Gemlik Belediyesi, Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesiyle ilçeye gelenlerin anılarını yaşatmak için kentin tanınan doktorlarından Seyfi Arkan’ın evini restore ederek, Dr. Seyfi Arkan Anı ve Mübadele Evi’ni açtı. 

Gemlik Belediyesi, Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesiyle ilçeye gelenlerin anılarını yaşatmak için kentin tanınan doktorlarından Seyfi Arkan’ın evini restore ederek, Dr. Seyfi Arkan Anı ve Mübadele Evi’ni açtı. 

Daha önce ilçede yaşayan ünlü sinema sanatçısı Eşref Kolçak adına sinema festivali düzenleyen ve anılarını kitaplaştıran Gemlik Belediyesi, şimdi de yenileme çalışmasını bitirdiği üç katlı ahşap binanın açılışını Dr. Seyfi Arkan Anı ve Mübadele Evi olarak yaptı. Evde, mübadele sonucu ilçeye gelenlerin ve ilçeden gidenlerin kişisel eşyalarının yanı sıra Doktor Seyfi Arkan’ın motoru ve sağlık ekipmanları da sergileniyor.

Dr. Seyfi Arkan Anı ve Mübadele Evi’nin açılışına; Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Nea Kios Eski Belediye Başkan Yardımcısı Kianos Alexandros,  CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan, Gemlik Girit ve Rumeli Derneği Başkanı Ahmet Çakmak ve sivil toplum kuruluşları başkanları katıldı.

“BARIŞ AĞZINIZDAN HİÇ EKSİK OLMASIN”

Başkan Mehmet Uğur Sertaslan, mübadele ile Türkiye’ye gelenlerin yine böyle yağmurlu bir günde ilçeye ayak bastıklarını aktararak, “Barış ağzınızdan hiç eksik olmasın, bunu her zaman söylüyorum. Her yaşanan acı için gözyaşı damlası döktüğünüzde, her bir damla için tek dileğiniz barış olsun. Umarım ne bizim milletimiz ne de başka bir halk böyle acıları tekrar yaşamaz. Burası Doktor Seyfi Arkan Anı ve Mübadele Evi olarak kullanılacak. Her ziyaretinizde unutmayacağınız tek şey elbette ki barış olsun” dedi.

Gemlik Kaymakamı Hasan Göç ise emperyalist güçlerin hiçbir zaman boş durmadığını, 1920’li tarihlerde suyun iki tarafındaki insanların birbiriyle kavga ettirildiğini belirterek, “İnsanlar hatıralarından kopmak zorunda kaldılar. Bunları tekrar yaşamamak için bu hatıraları canlı tutmamız lazım” dedi.

Nea Kios Eski Belediye Başkan Yardımcısı Kianos Alexandro da bir kez daha Gemlik’te olmaktan duyduğu mutluluğu paylaşarak, “Bu müzenin açılması burada yaşayan atalarımıza ve mübadele sonrası buraya yerleşen atalarınıza şükranlarımızı sunmak için mükemmel bir girişim olmuştur” diye konuştu.