Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi öncesinde, "Herkes bugün Türkiye-Rusya ilişkilerinde bu ziyaretimizde tahıl koridoru meselesine bakıyorlar. Buradan tahıl koridoruyla ilgili bugün ne çıkacak diye bunu bekliyorlar. İnanıyorum ki yapacağımız görüşmeler sonrasında basın toplantısıyla verilecek mesaj dünyaya özellikle az gelişmiş Afrika ülkelerine yönelik bir adım çok çok önemli olacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi Soçi’de başladı. Heyetler arası görüşmeye başlamadan önce Erdoğan ve Putin açıklama yaptı. Erdoğan, şunları söyledi:

"100 MİLYAR DOLAR HEDEFİNE DOĞRU YÜRÜYOR OLMAMIZ BİZİ GERÇEKTEN ÇOK MUTLU EDİYOR"

"Bu davetle Türkiye, Rusya ilişkilerinde çok çok farklı bir dönemdeyiz. Rusya- Ukrayna arasındaki savaşın geldiği böyle bir dönemde bu ziyareti gerçekleştirmiş olmak, sizin bu daveti yapmış olmanız beni ve heyetimi gerçekten mutlu etmiştir.

Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerde özellikle şu andaki dış ticaret hacmimizin 62 milyar dolarda olmuş olması ve 100 milyar dolar hedefine doğru yürüyor olmamız bizi gerçekten çok mutlu ediyor. Bugün burada Merkez Bankası başkanlarımızın bir araya gelmesi, birbirleriyle ayrıca görüşecek olmaları aramızdaki ikili ilişkilerde yerli para birimine adım atma noktasında da önemli olduğuna inanıyorum.

Hava harekatında 20 hedef imha edildi! Hava harekatında 20 hedef imha edildi!

"SİNOP NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ'YLE İLGİLİ DE BİR ADIM ATMAMIZ SÖZ KONUSU OLACAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'ndeki gelişmeler gayet iyi bir şekilde şu anda devam ediyor. 25 bine yakın orada istihdamın olması önemli bir olay. Tabii ilk üniteyle ilgili atılmış olan adım gayet güzel. Kaldı ki bizim daha önce de sizinle görüştüğümüz gibi Sinop Nükleer Enerji Santrali'yle ilgili de bir adım atmamız söz konusu olacak diye düşünüyorum. Trakya'da bir hubın olacak olması da ayrı bir zenginlik ve bir canlılık unsuru.

Türkiye-Rusya arasındaki en önemli adımlardan bir tanesi turizm noktasındaki gelişmeler. Turizmde de şu anda Rusya bizde bir numara, böyle bir konumda. Bütün bunlarla beraber en önemli adım herkes bugün Türkiye-Rusya ilişkilerinde bu ziyaretimizde tahıl koridoru meselesine bakıyorlar. Buradan tahıl koridoruyla ilgili bugün ne çıkacak diye bunu bekliyorlar. İnanıyorum ki yapacağımız görüşmeler sonrasında basın toplantısıyla verilecek mesaj dünyaya, özellikle az gelişmiş Afrika ülkelerine yönelik bir adım çok çok önemli olacak.

"RUSYA'YLA DOĞAL GAZDA ÇOK ÖNEMLİ İLİŞKİ İÇERİSİNDEYİZ"

Bir diğer aramızdaki en önemli konu savunma sanayine yönelik attığımız ve atacağımız adımlar. Enerji sektöründe zaten aramızdaki adım özellikle doğal gaz konusunda biz birinci derecede şu anda Rusya'yla doğal gazda çok önemli ilişki içerisindeyiz. Bunu daha da geliştirerek devam ettireceğimize inanıyorum.

Yaz mevsimiyle ilgili orman yangınları; bu konuda da bize gönderdiğiniz iki uçakla gerçekten çok ciddi derdimize derman oldunuz. Bunu iki kat daha bir kat daha artırabilirsek çok daha isabetli olacak. Çünkü bu yaz mevsimi devamlı bu tehdidin altındayız. Bu tehdidi biliyoruz atlatmamızda çok ciddi faydalar var. Ben yeni kabinenin yeni üyeleri hepsi adına tekrar çok çok teşekkür ediyorum."