(ANKARA) - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Gordion Antik Kenti ve Aslanhane Camii’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kabulüne ilişkin sertifikaları, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz’dan aldı.

Şehitkamil Belediyesi tarafından hayata geçirilen 2. Kent Lokantası, törenle hizmete açıldı Şehitkamil Belediyesi tarafından hayata geçirilen 2. Kent Lokantası, törenle hizmete açıldı

Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Gordion Antik Kenti ve Altındağ ilçesi Ulus bölgesinde bulunan Aslanhane Camii’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne kabulüne ilişkin hazırlanan sertifikalar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a sunuldu.

Sertifikalar, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a takdim edildi. Böylelikle Gordion Antik Kenti ve Aslanhane Camii, korunması gereken kültürel veya doğal varlık olarak tescillenmiş oldu.

Gordion Antik Kenti, Başkent'ten listeye girmeye hak kazanan ilk, Türkiye’den ise 20’inci dünya mirası olmuştu. Ulus’ta bulunan ve yapımı 13. yüzyıla dayanan, ahşap malzeme ve desteklerden oluşan Aslanhane Camii ise listeye giren ikinci kültür hazinesi oldu.

 

Kaynak: anka