Yeni ismi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak açıklanan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) 4. Olağan Kongresi’nde eş genel başkanlığa aday gösterilen Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, “Sevgili genç yoldaşlarım işsizlik, barınma, eğitimsizlik bütün bu sorunlar sizlerin kaderi değildir. Daha çok örgütlenmek ve bunlarla mücadele etmenin tam da zamanıdır. Devrimci sosyalist yurtsever gençlik hareketinin öncülük ettiği pırıl pırıl sayfalarla doludur bu tarih. Faşist rejime karşı demokratik ve özgür yarınlar için 21. yüzyılın sosyalizmini devrimci, yurtsever bir ruhla kurmanın tam da zamanıdır. Gençler umudumuz sizsiniz. Bu partiyi ve mücadeleyi sırtlayacak yarınları kuracak sizlersiniz” dedi.

Yeşil Sol Parti, Ankara Atatürk Spor Salonu’nda “Özgürlük İçin Yeniden” sloganıyla 4’üncü Büyük Kongresi'ni yapıyor. Kongrede partinin ismini Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş duyurdu. Beştaş, yeni isimlerinin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olduğunu açıkladı. Beştaş, “Hoş geldin HEDEP. Hep birlikte daha güçlü yarınlara imza atacağız” dedi.

Kongreye, Parti Meclisi ve eş genel başkanlar için tek liste sunulacak. Hazırlık ve Mutabakat Komisyonu’nun, Tülay Hatimoğulları Oruç ve Tuncer Bakırhan isimlerini eş genel başkan adayları olarak kongreye sunacağı öğrenildi. Kabul edilmesi halinde Hatimoğulları ve Bakırhan, partinin yeni eş genel başkanları olacak. Eş genel başkan ve PM seçimi öğlen saatlerinde yapılacak.

Tülay Hatimoğulları, kongrede yaptığı konuşmada, Filistin ve Kürt meselesinin Türkiye ve Ortadoğu’nun iki önemli sorunu olduğuna vurgu yaptı. Hatimoğulları özetle şunları söyledi:

“Halkı bu salona gelme konusunda hiç kimse engelleyemedi ve halk kendi partisini kurdu. Yeni partimiz hepimize hayırlı uğurlu olsun. Kapitalist uygarlığın krizi dünyanın her köşesinde insanlık ve doğa için alarm veriyor. Dünyanın bir avuç zenginin kararları çerçevesinde milyarlarca insan açlık ve yoksullukla baş başa kalmış doğa çok büyük bir yıkım yaşamaktadır. Kapitalist modernite ekonomik ve siyasi krizi ile baş edebilmek için küresel çapta ırkçı, milliyetçi, aşırı sağcı rejimlerin iktidara geldiği dönemlerden geçiyoruz. Erdoğan’ın seçilmesinin altında yatan en temel nedenlerden biri budur. Giderek derinleşen ekonomik krizde sermaye azgınca zenginleşirken işçilerin, emekçilerin, yoksulların payına daha çok açıklık, yoksulluk ve çile düşmüştür. Erdoğan, ‘Dişinizi biraz daha sıkın, sabredin’ diyor. Bizlerin sıkacak dişi, kemeri kalmadı. Bıçak iliklerimize kadar dayanmış durumdadır. Hz. Muhammed’in söz geliyor aklıma; ‘Komşunuz açken tok yatan bizden değildir.’ Bu iktidar, temsilcileri bizden değildir bu toplumdan hiç değildir.

Havamıza, suyumuza, toprağımıza göz diken sermaye düzenine ve iktidarına karşı bıkmadan, usanmadan direnenler oldu. Selam olsun Akbelen direnişine; Cilo’ya, Dikmece’ye, Kaz Dağları’nda ve Yırca’da direnen kadınlara selam alsın. Yüzyılın felaketini yaşadık depremde. Bu iktidar depremde insanları kurtarmadığı gibi 8 ayı geride bıraktığımız halde bir gıdım yol almada, 15 milyon insanı mağdur eden bir tutum içinde olmaya devam ediyor. Burada bir kez daha ‘Me rıhna ron’ diyenleri ‘Gitmedik buradayız, kentimizi yeniden kuracağız’ diyenleri, kış koşullarında çadırlarda, konteynerlerde yaşamak zorunda olan depremzedelerin sesi şu anda bu salonda diyorlar ki ‘Bizi unutmayın.’

SELAHATTİN DEMİRTAŞ’A VE BÜTÜN TUTSAKLARA SELAM OLSUN”

İktidar yargısı kumpas ve soykırım davalarından vazgeçmiyor. Kobani kumpas davası Ortaçağ’ın engizisyon mahkemelerini aratmayacak şekilde çalışmasını sürdürüyor. Cezaevlerinde tutulan Gülten Kışanak’a, Sebahat Tuncel’e, Ayla Akat’a, Figen Yüksekdağ’a, Leyla Güven’e, Selahattin Demirtaş’a ve bütün tutsaklara selam olsun.

FAŞİST REJİME KARŞI DEMOKRATİK VE ÖZGÜR YARINLAR İÇİN 21. YÜZYILIN SOSYALİZMİNİ DEVRİMCİ, YURTSEVER BİR RUHLA KURMANIN TAM DA ZAMANIDIR”

Sevgili genç yoldaşlarım işsizlik, barınma, eğitimsizlik bütün bu sorunlar sizlerin kaderi değildir. Daha çok örgütlenmek ve bunlarla mücadele etmenin tam da zamanıdır. Devrimci sosyalist yurtsever gençlik hareketinin öncülük ettiği pırıl pırıl sayfalarla doludur bu tarih. Faşist rejime karşı demokratik ve özgür yarınlar için 21. yüzyılın sosyalizmini devrimci, yurtsever bir ruhla kurmanın tam da zamanıdır. Gençler umudumuz sizsiniz. Bu partiyi ve mücadeleyi sırtlayacak yarınları kuracak sizlersiniz.

ÖZELLİKLE MÜTEDEYYİN KARDEŞLERİME SESLENMEK İSTİYORUM; DİNİ İSTİSMAR EDEN, DİNİ SİYASETE ALET EDENLERE KARŞI ŞİMDİ DURMA ZAMANIDIR”

Mayıs seçimlerinden sonra iktidar yeniden insanların inançlarına ve yaşam tarzlarına müdahale etme konusunda daha fazla bir ceberutluk içinde. Özellikle mütedeyyin kardeşlerime seslenmek istiyorum; dini istismar eden, dini siyasete alet edenlere karşı şimdi durma zamanıdır. Sizlerin sözleri, duruşu, 72 milletten yurttaşın bu ülkede barış ve huzur içinde yaşamasına büyük bir katkı sağlayacaktır.

ERKEKLER TARAFINDA KATLEDİLEN ŞÜPHELİ BİÇİMDE KAYBEDİLEN HER KADININ HESABINI SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ

AKP iktidarı kadınların lehine olan bütün kazanımları tek tek almak için daha çok harekete geçmiş durumda. Eşbaşkanlık, eşit temsiliyet sistemimiz hedef alınmıştır. Kadın kurumlarının kapatılmasını, kayyumlar eliyle işlevsizleştirilmesini İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı ortadan kaldırılmasını, farklı cinsel yönelimlere yönelik nefret siyasetini asla kabul etmiyoruz. Erkekler tarafında katledilen şüpheli biçimde kaybedilen her kadının hesabını sormaya devam edeceğiz. Yoksulun yoksulu da olan kadının ekonomik çaresizliğine ve emek sömürüsüne asla sessiz kalamayız.

ORTADOĞU’DA HUZUR VE BARIŞIN YOLU KÜRT VE FİLİSTİN SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİNDEN GEÇER”

ÖZGÜR ÖZEL: "VEFATINI DERİN BİR ÜZÜNTÜYLE ÖĞRENDİĞİM DEĞERLİ SANATÇI CAN GÜRZAP’A ALLAH’TAN RAHMET, AİLESİNE VE SEVENLERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM" ÖZGÜR ÖZEL: "VEFATINI DERİN BİR ÜZÜNTÜYLE ÖĞRENDİĞİM DEĞERLİ SANATÇI CAN GÜRZAP’A ALLAH’TAN RAHMET, AİLESİNE VE SEVENLERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM"

AKP’nin Kürt düşmanlığı bölgemizi kan gölüne çevirmiş durumdadır. Sivilleri hedef alan bu saldırılar derhal bitirilmeli ve TSK bütün güçlerini Rojova ve Irak topraklarından geri çekmelidir. Ortadoğu’da huzur ve barışın yolu Kürt ve Filistin sorununun çözülmesinden geçer. Bu sorunun çözülmesi için herkesin tarihi sorumluluğunu yerine getirmesi lazım. Kürt sorunu sadece Kürtlerin sorunu değil; Arapların da Türklerin de Ermenilerin de bütün coğrafyanın sorunudur. Ekonomik kriz derinleşmiş insanların bir kuru ekmeğe muhtaç olduğu dönemde ‘Mermi fiyatı nedir biliyor musun’ diye soran Erdoğan’ı kınıyoruz, merminin fiyatını biliyoruz ama o ekmeğin fiyatını bilmez. Açlık, savaş bitsin, kan dursun istiyoruz. Bunun için barışı inşa etmek için İmralı tecrit rejiminin ortadan kalkması lazım.

Ortadoğu’da kanayan iki yara var; Kürt sorunu ve Filisin sorunu...100 yıllardır emperyalistlerin yerli işbirlikçileriyle kışkırttıkları din, mezhep ve halklar arasındaki savaş ne yazık ki 21. yüzyılda Ortadoğu’yu kana bulamaya devam ediyor. Bizler bu çerçevede büyük Ortadoğu barışını savunuyoruz. Türkiye’de Kürt sorununun çözülmesini savunuyoruz. Barış demeye devam edeceğiz.

Bizler bir seçim süreci yaşadık. Akabinde toplantılarımızı devam ettik. Şunun muhasebesini yaptık; nerede yanlış, eksik yaptık? Önümüzdeki süreçte hangi yanlışlara düşmemeliyiz, bu sorunların yanıtlarını aradık. Ortaya çıkan sonuçlarda yeninde yapılanma kararı aldık. Yeniden yapılanmayı merkezden yerele, yerelden merkeze doğru hep beraber yeniden yapılacak ve bu otoriter rejime karşı tek vücut çıkmayı yeniden başaracağız.

MÜCADELE MEYDANLARDA, MAHALLELERDE, HALKIN ARASINDA OLUR, SEÇİM VE SANDIK BUNUN SONUCU OLUR”

Bizler üçüncü yolun yolcularıyız. Egemen bloklara karşı, ezilen ve sömürülen, hak ve adalet, özgürlük, barış ve demokrasi için tarihsel mücadele veren üçüncü yolun yolcularıyız. Faşist otoriter rejim kendini tahkim ederken, mücadeleyi seçimlere ve sandıklara sıkıştıranlara, ana muhalefet partisine de sözümüz var. Mücadele sandıklara sıkıştırılamaz. Mücadele meydanlarda, mahallelerde, halkın arasında olur, seçim ve sandık bunun sonucu olur. Bu tarihsel hatayı yeniden yaşamamak için bütün muhalefete buradan uyarımızı yapıyoruz.

EN GENİŞ TOPLUMSAL VE DEMOKRATİK İTTİFAKI KURACAĞIZ”

İttifak politikamızı yeniden gözden geçirdik. Eksikliklerimizi de tespit ederek yeni dönemde bileşen ve ittifaklarımızla beraber en geniş toplumsal ve demokratik ittifakı kuracağız. Her aydın, yazar, sanatçı, gazeteci, sosyal demokrat, devrimci, sosyalist, yurtsever, feminist kısacası bu devran böyle gitmez bir şey yapmalı diyen herkesin elini taşın altında koyması gerekiyor. Gelin en geniş yelpazedeki ittifakımızı hep birlikte inşa edelim.

GELİN BİR 100 YIL DAHA KAYBETMEYELİM. GELİN CUMHURİYETİ HEP BERABER DEMOKRATİKLEŞTİRELİM”

Bütün siyasal ve toplumsal dinamiklere çağrımızı yeniliyorum; gelin bir 100 yıl daha kaybetmeyelim. Gelin cumhuriyeti hep beraber demokratikleştirelim. Bu ülkenin kanayan yarası olan Kürt sorununu, Alevilerin sorununu, emekçilerin, kadınların sorununu hep beraber çözelim.”