Okullar daha büyük sorunlarla açılıyor

Altı aylık aradan sonra, okullar bugün kademeli olarak açılıyor. Okul öncesi ve birinci sınıflar iki gün okula gidip, beş gün evde kalacaklar. Böylece Covit-19 riski de gözlemlenebilecek.

Gündem 21.09.2020, 07:28 21.09.2020, 07:30
217
Okullar daha büyük sorunlarla açılıyor

Okullar her yıl sorunlarla açılırdı ancak bu yıl çok daha büyük sorunlarla açılıyor. Aynı zamanda güvensizlikle açılıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda maske, dezenfektan ve temizlik gibi ihtiyaçlar için 'şimdilik' 48 milyon lira para ayrıldığını söyledi. Birkaç gün önce katıldığı televizyon programında, meslek liselerinin maske ürettiğini, devletin imkanları olduğunu belirterek, “Her şeyimiz var. Ancak bazı okullar istisnai olabilir, bazı okullarımızın eksiği olabilir” dedi. Daha açılmadan eksiklik kabul edildi bile...

En önemli sorun da bu zaten. Dini eğitim vermeyen devlet okullarında temizlik malzemesi bile bulunmazken, aslen alınmaması gereken kayıt kayıt parasının da okulun bu ihtiyaçlarını karşılaması için alındığı bir sistemde, devletin hijyen ihtiyaçlarını sürekli ve düzenli bir şekilde karşılayacağına inanmak çok zor.

Nitekim, yine birkaç gün önce Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, testi pozitif çıkan kişileri evlerine araçla bıraktıklarını söylemiş, gelen tepkiler üzerine de söylemini değiştirmiş, pozitif hastaları evlerine bırakmayı önemsediklerini açıklamıştı. Vaka sayılarından tutun da işsizlik rakamlarına kadar yapılan resmi açıklamalara artık AKP'nin kendi seçmeni de inanmıyor.

Türkiye'de kurumlara güven kalmadığı için kaygıyla Bakanlığın okullardaki tüm ihtiyaçları düzenli olarak karşılamasını beklemekten başka çaremiz yok. Ancak güvensizlik o kadar aldı başını gitti ki, Bakanlığın veli bilgilendirme ve taahhütname belgesi de aynı şekilde haksız yere eleştirildi. Sözüm ona bilgi çağında yaşıyor olsak da gerçekte dezenformasyon yani bilgiyi çarpıtma çağında yaşıyoruz. Bu durum herkes için geçerli. Bu nedenle Bakanlığın hazırladığı taahhütnameyi okuduktan sonra gayet normal bir belge olduğunu anlamak zor değil. Kaldı ki pandemi mücadelesinde toplumun da payı önemli. Nitekim, virüsü ciddiye almayan ailelerin çocuklarının kurslarda maskelerini arkadaşlarıyla değiştirdiği bile şahit olan öğretmen var.

Diğer yandan, pandemi sona erene kadar Türkiye'de tüm okulların açılması imkansız görünüyor. Birkaç hafta önce açıklanan 2019-2020 MEB istatistiklerine göre, Türkiye'de örgün eğitimde 18 milyon 241 bin 881 öğrenci bulunuyor. Bunun 15 milyon 189 bin 878 öğrenci de resmi okullarda yer alıyor. Bunun yanında, toplam 1 milyon 117 bin 686 öğretmen bulunuyor. Resmi okullarda 942 bin 936, özel okullarda ise 174 bin 750 öğretmen görev yapıyor. 54 bin 715'i resmi, 13 bin 870'i özel olmak üzere toplam 68 bin 589 okul bulunuyor. Derslik sayısı ise 588 bin 10'u resmi, 139 bin 337'si özel okullarda olmak üzere toplam 727 bin 347. Okul öncesi eğitimde ise toplam 1 milyon 340 bin 507 öğrenci var.

Şimdi sadece 15 milyon öğrenci, 942 bin de öğretmeni gözönüne aldığımızda, devletin hergün 15 milyon 942 bin maske dağıtacağını düşünmek hayal. Nitekim, pandemi başında da iktidar ücretsiz maske dağıtacağını söylemiş, ancak bunu başaramadığını hepimiz görmüştük. Devlet okullarında bırakın maskeyi, dezenfektanı, sabuna bile bütçe ayrılmazken, şimdi bu kadar gider kalemini devletin karşılayacağı düşüncesi gerçek dışı görünüyor. En azından öğretmen ve öğrenciye belirli periyotlarla test yapılmalı. Malum, çok sayıda 'özel insan' kendisine düzenli test yaptırabiliyor. Aynı haktan öğretmen ve öğrenci de yararlanmalı.

Bu arada Ziya Hoca, öğrencilerin bu yıl bütün müfredattan sorumlu olduklarını ve sınava gireceklerini söyledi. Uzaktan eğitimin ne kadar verimsiz olduğu tartışma dahi götürmezken, bu durum sadece eğitimde fırsat eşitsizliğini körükler. Onlarca sorunun bulunduğu EBA'ya ulaşamayan, interneti olmayan binlerce çocuk varken, bu ihtiyaçları karşılamadan çocukları sınava sokmak, tüm müfredattan sorumlu tutmak, haksızlığın uç noktası. Kaldı ki özel okullardaki çocukların daha önde olduğunu katmıyorum bile... Yani Türkiye'deki eğitim sistemi bildiği yanlışı yapmaya devam ediyor ve paran yoksa okuma diyor.

Özel okullarda da tablo vahim... Yüz yüze eğitimle online eğitimin aynı olmadığını herkes biliyor. Ancak velilerin beklediği indirim hala sözkonusu değil. Bu arada ders saatini 30 dakikaya düşüren -ki doğrusu buydu- özel okullar, bu kez de öğretmenin maaşından kesinti yapıyor! Hiçbir şekilde tazminat hakkı olmayan, düşük ücretlerle çalıştırılan, iş güvencesinden mahrum öğretmenler mağdur olmaya devam ediyor.

Diğer yandan yemek ücretleri iade edilmediği gibi, veliler koliyle satılan kitap fiyatlarından da şikayetçi...

Kısacası bu yıl eğitimde fırsat eşitsizliğini daha açık ve net görüyoruz, görmeye de devam edeceğiz...

Ziya Selçuk: Çocukların okuma yazma öğrenmesi rahatlıkla halledebileceğimiz bir konu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Instagram hesabı üzerinden yaptığı canlı yayında ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin velileriyle bir araya geldi.

Ziya Selçuk: Çocukların okuma yazma öğrenmesi rahatlıkla halledebileceğimiz bir konu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokul birinci sınıf velilerinin, öğrencilerin okuma yazma öğrenimi endişelerine ilişkin, "Bütün dünya için zor bir zaman. Bundan dolayı da zor zamanda bu tür bir işin üstesinden gelmek, her işte olduğu gibi avantajı ve dezavantajı, fırsatı ve krizi içinde barındırır. Emin olun çocukların okuma yazma öğrenmesi şu veya bu şekilde bizim rahatlıkla halledebileceğimiz bir konu" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Instagram hesabı üzerinden yaptığı canlı yayında ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin velileriyle bir araya geldi.

Bir okuldan yaptığı yayınla velilere seslenen Selçuk, salgın dönemindeki işleyişe ilişkin velilerin endişelerini yanıtladı. Selçuk, Türkiye'de koronavirüs salgınının başlangıcından beridir yaşanan gelişmelerin büyük bir ekip tarafından takip edildiğini söyledi.

“3 binden fazla denetim görevlimiz, okulları ziyaret ediyor”

Tüm okulların temizliği için ciddi tedbirler alındığını kaydeden Bakan Selçuk, meslek lisesi, halk eğitim merkezi ve bilim sanat merkezlerinin salgın döneminde ihtiyaç duyulan araç- gereç, cihaz, maske ve temizlik malzemesi gibi ürünlerin üretiminde ciddi katkı sağladığını söyledi. Sadece meslek liselerinde 50 milyondan fazla maske üretildiğini belirten Selçuk, "Kolonya, diğer temizlik malzemeleri, solunum cihazları gibi çok farklı araç- gereçler üretildi. Bu konuda rahatız. Bütün okullarımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz: İl yöneticilerimizle, okul müdürlerimizle konuşuyoruz. Her bir okulumuzun ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek durumdayız. Bütün okullarımızda denetimler devam ediyor. Bizim de 3 binden fazla denetim görevlimiz, okulları ziyaret ediyor. Bazı çizelgeler var, kontrol listeleri var. Eğitim kurumlarında hijyen koşullarının oluşturulmasına yönelik bir kontrol kılavuzumuz var" ifadelerini kullandı.

“Televizyondaki dersler, müfredatın tamamlanması için yeterli”

Okullarda haftada 2 gün yapılacak yüz yüze eğitime ilişkin konuşan Selçuk, "Tüm evlerimizde farklı durumlar var. Evde kronik hastası olanlar var. Bir takım sosyal durumlar söz konusu olabilir. Tam da bu nedenle dedik ki; 'İsteyen velilerimiz, çocuklarını okula gönderebilirler.' Ama diğer velilerimiz için de Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizim bir fırsat vermemiz lazım. Müfredatın işlendiği ve tüm kademelerin, ilkokul için ayrı kanal, ortaokul için ayrı kanal, liseler için ayrı kanal, okul öncesi için ayrı bölümler. Bu tür hizmetin verildiği ülke sayısı dünyada 3'ü geçmiyor. Altını çizerek söylüyorum, bizim için televizyondaki dersler, bir öğrencinin okuldaki müfredatının tamamlanması için yeterli. Yüz yüze eğitim bunun için bir destektir. EBA internet bunun için destektir. Yani ekstra çalışmadır" açıklamasında bulundu.

Selçuk, internet ve bilgisayara erişimi olmayan öğrenci ve veliler için EBA Destek Merkezleri kurulduğunu ve son bir ay içinde kurulan EBA Destek Merkezi sayısının 7 bini geçtiğini söyledi. Selçuk, bu sayının çok kısa bir süre içinde 20 bine çıkacağını aktardı.

“Çocukların okuma yazma öğrenmesi rahatlıkla halledebileceğimiz bir konu”

Birinci sınıf öğrencilerinin okuma yazma öğrenme sürecine ilişkin velilerin endişeleri olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

"Çocuklarımızın okuma yazma öğrenmesinde elbette endişeleriniz var. 'Uzaktan eğitimle nasıl olacak bu' diyebilirsiniz. Burada Milli Eğitim Bakanı olmanın yanı sıra Ziya Öğretmen olarak da bulunuyorum. Ve benim gördüğüm, bu zor zaman, sadece bizim için değil. Bütün dünya için zor bir zaman. Bundan dolayı da zor zamanda bu tür bir işin üstesinden gelmek, her işte olduğu gibi avantajı ve dezavantajı, fırsatı ve krizi içinde barındırır. Emin olun çocukların okuma yazma öğrenmesi şu veya bu şekilde bizim rahatlıkla halledebileceğimiz bir konu. Ama bunu büyük bir kaygı merkezi haline getirirsek, işte o zaman sıkıntı olur. Biz, eğitim psikolojisi ile uğraşanlar, psikologlar deriz ki; 'Çocuk bir zorluk yaşıyorsa bu onun belli becerileri kazanması için de bir fırsattır. Yani bir öğrenme fırsatıdır.' Çocuklarımızın böyle bir dönemde böyle bir konuda bu kadar dayanışmayla öğretmenlerin üzerine titrediği, anne babalarımızın daha dikkatli olduğu bir durumdan söz ediyorsak, çocuklarımızın da deneyimlerinin nasıl zenginleşeceğini, zor dönemde bu tür problemlerle nasıl baş edeceğini tecrübe etme fırsatları da olacak."

Gerçek Gündem

Yorumlar (0)
13°
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:46
Güneş 08:15
Öğle 13:21
İkindi 15:54
Akşam 18:18
Yatsı 19:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Trabzonspor 20 33
6. Alanyaspor 19 31
7. Hatayspor 19 31
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Bursaspor 18 30
7. Tuzlaspor 17 30
8. Ankara Keçiörengücü 17 28
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 19 40
3. Sevilla 19 36
4. Barcelona 18 34
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 19 28
8. Real Betis 20 27
9. Cádiz 20 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 20 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 20 13