İMAMOĞLU: MİLLETİN PARASIYLA PARTİ PROJESİ OLMAZ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kurum iştiraki KİPTAŞ’ın inşa edeceği çevre dostu "Pendik Arkatlı Evler”inin temel atma törenine davetli olduğu halde katılmayan AKP'li Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin'i eleştirirken, “Projeler devletindir. Kamuya aittir. Millete aittir. Onun için 'bilmem ne partinin projeleri' diye ortaya atılan kavramlar, bir parti devleti var etmeye doğru gitmektedir. Bu şehrin ve bu ülkenin insanlarını rahatsız etmektedir. Milletin parasıyla, parti projesi olmaz. Gidersin kendi ilçe başkanlığı binası yaparsın, il başkanlığı binası yaparsın; onun da parti projesi olur. Bu anlayıştan ülkemizin derhal kurtulması lazım. Umarım kurtuluruz” dedi.

Gündem 27.11.2021, 16:20
İMAMOĞLU: MİLLETİN PARASIYLA PARTİ PROJESİ OLMAZ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kurum iştiraki KİPTAŞ’ın inşa edeceği çevre dostu "Pendik Arkatlı Evler”inin temel atma törenine davetli olduğu halde katılmayan AKP'li Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin'i eleştirirken, “Projeler devletindir. Kamuya aittir. Millete aittir. Onun için 'bilmem ne partinin projeleri' diye ortaya atılan kavramlar, bir parti devleti var etmeye doğru gitmektedir. Bu şehrin ve bu ülkenin insanlarını rahatsız etmektedir. Milletin parasıyla, parti projesi olmaz. Gidersin kendi ilçe başkanlığı binası yaparsın, il başkanlığı binası yaparsın; onun da parti projesi olur. Bu anlayıştan ülkemizin derhal kurtulması lazım. Umarım kurtuluruz” dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ, çevre dostu “KİPTAŞ Pendik Arkatlı Evler”in temelini attı. Çamçeşme Mahallesi Fabrika Sokak üzerinde kurulan şantiye alanında gerçekleştirilen temel atma töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ülkenin içinde bulundu ekonomik krize rağmen, böylesi bir yatırımı başlatmanın çok değerli bir adım olduğunu söyledi.

İmamoğlu'nun konuşması satır başlarıyla şöyle:

“İSTANBUL'UN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNE KATKI SUNMAK ÇOK DEĞERLİ BİR ADIMDIR: Gelirde, döviz bazında ne yazık ki 20 yıl öncesine döndüğümüz bir ortamda bugün cesaretle burada temel atmak kaynak üretip, İstanbul'un kentsel dönüşümüne katkı sunma çabasını ortaya koymak çok değerli bir adımdır, atılımdır, kararlılıktır. İBB Meclisi'nde şunu söylemiştim, ‘Umarım çok yakın bir zamanda tekrar bütçe konuşuyor ve bütçe yapıyor durumuna düşmeyiz. Çünkü öyle hızla değişiyor ki durduk yerde kriz çıkan memleketimizde, durduk yerde belki gerçek anlamda yüzde 40’ları, 50’leri aşan bir enflasyon değerini oluşturan bir ekonomik süreçte hepimizin çok dikkatli olması gerekir’ diye ifade etmiştim. Bir yandan İstanbul’un temel ihtiyaçlarından birisi. Ben bunu önemsiyorum. Tüm ekonomik zorluklara rağmen, kentsel dönüşümün İstanbul’un temel ihtiyaçlarından biri. KİPTAŞ bu konuda öncü bir kuruluş.

PENDİK BELEDİYE BAŞKANIN PROJEYİ İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABASINI DA ŞAŞKINLIKLA İZLEDİM: Pendik Belediye Başkanı arkadaşımızın bu projeye haksız, hukuksuz ve -ne yazık ki umarım öyle değildir. Ama hissiyatım bilinçli bir şekilde itibarsızlaştırma çabasını da şaşkınlıkla izledim. Pendikli vatandaşlarımızın, İstanbullu vatandaşlarımızın, burada kaynak elde etme çabasında olan bizleri bu şekilde engelleme çabası içerisinde bulunmasını çok garipsedim. Değerli Belediye Başkanı arkadaşımız, burada yapılan işle ilgili kendisine hiçbir haber verilmediğini, bilgi verilmediğini ve bu konuda bir hukuksal mücadeleye girişeceğini beyan etmiş. Öncelikle şunu söyleyeyim: KİPTAŞ’ın burada, İBB’nin almış olduğu ruhsatla ilçe belediyesine herhangi bir belge ya da onay almasının bir şekilde kanunda yeri yok. Yani böyle bir ihtiyacı yok. Ama ‘Benim bundan haberim yok. Ben bu süreci bilmiyorum. Hiçbir bilgi sahibi değilim. Onun için mahkemeye vereceğim’ falan demesi başka bir boyut.

AMAÇLARI; EKREM İMAMOĞLU’NA KÖSTEK OLMAK: Buradaki yapının nasıl yapılacağı var, her şey var. Ama işte, ‘Meclis’te çıkalım, Ekrem İmamoğlu'nun yaptığı bir işe daha, nasıl köstek oluruz. Nasıl engel oluruz’ girişiminde bulunalım. Ben, İBB Meclisi'yle ilgili birkaç şey daha söylemek istiyorum. İBB Meclisi, TBMM’den sonra Türkiye’nin ikinci büyük meclisi. Dolayısıyla; çok itibarlı, çok kıymetli. O koltukta bulunmanın bile ne kadar onur ve gurur vesilesi olduğunun herkes farkında olmalı.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İLE KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ YAPIYORUZ: Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun onayıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile kentsel dönüşüm konusunda karşılıklı iş birliği içinde çalışıyoruz. Başından beri kendisi de buna saygı gösteriyor ve kendisi de aynı şekilde bize destek olmaya çaba gösteriyor. Bakın altını çizeyim. Teşekkür ediyorum kendisine.

DAVET EDİYORUZ GELMİYORSUN: Yereldeki bu tarz belediye başkanlarının, siyasi aktörlerinin girişimini de buradan bu şekilde aktarmak bana açıkçası zül geliyor. Sıkılıyorum, üzülüyorum. Bir belediye başkanısın. Gel kardeşim, gel yerini de ayırmışız yazmışız oraya. Pendik Belediye Başkanı temel atma törenine davet ediyoruz gel beraber açalım. Buyur gel.

16 MİLYONUN ÖNÜNE GEÇECEK HİÇBİR SİYASİ AKIL YOK: Dün, Atık Yakma Tesisi’ni açarken dedim ki; ‘2017’de, bu sürecin başlamasına imza atan -Allah rahmet eylesin- önceki dönem Belediye Başkanımız sayın Kadir Topbaş'a teşekkür ediyorum.’ Yüzde 20’ye yakın bir inşaat tamamlanmasıyla devraldık. Yüzde 5 civarında finansal tamamlamayla devraldık. Finansının yüzde 95’ini, inşaatın da yüzde 80’ini biz tamamladık. Ama öncesinde, bunu başlatan kişiye de saygıyla, hürmetle teşekkür ettik. Çünkü devamlılık esastır. Bugün biz başlatırız, yarın bir başkası bitirir, burada kurdelesini keser verilen tapularla. Hayat böyle bir şey, kamu böyle bir şey. Kimse mülk sahibi değil. O bakımdan bu tür işlere destek olunması ve bunların manipüle edilmemesi lazım. Kaldı ki, bizim itibarımızı sarsacak, İstanbul'da, hiç kimse yok. Boşuna uğraşıyorlar. Çünkü bizim arkamızdaki 16 milyon insanın önüne geçecek hiçbir siyasi akıl, hiçbir siyasi irade yok. O bakımdan bizi sadece üzdüğüyle kalır. Sayın Başkanı bu anlamda temkinli, tedbirli, daha titiz davranmaya ve konuşmaya davet ediyorum.

BU ANLAYIŞTAN ÜLKEMİZİN DERHAL KURTULMASI LAZIM: ‘39 ilçeye eşit davranan bir belediye başkanı olacağım’ dedim. Geçtiğimiz günlerde yeniden düzenleyip açılışını yaptığımız Bağcılar Meydanı’ndaki etkinliğe, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’da katıldı. Belediye Başkanı geldi, kendi hizmetlerini anlattı. Dedik ki; ‘Allah yolunu açık etsin, daha güzel işler yap. Biz, kendi işlerimizi anlattık. Yani bu kavramın bu ülkede silinmesi lazım. İlçe belediye başkanı seçilen insan; Genel Başkanımız ne güzel söyledi, ‘Rozetini bırakacaksın. Türk bayrağı rozetini tak, vatandaşına hizmet et.’ Nokta. Biz onu yapıyoruz. Millet İttifakı’nın Belediye Başkanıyız; biz bu proje, 'CHP’nin' ya da 'İYİ Parti'nin diye bir yerde dedik mi? Hayır projeler devletindir. Kamuya aittir. Millete aittir. Onun için 'bilmem ne partinin projeleri' diye ortaya atılan kavramlar, bir parti devleti var etmeye doğru gitmektedir. Bu şehrin ve bu ülkenin insanlarını rahatsız etmektedir. Milletin parasıyla, parti projesi olmaz. Gidersin kendi ilçe başkanlığı binası yaparsın, il başkanlığı binası yaparsın; onun da parti projesi olur. Bu anlayıştan ülkemizin derhal kurtulması lazım. Umarım kurtuluruz.

KİPTAŞ, 3 KEZ SAYIŞTAY DENETİMİ GEÇİRDİ: KİPTAŞ bizim dönemimizde 3’üncü kez Sayıştay denetimine tabi tutuluyor. Bundan da mutluyuz yani; itibarımızı artırır. Denetlenmekten korkmayız ki. Geçmişin denetlenmemesine öfke duyarız. Niye? Bizim dosyalarımıza İçişleri Bakanlığı el koydu. Niye? Niye Allah aşkına? Tarihte görülmüş mü pandemi döneminde vatandaşın bağışladığı ve ihtiyacı olan vatandaşlara gitmesi gereken 5 milyon liramızı el koyduğu gibi. Bunu hangi memleket, hangi devlet insanla yaşatır Allah aşkına ya? Bunun gibi yüzlerce örnek. O bakımdan biz burada çok değerli bir iş yapacağız. Evet, KİPTAŞ buradan para kazanacak. Bu işin de sürecini alan tabii ki özel sektör temsilcileri var. Onlara da başarılar diliyorum. Bu zor şartlarda bu işe katılım gösterdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Onları destekleyeceğiz. Projemizin arkasındayız. Projemizin sahibiyiz. İstanbulluların yoğun bir ilgisini elbette bekliyoruz. Devir değişti, değişecek. Bu memleketin zenginliklerinin, bu memleketin nimetlerin, bu şehrin 16 milyon insanına ve bu ülkenin 84 milyon insanına paylaştırılacak bir döneme giriyoruz.”

TEMELE İLK HARCI DÖKTÜLER

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt da “Arkatlı Evler” projesini, “Yeni dönemin ilk kaynak geliştirici projesi” sözleriyle tanımladı. “Bizim için bu projelerdeki en önemli özellik, sürdürülebilir olması” diyen Kurt, “Bu projenin en önemli özelliği, yeni dönem vizyonunu yansıtan, çevreye yatırım yapan, tüketen değil, üreten bir proje olmasıdır” dedi.

Temel atma törenine Başkan İmamoğlu’nun yanı sıra, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ile çok sayıda davetli katıldı.

Konuşmaların ardından butonlara basan protokol, inşaatın ilk harcını temele döktü. 

 

banner257
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@