Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Yayladağılı yurttaşlar ile bir araya geldi. Savaş, Leylekli Mahallesi’nde Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma projesi kapsamında ata tohumu olan karakılçık buğdayını toprakla buluşturdu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Yayladağılı yurttaşlar ile bir araya geldi. Savaş, Leylekli Mahallesi’nde Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma projesi kapsamında ata tohumu olan karakılçık buğdayını toprakla buluşturdu.

Hatay Büyükşehir Belediyesinin traktörü tarafından sürülen dar gelirli çiftçilerin topraklarına karakılçık buğdayı eken, Savaş soruları da yanıtladı. Ekonomik olarak zor durumda olan üreticileri ayağa kaldırmak istediklerini anlatan Savaş, mikro bölgeleme sistemiyle Hatay’ı 14 ay boyunca taradıklarını belirtti.

Savaş, “Hangi ürün nerede daha verimli yetişir onu araştırdık, toprağı analiz ettik. Gübre, ilaç, tohum, fide, sulama ve enerji gibi maliyetlerle uğraşan dar gelirli üreticilerimize destek olmak için 14 ay boyunca fizibilite çalışması yaptık.  Çalışmalarımız sonucu kooperatifler ve bir şirket kurduk. Şu anda 2 bin aileyle çalışıyoruz. Önümüzdeki zamanlarda bunu 20 bine çıkartarak anlaşmalı tarım yapacağız. Böylelikle çiftçimizin köyden kente göç etmesine gerek kalmayacak” dedi.

Memura enflasyon farkı şimdiden %8 + %15 Memura enflasyon farkı şimdiden %8 + %15

"DİĞER ŞEHİRLERE ÖRNEK OLUYORUZ"

Amaçlarının verimli toprakları değerlendirmek olduğunu söyleyen Savaş, “Maalesef teknolojide gelişmiş bir ülke değiliz. Ama verimli topraklarımız var. Amacımız güvenilir tarım yapmak ve olabildiğince çok çiftçiye ulaşmak. Karakılçık ve ali bayır gibi ata tohumlarımızı yeniden yeşertmek istiyoruz. A, D, E ve K gibi vitamin ve protein değerleri yüksek, organik, lifli tohumlarımızdan faydalanmak istiyoruz. Biz bu projeyi başardıkça diğer şehirlere de örnek olmaya devam ediyoruz” diyerek çiftçilerin yanında olduklarını kaydetti.

“ÇİFTÇİYE DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK”

Soğan, maydanoz, dereotu, patates gibi ürünleri endüstri ile birleştirip paketleyeceklerini de sözlerine ekleyen Savaş, “Bu ürünlerin katma değerini yükselterek satacağız. Köylümüze kaliteli gübre desteği vereceğiz. Gübre için para almayacağız. Hasattan sonra anlaşmalı tarım gereği gübre bedelini düşerek üretilen ürünleri çiftçimizden alacağız. Böylelikle köylümüzün cebinden çok para çıkmadan tarlasını ekmiş olacak. Anlaşmalı tarım yaptığımız çiftçiye desteğimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.