İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu’nda; "Sayın Nurettin Canikli enteresan bir laf etmiş sosyal medya hesabından. Diyor ki ‘Millet İttifakı seçimi kazanırsa Ziraat Bankası’nı çiftçilerin, Halk Bankası’nı da esnafların bankası yapacakmış’ diye bizi eleştiriyor. Hayret edilecek bir şey. Eleştirdiği noktaya bakıyor musunuz? Bu bankaların kuruluş amacı, Ziraat Bankası’nın çiftçileri desteklemek, Halk Bankası’nın da zaten esnafı desteklemek. Sayın Canikli bizim bu politikamızı eleştiriyor yani hakikaten başka eleştirecek nokta bulamadı demek ki bunu eleştiriyor; Allah şaşırtmasın diyorum" dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu'nda söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

“SAHTE TEMEL ATMA TÖRENLERİ VAR, ŞUNLAR VAR, BUNLAR VAR, ORTADA BİR PLAN, PROGRAM YOK”

Erhan Usta, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremleri hatırlatarak, “Depremin maalesef acı yanları her geçen gün ortaya çıkmaya devam etmektedir. Uluslararası Çalışma Örgütü, Kahramanmaraş merkezli depremlerde Türkiye’de toplam 658 bin çalışanın geçim kaynağını kaybettiğini açıklamıştır. Bakıyoruz hükûmete, bir kısım konutla ilgili hamleler var, işte sahte temel atma törenleri var, şunlar var, bunlar var, ortada bir plan, program yok. Özellikle bu çalışanların… Tabi insanlar iş buldukları zaman, orada karınlarını doyuracak bir ortam oluştuğu zaman hayatlarını yeniden inşa etmiş olacaklar. ‘Bununla ilgili ne yapılıyor’ diye bakıyorsunuz. Tamam, bir şey şu anda yapılamıyor olabilir ama bununla ilgili bir çalışma var mı, bir plan, program var mı, bir hedef ortaya koymuş mu hükûmet? Hiçbir şey yapılmıyor. Yani 658 bin kişi işini kaybetmiş, bu insanlara yeniden iş kazandırılması konusunda ve o topraklarda tutulması konusunda hiçbir çalışma yok; bunu kabul etmek mümkün değil” diyerek AKP iktidarını eleştirdi.

“ALLAH KİMSEYİ ŞAŞIRTMASIN. SAYIN NURETTİN ENTERESAN BİR LAF ETMİŞ”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalara ilişkin Usta, şu eleştirileri yaptı:

“Allah kimseyi şaşırtmasın. Sayın Nurettin Canikli (AKP Genel Başkan Yardımcısı) enteresan bir laf etmiş sosyal medya hesabından. Diyor ki, ‘Millet İttifakı seçimi kazanırsa Ziraat Bankası’nı çiftçilerin, Halk Bankası’nı da esnafların bankası yapacakmış’ diye bizi eleştiriyor. Ya, hayret edilecek bir şey. Zaten, gerçi ben her konuşmasına hayret ediyorum Nurettin Canikli’nin. En son burada bütçe konuşmasını da ibretle dinledik ama… Yani eleştirdiği noktaya bakıyor musunuz? Yani bu bankaların kuruluş amacı, Ziraat Bankası’nın çiftçileri desteklemek, Halk Bankası’nın da zaten esnafı desteklemek. Şimdi, Ziraat Bankası, bakıyorsunuz, havuz medyasını alanlara veya yandaşlara yüz milyonlarca dolar geri ödemesiz krediler veriyor fakat çiftçiye gelince kredi vermiyor. Halk Bankası da aynı şekilde, yaptığı işler ortada. Yani karanlık bir iş adamının ambargoları aşıp ülkeler arası kaçakçılık yaptığı bir konuma getiriliyor Halk Bankası.

“HALK BANKASINI ESNAFIN BANKASI YAPACAĞIZ, ZİRAAT BANKASINI ÇİFTÇİNİN BANKASI YAPACAĞIZ DİYORUZ”

Biz bunları değiştireceğiz. Halk Bankasını esnafın bankası yapacağız, Ziraat Bankası’nı çiftçinin bankası yapacağız diyoruz fakat sayın Canikli bizim bu politikamızı eleştiriyor yani hakikaten başka eleştirecek nokta bulamadı demek ki bunu eleştiriyor; Allah şaşırtmasın diyorum. Maalesef, işte iktidarın geldiği nokta bu.”