AYDIN Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) 25 sağlık personeline yönelik UMKE Temel Eğitimi verildi. Zorlu geçen 5 günlük eğitimi başarı ile tamamladılar.

AYDIN sağlık kuruluşlarında görev yapan toplamda 25 gönüllü kursiyer 6-10 Mart 2023 tarihlerinde 5 gün süren UMKE Temel Eğitimi aldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Teorik ve uygulamalı  eğitimlerden sonra temel eğitim tatbikatı düzenlendi.

Kursiyerlere,  UMKE eğitmenleri tarafından verilen Temel Eğitimde; toplamda 25 personele dar alanlarda enkaz altı medikal müdahale ve kurtarma, olağan üstü afet durumlarında lojistik altyapı için çadır kurulumu, afet psikolojisi, enkazda çalışma prensipleri, temel ve ileri yaşam desteği, ezilme sendromu gibi tıbbi konularla birlikte eğitici ve zorlu parkurlarda zamana karşı ekipler arası yarışma,  medikal kurtarma, triaj kuralları, olay yeri yönetimi, çığ, deprem, yangın, sel felaketinde medikal müdahale ve kurtarma, kimyasal biyolojik radyoaktif ve nükleer saldırı ve tehditlerde medikal müdahale, kurtarma, arınma ve ekipman eğitim ve uygulamaları gerçekleştirildi.

 Doğal afetler başta olmak üzere sağlık alanında kazazede ve yaralananların ihtiyaç duyduğu her anda, medikal kurtarmada etkin bir mücadele yürüten UMKE personelleri, aldıkları eğitimleri tatbikatlarla pekiştirerek güçlendirmiş, eğitim sürecini başarıyla tamamlayarak UMKE personeli olmaya hak kazanmışlardır.

Aydın İl Sağlık Müdürü  Dr. Eser ŞENKUL,  UMKE Eğitim ve Tatbikatında katılımcılara gösterdikleri yoğun emek ve çaba için  belgelerini takdim etmiştir. 

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi tarafından 6-10 Mart 2023 tarihleri arasında, 2023 yılı faaliyet planı çerçevesinde “UMKE Temel Eğitimi” düzenlendi. 

 

Eğitimin ilk üç günü teorik olarak işlendi. Bu üç günde katılımcılar; Enkaz Altındaki Vakaya Yaklaşım, Travma Vakalarında Acil Olgu Yönetimi, Temel Yaşam Desteği, Crush(Ezilme) Sendromu gibi toplam 22 farklı konuda bilgilendirildi.  

UMKE İHA Timi Oluşturuldu UMKE İHA Timi Oluşturuldu

 Eğitimin geriye kalan iki günü ise Temel Kampçılık, Çadırı Kurulumu, Olay Yeri Yönetimi, Triyaj, Trafik Kazası, Enkaz Altındaki Yaralıya Müdahale, Zor Koşullarda Yaralı Transportu gibi konularda katılımcıların beceri kazanması için sahada yapılan simülasyon çalışmalarıyla tamamlandı.

Eğitim sonunda İl Sağlık Müdürümüz Dr. Eser ŞENKUL tarafından 25 katılımcıya katılım belgeleri takdim edildi.