Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, tematik müzelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ikinci kedi müzesi olan "Berna Türemen Kedi Sanat Evi" ve "Ali İsmail Türemen Mavi Sanat Evi" düzenlenen törenle hizmete sunuldu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, tematik müzelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ikinci kedi müzesi olan "Berna Türemen Kedi Sanat Evi" ve "Ali İsmail Türemen Mavi Sanat Evi" düzenlenen törenle hizmete sunuldu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ünlü sanatçılar Berna Türemen ve merhum Ali İsmail Türemen’in adını taşıyan iki sanat evini Eskişehir’e kazandırdı.

Türk resim sanatının önemli temsilcilerinden Berna Türemen’in 50 yıldır dünyanın çeşitli ülkelerinden temin ettiği kedi tabloları, heykelleri, bibloları, oyuncakları ve çeşitli ev eşyalarından oluşan koleksiyonunu Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlayarak oluşturulan Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ikinci kedi müzesi olan "Berna Türemen Kedi Sanat Evi" düzenlenen açılışla sanatseverlerle buluştu.

Ayrıca Türk resminin önemli ustalarından, mavinin ressamı olarak da tanınan ve 2020 yılında hayatını kaybeden Ali İsmail Türemen’in resim, heykel ve objelerin de yer aldığı eserlerinden oluşan "Ali İsmail Türemen Mavi Sanat Evi"nin de açılışı gerçekleştirildi.

Tarihi Odunpazarı bölgesinde Şarkiye mahallesi, Işıklar sokak no: 2/F-2/G adresinde hizmet veren iki özel sanat evinin açılışına, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, sanatçı Berna Türemen, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Eskişehir’e yeni müzeler kazandırmaya devam ediyoruz. Bugün gerçekten çok mutluyum. Anadolu Üniversitesi’nde çok önemli hizmetleri olan Berna Türemen ve Ali İsmail Türemen’in bağışlarıyla oluşturulan bu güzel müzelerimizi herkes gelip görmeli. Berna Türemen Sanat Evi yani kamuoyunda bilinen adıyla Kedi Müzesi, çocukların, gençlerin, hayvanseverlerin, her yaştan sanatseverin çok beğeneceği bir yer oldu. Zaten kediler sıcakkanlı hayvanlardır. O sıcaklığı burada da hissedeceksiniz. Sanata sahip çıkan Eskişehirlilere eserlerini bağışladığı için Berna Hanıma ve mavinin ressamı merhum Ali İsmail Türemen’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

Birçok yerden müzenin açılması için teklifler gelmesine rağmen Eskişehir’i seçtiğini belirten sanatçı Berna Türemen ise “Büyükşehir Belediye Başkanımız, Hocamız Yılmaz Büyükerşen’e çok teşekkür ediyorum. Birçok yerden müze açılması için teklif geldi ancak Eskişehir bizim için çok başka. Yılmaz Hoca’nın Anadolu Üniversitesi’nin kurulmasında, Güzel Sanatlar Fakültesi ile birlikte ülkemize sanatçı yetişmesinde ve tabi ki de Eskişehir’in sanat şehri olmasında çok büyük emekleri var. O yüzden Eskişehir’de olmak istedik. Çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından "Berna Türemen Kedi Sanat Evi" ve "Ali İsmail Türemen Mavi Sanat Evi"nin kurdele kesimi yapılarak açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası protokol üyeleri ve vatandaşlar eserleri birlikte incelediler.