilen bilgilere göre, BİO’larda işe yerleştirmelerde genç istihdamı öne çıktı. İşe yerleştirilenler içinde 20-24 yaş grubu gençler tüm yerleştirmelerin üçte birini yani yüzde 37’sini oluştururken, 25-29 yaş grubu gençler yüzde 21 oran ile ikinci sırada, 30-34 yaş grubu iş gücü ise üçüncü sırada yer aldı. Bölgesel İstihdam Ofisleri; Avrupa Yakası'nda Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Bayrampaşa, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt, Çatalca, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Sarıyer, Sultangazi, Silivri, Şişli, Zeytinburnu; Anadolu Yakası'nda ise Adalar (Büyükada), Beykoz, Kartal, Pendik, Sancaktepe, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Üsküdar 2-Yavuztürk ilçelerinde hizmet veriyor.

Kayseri Büyükşehir 60 yıllık rüyayı gerçekleştiriyor Kayseri Büyükşehir 60 yıllık rüyayı gerçekleştiriyor

BÖLGESEL İSTİHDAM OFİSLERİYLE KADIN İSTİHDAMI YÜZDE 40’A ULAŞTI

İstanbul genelinde kadın istihdamı yüzde 31,54 iken, bölgesel istihdam ofisleriyle işe yerleştirmelerde kadın istihdamı yüzde 40 oranına ulaştı. BİO'larda kadın istihdamı önemli bir yer tutuyor. Kadın istihdamının arttırılması ve kadınların iş hayatına ve üretime katılmasını desteklemek amacıyla firmalarla görüşüp ‘Kadınlara Özel’ iş imkanları ve pozisyonlar açılması konusunda BİO’lar yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor. Kadınların iş hayatına katılımını desteklemek amacıyla çalışmalara başlayan BİO’lar, çocukları Yuvamız İstanbul kreşlerine devam eden annelerle bilgilendirme toplantıları yaparak BİO’ların çalışmaları ve özel sektör iş fırsatları hakkında bilgilendirip, çalışmak isteyen annelerin iş başvuru kayıtları alınıyor. İş arayan İstanbullular, ofislerin haricinde bio.ibb.istanbul web sitesinden, İstanbul Senin aplikasyonu içerisinde yer alan "İş Ara İş Bul" uygulaması ile 444 8 333 numaralı telefondan da BİO’lara ulaşabiliyorlar.