Bakan Bilgin ayrıca düzenlemenin bu hafta Meclis'e gelmesini beklediğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Vedat Bilgin'den EYT düzenlemesiyle ilgili açıklama geldi. Bakan Bilgin yaptığı açıklamada EYT'nin maliyetiyle ilgili "120-150 milyar lira arasında değişebilir" diye konuştu.

EYT düzenlemesinde son düzlük! Bakan Bilgin, toplam maliyeti ve Meclis'e geleceği tarihi duyurdu
Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Vedat Bilgin "EYT'nin 2023 maliyeti belli oldu mu?" sorusuna yanıt verdi. Dünkü Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin şu ifadeleri kullandı;

"Çalışıyor arkadaşlar. Arkadaşlar bana sunacaklar ne yapıyoruz ne ediyoruz falan diye. Yani ortada dolaşan rakamlar genellikle bazıları diyor ki; 300 milyar lira, bazıları diyor 200 milyar lira, EYT’yi diyor. Nasıl hesap yapıyorlar bilmiyorum. Rakamlar bizde hesap bizde. Ben 150 milyar lira diyorum ama, maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar lira arasında değişebilir. Çünkü bilmiyorsunuz kaç kişi müracaat edecek. Adama ‘emekli olma ya da hemen emekli yapayım seni’ mi diyecek?’’

"BU HAFTA MECLİS'E GELİR DİYE TAHMİN EDİYORUM"
Bakan Bilgin ayrıca düzenlemenin bu hafta Meclis'e gelmesini beklediğini söyledi.

EYT konusunda araştırmalar devam ediyor. Sosyal medya üzerinde de sıklıkla gündem olan EYT düzenlemesi hakkında son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıklamalarda bulundu. EYT düzenlemesinden yararlanacak olan 2 milyon 250 bin kişi ise ilk maaş ödemelerinin ne zaman yapılacağı ve meclise ne zaman sunulacağı ve sürecin ne zaman yasalaşacağı sorularına yanıt aramaya devam ediyor. Peki EYT ne zaman yasalaşacak? İlk maaş ödemeleri ne zaman yapılacak?

Kruvaziyer yolcu sayısı 1 milyonu aştı Kruvaziyer yolcu sayısı 1 milyonu aştı

EYT NE ZAMAN MECLİSE SUNULACAK? 

EYT düzenlemesi hakkında geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu bu haftayı işaret ederek meclise sunulmasını bekliyoruz ifadelerini kullanmıştı.

EYT'DE İLK MAAŞLAR NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK? 

EYT düzenlemesinde ilk maaşların Mart ayında hesaplara yatması bekleniyor. Konu ile ilgili açıklamayı Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu yapmıştı.

BAKAN BİLGİN'DEN EYT AÇIKLAMASI!

 Teknik yazım süreci uzun sürüyor. (Bu hafta gelir mi teklif Meclis'e?)Gelir tahmin ediyorum. Grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Üzerinde konuştukları kanun teklifini komisyonda tartışacaklar. Bu hafta biter. İçerikte bir şey değişmez. (EYT'nin toplam maliyeti nedir?) Toplam maliyetini söyleyemeyiz. Çünkü 2027'de emekli olacaklar da var. Bu yıl içerisinde 150 milyar lira civarında EYT'nin 2023 maliyeti, tahminim bu ama. (Kıdem tazminatı maliyeti) Özel sektör kısmı, 4A'lılar sigortalılar, onu ilgilendiriyor. Devleti ilgilendiren tarafı da var, memurlar emekli olursa onların da ikramiyesi var.

EYT'LİLER NE KADAR EMEKLİ MAAŞ PROMOSYONU ALACAK?

EYT'li olan emekliler düzenleme yasalaştıktan sonra ilk maaşlarını alacak. Ödenen prim gün sayısı ve sigortalılık süresine göre verilecek olan maaş tutarları değişiklik gösterecek. Promosyon tutarları da emeklilerin alacakları maaş rakamlarına göre belirlenecek. EYT kapsamında emekli olup ilk maaşını aldıktan üç gün sonra çalışılan banka ile promosyon anlaşması yapılabilecek.