Gram altında yeni rekor! ABD verisi sonrası altın fiyatları hareketlendi
Geçtiğimiz gün rekor seviyeyi test eden gram altın fiyatı bugün öğleden sonra yeniden hareketlendi. ABD'de açıklanan kritik gelişme sonrası ons altındaki yükselişe bağlı olarak gram altın yeniden rekor kırdı. İşte detaylar...


Gram altında yeni rekor ABD verisi sonrası altın fiyatları hareketlendi
Altın piyasasında yön önümüzdeki hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı sonrası şekillenecek. Fed'in 14 Haziran'da sona erecek FOMC toplantısında faizi sabit tutacağı beklentileri ons altına destek verdi. Öte yandan öğleden sonra ABD'de açıklanan kritik veri sonrası piyasalarda hızlı yükseliş görüldü.
4 Mayıs tarihinde 2078 dolara kadar yükselerek rekor seviyeye çıkan ons altın bu tarihten sonra düşüşe geçmişti. Son 1 haftalık zaman içerisinde ons altındaki cansız seyir çekmişti.
ONS ALTIN DÜN DÜŞTÜ 
Geçtiğimiz güne 1963 dolardan başlayan ons altın 1939 dolara kadar geriledikten sonra 1940 dolardan kapandı.
GRAM ALTIN DÜN 1469 LİRAYI GÖRDÜ
Öte yandan yurt içinde gram altın fiyatı dün döviz kurlarındaki hareketlerin etkisiyle birlikte rekor seviyeye yükseldi. Gram altın 1469 lirayı görerek tüm zamanların zirvesine çıktı. Gram altın günü 1450 liradan kapattı. 
 

KRİTİK ABD VERİSİ SONRASI PİYASALAR HAREKETLENDİ

Öte yandan bugün saat 15.30'da ABD'de işsizlik maaşı başvuruları açıklandı. ABD'de işsizlik maaşına başvurular beklentilerin üzerinde artarak 261 bin olarak açıklandı. İşsizlik maaşı başvurularına ilişkin veri sonrası ons altın yükselişe geçti.

ONS ALTIN BUGÜN TOPARLANIYOR 

Bugüne 1940 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda yükselerek 1969 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1940 dolar, en yüksek ise 1970 dolar seviyeleri görüldü.  
 

GRAM ALTINDA YENİ REKOR

Öğleden sonra ons altın fiyatındaki yükselişe bağlı olarak gram altın tüm zamanların zirvesini test etti. Gram altın fiyatı 1480 liraya kadar yükselerek yeni rekora imza attı. Gram altın şu dakikalarda 1479 liradan işlem görüyor. Gün içerisinde en düşük 1448 lira seviyesi test edildi.