Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), ağır maliyetler karşısında üretmekte zorlanan çiftçiye destek amacıyla atıl arazilerini ekiyor. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), ağır maliyetler karşısında üretmekte zorlanan çiftçiye destek amacıyla atıl arazilerini ekiyor. 

EBB’nin ekonomik zorluk yaşayan üreticilere destek amacıyla yaşama geçirdiği bu projeyle; Yusuflar, Türkmentokat, Akpınar ve Karahöyük Mahallelerinde Belediye’ye ait arazilerde buğday ekimi yapılıyor. 

Proje kapsamında bilgi veren Başkan Büyükerşen Belediye’ye ait atıl durumdaki arazilerin çiftçilere yan destek olarak ekildiğini belirterek,  şunları söyledi:

“DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“Ülkemizin içerisinde bulunduğu durumu anlatmaya gerek yok. Kendisi gibi en az 2-3 ülkeye yetebilecek bu bereketli topraklarda çiftçimiz üretmekten vazgeçiyorsa veya zorluk çekiyorsa tarım politikalarımızın gözden geçirilmesi gerekiyor. Biz Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kalkınma konusunda imkanlarımız ölçüsünde çiftçimizi desteklemeye devam ediyoruz ve edeceğiz.”

Geçen günlerde Eskişehir’de düzenlenen “Kuru Tarım, Yeniden Uluslararası Sempozyumu”nu da hatırlatan Başkan Büyükerşen, sözlerine şöyle devam etti: 

“ÇİFTÇİMİZE KURU TARIMIN ÖNEMİNİ ANLATMAK İSTİYORUZ”

“Gerçekleştirdiğimiz sempozyumda gördük ki yağışların küresel ısınmaya bağlı azaldığı, kuraklık gerçeği ile karşı karşıya olan ülkemizin kuru tarıma yeniden dört elle sarılması gerekiyor. Genç Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türkiye’de ilk tohum ıslah çalışmalarının başladığı kentimizde sonrasında kurulan Kuru Ziraat Deneme İstasyonu ile çalışmalar devam etmiş ve memleketin ihtiyaçlarına uygun bir tarım modeli geliştirilmiştir. Eskişehir bu kuruluşlarla tarım kültürünün mayalandığı ve şekillendiği bir kent olmuştur. Yaklaşık 100 yıl önce mayalanmış bu kültürü, yıllık yağışın 500 mm’nin altında ve mevsimlere göre düzensiz olduğu yörelerde tekrar canlandırmak, çiftçimize kuru tarımın önemini anlatmak istiyoruz. Kırsal alanların varlığının sürdürülmesi, kır yoksulluğuyla mücadele edilmesi ve ana besin kaynağımız olan buğdayın korunması açısından değerli olan bu tarım modelini belediyemize ait 1000 dekarlık alanda kullanıyor ve buğday ekimi gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda başladığımız ve çiftçimize yan destek sağladığımız atıl arazilerin değerlendirilmesi noktasında ekimini yapıp hasat ederek elde ettiğimiz ürünlerle çiftçimize yan destek sağlıyoruz. Amacımız üreticimizin maliyetler karşısında zorlandığı bu dönemde üretmeye devam etmesine katkıda bulunmak.”