Milyonlarca vatandaşın umutla beklediği EYT ile ilgili düzenlemeye ilişkin gazetemizin ulaştığı bilgilere göre bakanlık, emeklilik için yaşı ve çalışma süresini değil, prim gün sayısını esas alacak.

Kocaeli'de İzmitli gençler 'İngilizce' öğreniyor Kocaeli'de İzmitli gençler 'İngilizce' öğreniyor

Yıllardır giderek büyüyen “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” (EYT) sorununa yönelik Çalışma Bakanlığı’nın sürdürdüğü ‘Türk modeli’ adı verilen çalışma sır gibi saklanırken, düzenleme ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.  Gazetemizin ulaştığı bilgilere göre, bakanlık emeklilik için yaşı ve çalışma süresini değil prim gün sayısını esas alacak. Buna göre 8 Eylül 1999 öncesi işe giriş yapan kadın çalışanlar 7 bin 200, erkek çalışanlar ise 9 bin prim gün sayısını doldurması halinde yaş şartına bakılmaksızın emekli olabilecek. Bu formülün uygulanması durumunda ise 2023 yılında 1,5 milyon kişi emekli olacak.

MALİYET EN DÜŞÜK 42 MİLYAR TL
Konu ile ilgili bir diğer tartışma ise EYT düzenlemesinin bütçeye getireceği maliyet üzerinde yaşanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kurulan ortak komisyon, dengeli bir mali rakamın çıkması için çalışıyor. Resmi ağızlardan bir rakam henüz telaffuz edilmezken, vergi uzmanları ortalama bir hesap yaptı. Buna göre, 47-50 yaş bandına takılan vatandaşların emekliye ayrılması ile 1 milyon kişilik bir maliyet oluşacak. En düşük emekli maaşı üzerinden hesaplandığında ise bu maliyet yıllık 42 milyar TL olacak.

Kaynak: Milli Gazete