MELTEM KARAKAŞ

Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik, fiyatlardaki artışlardan kaynaklı, yabancıların eskiye oranla Eskişehir’de gayrimenkul yatırımı yapmadığını söyledi. Çelik, az sayıdaki satışların da müteahhit ve vatandaşların sıcak para için fiyat düşürmesi sonucu gerçekleştiğini belirtti.

Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik, gayrimenkul ve inşaat sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekonomideki sıkıntılar nedeniyle seçim öncesi yaşanan durgunluğun seçim sonrasında da devam ettiğini belirten Çelik, ekonomide istikrar vurgusu yaptı. Çelik, vatandaşın krediye ulaşması konusunda da kolaylık sağlanması gerektiğini söyledi.

"EKONOMİDE BELİRSİZLİK SÜRECİ DEVAM EDİYOR"

Başkan Gazi Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Ekonominin belirsizlik sürecinin devam etmesi, seçim öncesindeki tedirginlik durumları vardı. Bunun nedeni altının devamlı yükselmesi, dövizin yükselmesi gayrimenkul piyasasını etkiliyordu. Seçim sonrasına gelince şu anda aynı durağanlık devam ediyor sektörümüz açısından bakarsak. İnşaat sektörü gerçekten durağan vaziyette. Sebepleri var. Öncelikle inşaat maliyetlerinin, girdilerinin dolar üzerinden fiyatların yükselmesi ve inşaat maliyetlerinin artmasıdır. İkincisi de tabi krediye ulaşım çok zorlaştı. Sıcak paraya ulaşım çok zorlaştı. Vatandaşlar kredi bulamadıkları için inşaat sektöründe durağanlık var. Sektör adeta yerinde duruyor diyebiliriz.

"PİYASA HENÜZ KENDİNE GELMİŞ DEĞİL"

Nasıl hareketlenir derseniz bu ekonomiyle ilgili, ekonominin istikrarlı olması bizim piyasalarımızın canlanmasına sebep oluyor. İnsanlara güven geliyor. İnsanlar borçlanıyor ve ticaret dönmeye başlıyor tüm sektörlerde. Bundan dolayı hükümetimizin buna bir adım atmasını insanlara krediler yönünde bir çare bulunması gibi ve alternatif bulunması gibi bir şeylerin üretilmesi gerektiğin düşünüyorum. Az da olsa satışlarımız olmuyor mu; oluyor. Bu da sıcak paraya ihtiyacı olan müteahhit arkadaşlarımızın, vatandaşlarımızın gayrimenkul fiyatlarını düşürerek, zarar ederek sıcak paraya erişebilmek için, parasını başka yerde kullanabilmek için fiyatları düşürdüğü için az da olsa satışlarımız oluyor ama gerçekte düşündüğümüz zaman piyasa henüz kendine gelmiş değil. Sektör durağan. Hepimiz beklenti içindeyiz.

"KREDİ KULLANACAKLAR HESAPLARINI İYİ YAPSINLAR"

Kredi kullanacak insanlara şunu söylüyorum buradan; gerçekten hesaplarını iyi yapmaları ve ayaklarını yorganlarına göre uzatmaları gerekir. Kredi çekersiniz ama ödeme planını iyi yapamazsanız bu daha büyük sıkıntılara sebep olur. 

Yabancılara Eskişehir’de çok büyük bir satış görmüyoruz. Daha önce vardı. Fiyat aralığının yükselmesinden sonra yabancılar Eskişehir’e gayrimenkul yatırımı yapmıyor. Eskiden yapıyordu. Miktar açıldı. Eskişehir’de çok büyük alışveriş yok. Bir yıl önce para miktarı gayrimenkul edinme miktarı uygundu. Rakam yükseldikten sonra gözümüze çarpan bir hareketlilik yok."