İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İştiraki Şehir Hatları’nın 2021 yılında hizmete aldığı Deniz Taksi, mobil uygulamasından yapılan paylaşımlı rezervasyonlarla 10 kişiye kadar yolculuk seçeneği sunmayar başladı.  

HDP İZMİR İL BİNASI’NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ’NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM” HDP İZMİR İL BİNASI’NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ’NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”

İBB iştiraki Şehir Hatları tarafından dünyanın yaşayan ve üreten en eski tersanesi konumundaki Haliç Tersanesi’nde üretilen Deniz Taksi’lerde "Paylaşımlı Yolculuk" seçeneği sunuluyor. Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) temmuz 2023’de aldığı yönerge değişikliğiyle hayata geçen uygulama daha hesaplı ulaşım imkanı sağlıyor.

10 KİŞİYE KADAR YOLCULUK

Deniz Taksilere 7 gün 24 saat mobil uygulama üzerinden rezervasyon yapmak imkanı bulunuyor. Kullanıcılar uygulama üzerinden güzergah, tarih ve saat seçimi yaptıktan sonra “Tekli” ve “Paylaşımlı” seçeneklerinden "Paylaşımlı" yolculuğu seçiyor. Sonraki adımda daha önce paylaşıma açılan yolculukları görüntüleyebiliyor, yolculuğa dahil olabiliyor veya kendi yolculuğunu başkalarının paylaşımına açabiliyor. 

Kullanıcı, yolculuğu başkalarının paylaşımına açmayı tercih ettiği takdirde yolculuğun “Garantörü” oluyor ve ödemenin tamamını gerçekleştiriyor. Yolculuk başlayana kadar "Katılımcı" olarak eklenen her bir yolcudan toplam ücretin 10'da 1’i kesilerek yolculuğun sonunda, garantöre iade ediliyor. Yolculuk ücretleri UKOME tarafından belirlenen Deniz Taksilerde, halihazırda 1 mil dahil açılış ücreti 210 TL, 1-4 mil arası mil başına 155 TL, 4-8 mil arası mil başına 125 TL ve 8 mil sonrasında mil başı 100 TL olan yolculuk ücretleri, paylaşımlı yolculuk sayesinde yolcular arasında bölünüyor.