CHP’Lİ ALTAY: ANAYASA’YI ASKIYA ALANLARLA ANAYASA KONUŞMAK ABESLE İŞTİGALDİR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 17 günlük “tam kapanma” kararından sonra peş peşe gelen genelgeler için, “Türkiye’de artık anayasa hak getire, kanunlarla da yönetilmiyor, genelge adı altında fermanlarla idare ediliyor. Genelge, ferman karmaşası yaşıyoruz. Genelge çıkıyor biz anlayana kadar yenisi çıkıyor. Hayal kırıklığını 84 milyona yaşatırken; son kapanma, 50 milyon insana katıksız hapis cezasıdır” dedi. MHP’nin anayasa çalışması hakkında Altay, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem her şeyin ilacıdır. Anayasa’yı askıya alanlarla anayasa konuşmak abesle iştigaldir” dedi.

Gündem 05.05.2021, 17:12

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 17 günlük “tam kapanma” kararından sonra peş peşe gelen genelgeler için, “Türkiye’de artık anayasa hak getire, kanunlarla da yönetilmiyor, genelge adı altında fermanlarla idare ediliyor. Genelge, ferman karmaşası yaşıyoruz. Genelge çıkıyor biz anlayana kadar yenisi çıkıyor. Hayal kırıklığını 84 milyona yaşatırken; son kapanma, 50 milyon insana katıksız hapis cezasıdır” dedi. MHP’nin anayasa çalışması hakkında Altay, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem her şeyin ilacıdır. Anayasa’yı askıya alanlarla anayasa konuşmak abesle iştigaldir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Engin Altay’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“TÜRKİYE’NİN ÖNCELİKLİ SORUNU MUTFAKTAKİ YANGIN: Türkiye’de artık ağlanacak halimize güler hala geldik, Covid 19 ile mücadele adı altındaki beceriksizliklerin pik yaptığı dönem yaşıyoruz. Cumhur İttifakı, sosyal ve ekonomik krizi örtmek mümkünse unutturmak için her gün bir gündem yaratma gayretlerinden de vazgeçmiyor. Son olarak küçük ortak, 100 maddelik anayasa metniyle kendince tartışma yaratmak istedi. Türkiye’nin öncelikli sorunu anayasa değildir; mutfaktaki, işyerlerindeki yangındır. Siz önce yürürlükteki Anayasa’ya biraz saygı gösterin. Türkiye’nin suni gündemle geçirecek bir dakikası yoktur. Kaldı ki Devlet Bahçeli, bu sistemin ucubeliğini beyan etmiştir ama içeriğini tartışmak istemiyoruz.

TÜRKİYE FERMANLARLA İDARE EDİLİYOR: Bizim derdimiz anayasa değil, milletin ıstırabıdır. Bizim derdimiz Tayyip Erdoğan çatlasa da patlasa da 128 milyar doların akıbetini bulmaktır, bizim derdimiz kayıp bakandır, onların devlette yarattığı tahribattır, bakanlarla boy boy fotoğraf çektirip yüzbinlerce insanı dolandırana kimin olanak sağladığını bulmaktır. Türkiye artık yönetilmiyor, savruluyor. Türkiye’de artık anayasa hak getire, kanunlarla da yönetilmiyor. Genelge adı altında fermanlarla idare ediliyor. Parti devleti, fiili olarak faşizme dönüşmüştür. AK Parti ve Erdoğan’ı eleştirmek, müşteki olmak, ‘yanlış yapıyor’ demek, milletin kör kuruşunun hesabını sormak suçtur. Şahsım hükümetine laf etmek suçtur ve biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz.

ERDOĞAN MI, SAĞLIK BAKANI MI YALAN SÖYLÜYOR: Tarih tarih söyledim. 26 Nisan’a kadar aşı bolluğu öngören Sağlık Bakanı, ‘sıkıntıya girdik’ diyor. Sağlık Bakanı ‘sıkıntıya girdik’ derken Erdoğan, ‘sıkıntı yaşayacağımızı kabul etmiyorum’ diyor. Milletimize soruyorum: Erdoğan mı yalan söylüyor, Sağlık Bakanı mı söylüyor? Bu milleti küçümsemek, milletin aklıyla alay etmektir.

SAĞLIK BAKANI YENİK DÜŞTÜ: Sağlık Bakanı lebalep kongrelere, tarikat şeylerinin cenazelerine ve Erdoğan’ın bilim dışı müdahalelerine yenik düşmüştür. Ben üzülüyorum, bunun faturasını da Erdoğan, Sağlık Bakanı’na kesecek. Ben Sağlık Bakanı’nın yerinde olsam, Erdoğan’ın vesayetinden kurtulmak için ne gerekiyorsa yaparım. Bütün fatura Sağlık Bakanı’na çıkar, sen de kesebilirsen faturayı Bilim Kurulu’na kesersin. Neyin ne olduğunu milletin bilmeye hakkı var. Oldu bitti, an itibariyle Türkiye’de iki doz aşıyı yaptıran sayısı sadece 9 milyon. Bunun Türkiye için karamsar, vahim, endişe verici tablo olduğu ortadadır. Biz bunu sormayacak mıyız, söylemeyecek miyiz? Yapılan iş millete saygısızlıktır. Kim hangi yetkiyi ve makamı kullanıyorsa bilmelidir ki o makamın asıl sayısı millettir. Bu milleti daha fazla küçümsemeyin. Bunun bir şartı var, ilk şartı da Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu’na yapılan müdahale bir an önce bitmelidir. Baskı sürdüğü müddetçe Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu’nun elleri, kolları, gözleri, kulakları bağlı kalacaktır.

FERMAN KARMAŞASI YAŞIYORUZ: Kapanma kararları, genelgeler ki padişah fermanları diyoruz. Türkiye’de 50 milyon insanı, katıksız hapis cezasıyla cezalandırarak eve kapatmaktan başka bir işe yaramamıştır. Dünyada insanlar kendi kaderleriyle baş başa bırakılmamıştır. Türkiye, ekonomik destek konusunda üçüncü dünya ülkelerinden daha geri noktadadır. Bizim altımızda en az yardım eden iki devlet vardır. Olan yine esnafa, çalışamayan çalışana, çiftçiye oldu. Genelge, ferman karmaşası yaşıyoruz. Genelge çıkıyor biz anlayana kadar yenisi çıkıyor. Son market, son Pazar genelgesi. Ne oldu? İş işten geçtikten sonra on binlerce çiftçi, yüzbinlerce ton sebze meyveyi çöpe döktükten sonra cumartesi ve pazarları açacağız. Türkiye’nin gerçeklerinden bihaber oldukları bu pazar genelgesidir. Üretici aç, tüketici aç. Bunun sorumlusu kim? Bir tane sorumlusu var. Recep Tayyip Erdoğan. Yani tek adam. Bu işin bir hesabı olmayacak mı? Başarısızlık ötesi, becerisizlik ötesi, hezimet ötesi bir fiyaskoyla karşı karşıyayız. Hayal kırıklığını 84 milyona yaşatırken, son kapanma 50 milyon insana katıksız hapis cezasıdır.

BİR PARA DAĞITILDIYSA BEŞLİ ÇETEDEDİR: Fuat Oktay bir açıklama yaptı, ‘600 milyar lira dağıttık’ dedi. Uçmuş! 600 milyar TL’yi kime dağıttın? Şimdi eğer Fuat Oktay’ın dediği dağıtıldıysa, bunu garson, vale, inşaat işçileri, yurt işletmecileri, taksiciler, çiftçiler, emekliler almadı. Bir para dağıtıldıysa kesin beşli çetededir. 83 milyon bu eziyeti, bu zulmü hak etmiyor.

MERCİMEK BÜYÜKLÜĞÜNDE BEYİN OLSA: Elleri arkaya koymak suç, saygısızlık! Ayıp olan şu: Fatih Mehmet Sultan Han tablosunu hak ettiği yere taşıyan İBB Başkanımıza ‘saygısızlık yaptın’ demek için mercimek büyüklüğünde beyin olsa yapmaz. Yargının içinde olduğu hale bakın. ‘Allah yakışan iftiradan korusun’ derler. Bu yakışmayacak bir iftiradır. Partimiz rahattır. Bu milleti güldürüyor, güldürürken düşündürüyor. Burada bir saygısızlık yok. Saygısızlık burada bak. Şehit tabutları omza alınır. Şehit tabutlarının üzerine dirsek konup, nutuk atılmaz.

SORUŞTURMA AÇMAZSAN NAMERTSİN: Ne yapılmış başka. Ekrem Bey ne yapmış? Batmanlı kardeşimizin İstanbul seçimleri nedeniyle düğününü ertelediği için Ekrem Bey düğüne gider. Ziyarette Sayın İmamoğlu, Kayapınar Belediye Başkanı’mıza Atatürk tablosu hediye eder. Kayapınar Belediye Başkanı’na Atatürk tablosu hediye edilir mi? ‘Bu suç!’ Anlamlı ve güzel ziyaret. Toplumsal barışımıza katkı yapacak bir ziyaret. ‘Hayır bu da suç!’ Soruşturma açıyor. Açarsan aç, açmazsan namertsin. Bu ülkeyi kuranlara aziz şehitlerimize borcumuz var. Tıpkı Osmanlı kurucusu Osman Bey’in söylediği gibi, ‘yaşasın hürriyet, yaşasın adalet’ diye yolumuza devam edeceğiz. Yolun sonu göründü, AK Parti’nin ve özellikle Erdoğan’ın peş peşe yaptığı bu çılgınlıkların sebebi gidişini görmesidir. Erdoğan elini yargının gırtlağından çek. Savcılar senin emir elin değil, yargıyı rahat bırak.

YA YÜCA DİVAN’DA YARGILANACAK YA BÜYÜKELÇİ YAPILACAK: Ziyarete soruşturma açılan ülkede, görevini kötüye kullanan, ürettiği dezenfektanı kendi bakanlığına satan, cumhurbaşkanı eşi üzerinden nüfus ticareti yapan Ruhsar Pekcan’a soruşturma yok. Ruhsar Pekcan ya Yüce Divan’a gidip yargılanacak ya büyükelçi yapılacak. Üçüncü bir yol yok.

Engin Altay, basın mensuplarının sorularına da yanıt verdi. 

"ANAYASA'YI ASKIYA ALANLARLA ANAYASA KONUŞMAK ABESLE İŞTİGALDİR"

İntiharların artması ile ilgili soru üzerine Engin Altay, “Bu ekonomik buhran beceriksizlikle izah edilemez. Kötü niyetle izah edilir. Devletin kör kuruşu, bütün birimini kendi yandaşlarına aktarma sonucu, insanlar yatağa aç giriyor. Ben ‘kuru ekmeğe açlığa mahkum ettiniz’ dediğimde, ‘kuru ekmek yiyorsa aç değildir’ diyen zihniyet ekonomiyi dibe batırmıştır. Çok sor şartlarda yaşıyor vatandaşlarımız, onlardan biraz sabır ve geleceğe umutla bakmalarını istiyoruz” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıkladığı anayasa çalışması ile ilgili soruya ise Altay, “Benim anladığım Bahçeli de bu sistemin ucube olduğunu doğrulamıştır. Rötuşlarla düzelebilecek değildir. Güçlendirilmiş parlamenter sistem her şeyin ilacıdır. Anayasa’yı askıya alanlarla anayasa konuşmak abeste iştigaldir” yanıtı verdi. 

AKP’nin CHP için yayınladığı “Yalan üretim merkezi” başlıklı video hakkında Altay, “Kendi adresinin içine koymak suretiyle, kimin ne kadar yalan söylediğini itiraf etmişlerdir. O video, Z kuşağının aklını küçümsemektir. Erdoğan’ın yalanlarla ilgili vakti zamanı geldiğinde söyleyeceğimiz o kadar çok şey var ki” dedi.

"SORUŞTURMA AÇMAZSAN NAMERTSİN"

Mısır ile normalleşme adımları hakkında Altay, “Sayın Genel Başkan’ımıza teşekkür ediyorum. 8 yıldır dilinde tüy bitti. Mısır’da niye bizim büyükelçimiz yok diye çok sayısız yapıcı uyarılarda bulunmuştu ve AK Parti bizi eleştiriyordu. Keşke Sayın Genel Başkan’ımızı dinleyip bunu 7 yıl önce yapsalardı daha saygın bir Türkiye olurdu” diye konuştu.

CHP’li Aykut Erdoğdu hakkında soruşturma başlatılması için de Altay, “Türkiye’de artık Recep Tayyip Erdoğan’ı rahatsız edecek her şey suçtur. Muhalefetin iktidara bir konuda kusur işlediğini düşünüyorsa, ‘hesabını vereceksiniz’ demek suç oluyorsa, benim dediğim doğrulanıyor. Faşizm… Bu tür açıklamalara soruşturma herhalde Hitler döneminde yapılmamıştır. Siyasetçinin hesap vereceği üç yer vardır, sandıkta hesap verir, hakkında iddia varsa mahkemede ve siyasetçi mahşerde hesap verir” dedi.

Altay, “CHP’nin anayasa çalışması olacak mı” sorusuna, “Her partinin bu sistemden rahatsız oldukları için yeni anayasa hazırlıkları var. Ben Cumhur İttifakı’nın bu sistemden aslında rahatsız olduğunu öğrenmiş oldum, bundan da memnunum. Eski sistemi getirecek halimiz yok. Güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz. Millet İttifakı’na mensup bütün partilerin çalışmaları günü geldiğinde ete kemiğe büründürülecektir” yanıtını verdi.

banner257
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:09
Akşam 20:45
Yatsı 22:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@