Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem bölgesi Adıyaman’ı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte ziyaret etti. Erdoğan, “Sarsıntıların yıkıcı etkisi, olumsuz hava şartları, hasar gören altyapının getirdiği zorluklar gibi sebeplerle maalesef ilk birkaç gün Adıyaman'da arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik. Bunun için sizden helallik istiyorum. Her şeyin farkındayız ve gereğini yaptığımızdan, yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi. Erdoğan ayrıca, “Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. Ama dalkavuklara asla kulak asmayın. Bir taraftan AFAD’a saldıran, bir taraftan Kızılay’ımıza saldıran, birçok sivil toplum kuruluşlarımıza saldıran bu dalkavuklara asla kulak asmayın” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem bölgesi Adıyaman’ı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte ziyaret etti. Erdoğan, “Sarsıntıların yıkıcı etkisi, olumsuz hava şartları, hasar gören altyapının getirdiği zorluklar gibi sebeplerle maalesef ilk birkaç gün Adıyaman'da arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik. Bunun için sizden helallik istiyorum. Her şeyin farkındayız ve gereğini yaptığımızdan, yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi. Erdoğan ayrıca, “Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. Ama dalkavuklara asla kulak asmayın. Bir taraftan AFAD’a saldıran, bir taraftan Kızılay’ımıza saldıran, birçok sivil toplum kuruluşlarımıza saldıran bu dalkavuklara asla kulak asmayın” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte; deprem bölgesi Adıyaman’ı ziyaret etti. Erdoğan ve Bahçeli, Adıyaman’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklama yaptı.

BAHÇELİ: TÜRKİYE, 21 GÜNDE AYAĞA KALKMAK ÜZEREDİR

MHP Genel Başkanı Bahçeli, şunları söyledi:

“Bugünkü Türkiye yalnız bir Türkiye değildir. Bugünkü Türkiye istikrar içinde, güçlü bir yönetime sahiptir. Bugünkü Türkiye milletiyle barışmış, kaynamış bir Türkiye'dir. Her türlü acıyı yaşayarak bugünlere erişmiş bir Türkiye’dir. Böyle bir Türkiye'de her şeyin çözümü mutlak surette mümkün olacaktır. Gayreteler o yöndedir, kısa süre içerisinde yerleşme düzeni olsun, diğer konular olsun hepsi halledilmek üzeredir. Üç önemli konu vardır. Beslenme, barınma, emniyet. 21 gün içerisinde, iç ve dış ülkeler dahil olmak üzere ülkemizin güzide insanları büyük felaketin arkasında durmaya elden gelen gayreti de göstermeye gayret göstermişlerdir. Şu an Türkiye, 21 günde ayağa kalkmak üzeredir. Bundan sonra daha güzel bir hayata nasıl kavuşacağımız konusunda gayretler sürecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın her şart altında yanındayız. Bugünkü yönetimin başarılı olması için her gayreti göstermekten eminiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve çalışma arkadaşları bu felaketten ülkeyi kurtaracak, yeni bir yüzyılda yeni bir Türkiye, yeni bir hayata kavuşturacaktır. Buna inanıyoruz. Sözü sahibine bırakıyoruz. Söz sahibindeyken bizim fazla söz söylemeye de gereğimiz yoktur.”

“SİZDEN HELALLİK İSTİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şu değerlendirmeleri yaptı:

“Cuma günü Adıyaman’a gelmiş, çadır kentimizdeki depremzede vatandaşlarımızla yaşadığımız felaketin acısını paylaşmaya çalışmıştık. O günden bugüne, hamdolsun Adıyaman çok değişti. Dünyada eşi benzeri görülmedik şekilde üst üste yaşadığımız depremlerin ve artçıların yol açtığı yıkımların en çok etkilediği şehirlerimizden birisi de Adıyaman’dır. Sarsıntıların yıkıcı etkisi, olumsuz hava şartları, hasar gören altyapının getirdiği zorluklar gibi sebeplerle maalesef ilk birkaç gün Adıyaman'da arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik. Bunun için sizden helallik istiyorum. Her şeyin farkındayız ve gereğini yaptığımızdan, yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. İlk günlerdeki sıkıntıların aşılmasıyla birlikte Adıyamanlı kardeşlerimizi yıkıntıların altından kurtarma ve yardım faaliyetlerini hızlandırdık.

Deprem bölgesinin tamamında 44 bin 374 vatandaşımız vefat ederken, 115 bini aşkın vatandaşımız yaralı olarak yıkıntıların altından kurtarıldı. Adıyaman’da da çoğunluğu şehir merkezinde olmak üzere milletvekilimiz Yakup Taş’ın da aralarında bulunduğu 6 bin 13 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 17 bin 499 vatandaşımız da yaralanmıştır.

Depremin ardından 62 bin 500 Adıyamanlı vatandaşımız yarısı İstanbul'a olmak üzere hava ve kara yolu ile diğer şehirlerimize tahliye edildi. Kendi imkânları ile başka yerlere gidenlere de her türlü kolaylığı gösterdik.

“YAKLAŞIK 4 BİN 600 ÇADIRDA, 14 BİNE YAKIN VATANDAŞIMIZ HAYATINI SÜRDÜRÜYOR”

Deprem bölgesinin tamamında 185 bin 345 binadaki, 553 bin 415 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu görüldü. Adıyaman'da ise 24 bin 497 binadaki, 64 bin 349 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Arama kurtarma çalışmalarının bitmesiyle birlikte enkaz kaldırma işleri hızlandı. Aynı şekilde, zarar tespit işlemleri de tamamlanmak üzeredir. İlk günlerden itibaren kurulmaya başlanan çadır kentlerdeki yaklaşık 4 bin 600 çadırda, 14 bine yakın vatandaşımız hayatını sürdürüyor. Ayrıca, 44 binden fazla vatandaşımıza da kendi evlerine yakın yerlerde kalabilmeleri için çadır dağıttık. Yurtlarımızda ve Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarımızda yaklaşık 4 bin kişi barınıyor. Konteyner ve prefabrik yapılardan oluşan geçici barınma merkezlerinin kurulumuna da başladık.

Adıyaman'da 16 bine yakın konteyner kurmayı planlıyoruz. İlk konteyner yerleşimlerinin faaliyete geçmeye başladığını görüyoruz. Kısa sürede, isteyen vatandaşlarımızı nispeten daha iyi şartlara sahip konteyner ve prefabrik alanlara kavuşturacağız. Konteyner veya kira yardımı talep eden 70 bin Adıyamanlı kardeşimizden hiçbirinin mağduriyetine izin vermeyeceğiz. Kira yardımlarının alt tutarını, 2 bin liradan 3 bin liraya çıkardık. Ayrıca, hiçbir ayrım yapmaksızın herkese 15 bin lira taşınma yardımında bulunuyoruz. Depremde vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına da acil ihtiyaçları için 100 bin lira veriyoruz. Felaketten etkilenen vatandaşlarımıza 10’ar bin lira ödeme yapıyoruz.

İYİ PARTİ GENEL SEKRETERİ POYRAZ: “BUGÜNLER ELBETTE GEÇECEK. SİYAH BEYAZ OLAN HAYATIMIZI HEP BİRLİKTE RENKLENDİRECEĞİZ” İYİ PARTİ GENEL SEKRETERİ POYRAZ: “BUGÜNLER ELBETTE GEÇECEK. SİYAH BEYAZ OLAN HAYATIMIZI HEP BİRLİKTE RENKLENDİRECEĞİZ”

Yem desteğinden, telef olan hayvanların yerine yenilerinin teminine kadar, her konuda çiftçilerimizin yanındayız. Adıyaman genelinde altyapı ile ilgili sıkıntılar önemli ölçüde çözüldü. Elektriği olmayan yer hemen hemen kalmadı.

“ŞUBAT AYI BİTMEDEN İNŞASI FİİLEN BAŞLAYAN KONUT SAYISI 14 BİN 500’E ULAŞTI”

Adıyaman'da yaklaşık 50 bin konut yapacağız. Mikro bölgeleme ve jeolojik etüt çalışması biten yerlerde hemen kazmayı vuruyor, inşaata başlıyoruz. Deprem bölgesi genelinde, zemin etütleri tamamlanarak inşa aşamasına gelinen konut sayısı, 309 bini buldu. Şubat ayı bitmeden inşası fiilen başlayan konut sayısı 14 bin 500’e ulaştı. Mart ve Nisan aylarında söz verdiğimiz konutlardan 234 binin daha inşası safhasına geçmiş olacağız.

“ŞEHRİNİZE SAHİP ÇIKIN, ATA YURDUNUZU ASLA KALICI OLARAK TERK ETMEYİN”

Binlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapan, bin yıldır kardeşçe yaşadığımız bu şehirlerimizin ne boşalmasına ne de yapısal değişime uğramasına göz yumamamayız. Bunun için buradan, deprem bölgesinde yaşayan ancak şartların zorluğu sebebiyle diğer yerlere giden tüm vatandaşlarıma çağrıda bulunmak istiyorum: Şehrinize sahip çıkın, ata yurdunuzu asla kalıcı olarak terk etmeyin. Yıkılan her konutun yerine daha iyisiyle daha güzeliyle daha güvenlisiyle yenisini yapıp sizlere vereceğiz. Yıkılan her köy evinin her ahırın yerine daha moderniyle yenisini yapacağız. Zarar gören her fabrikayı her işletmeyi her dükkânı tekrar ayağa kaldıracağız. Adıyaman başta olmak üzere her bir şehrimize deprem öncesinden daha canlı bir ekonomi, ticaret, turizm, sosyal hayat, tarım ve hayvancılık, velhasıl daha canlı bir gelecek kurmakta, daha bereketli bir iklim tesis etmekte kararlıyız. Bunun için sizlerden ve milletimden 1 yıllık süre istiyorum. Bugüne kadar vaatlerimizi nasıl yerine getirdiysek, asırlık demokrasi ve altyapı eksiklerini nasıl tamamladıysak, çözülemez denen nice sorunun üstesinden nasıl geldiysek, yapılamaz denen nice eserleri, hizmetleri nasıl ülkemize kazandırdıysak depremin yaralarını da 1 yıl içinde büyük ölçüde saracağımızın sözünü sizlerin huzurunda milletime veriyorum. Elbette her fani gibi bizim de kusurlarımız, eksiklerimiz, hatalarımız olabilir. Ama her alanda ülkemize canla başla hizmet verdiğimizi, milletimizin huzuru, refahı, güvenliği için gece gündüz çalıştığımızı hiç kimse inkâr edemez.

“DALKAVUKLARA ASLA KULAK ASMAYIN”

Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. Ama dalkavuklara asla kulak asmayın. Bir taraftan AFAD’a saldıran, bir taraftan Kızılay’ımıza saldıran, birçok sivil toplum kuruluşlarımıza saldıran bu dalkavuklara asla kulak asmayın. Sizinle yan yana olan kim, sizlerle beraber bu yolda yürüyen kim. Onlarla beraber milletçe bu dirayeti gösterdiğimiz müddetçe hiçbir felaket, hiçbir saldırı, hiçbir tuzak bizi yıkamaz.

“KIYILMIŞ TÜTÜN SATIŞINDAKİ YÜZDE 55 OLAN ÖTV ORANINI YARIYA İNDİRİYORUZ”

Ülkemizin en önemli tütün üretim merkezi olan Adıyamanlı kardeşlerimize bir müjde vermek istiyorum. Sarmalık kıyılmış tütünden aldığımız özel tüketim vergisini (ÖTV), tütün cinsine göre farklılaştırmak için genel bir çalışma zaten yürütüyorduk. Ancak deprem sebebiyle OHAL bölgesindeki illerimizde faaliyet gösteren sarmalık kıyılmış tütün üreten kooperatiflerimiz için hızlı bir düzenleme yapmayı kararlaştırdık. Bu kapsamdaki kooperatiflerimiz için, kıyılmış tütün satışındaki yüzde 55 olan ÖTV oranını yarıya indiriyoruz. Böylece üreticilerimiz şirketlere göre daha avantajlı bir şekilde ürünlerini pazarlama imkânı bulabilecektir.”