Milyonlarca memur ve emekli enflasyon rakamını bekliyor. Haziran ayı enflasyonu Çarşamba günü açıklanacak.

Rakamların belli olmasıyla birlikte memur ve emeklilerin alacağı zam oranı da belli olacak.

Emekli ve memurun gözü enflasyonda: Zam oranı kaç olacak? - 2

EMEKLİLERİN ZAM ORANI KAÇ OLACAK?

Yılın ilk 5 ayında enflasyon toplamı 22,72 olarak gerçekleşti. 3 Temmuz'da duyurulacak aylık enflasyon tutarı bu orana eklenecek.

SGK ve Bağ-Kur emeklileri 6 ayda oluşan enflasyonun tamamını alacaklar. Emeklilerin yüzde 25 civarı zam alması bekleniyor.

Emekli ve memurun gözü enflasyonda: Zam oranı kaç olacak? - 3

MEMURLARIN ZAM ORANI KAÇ OLACAK?

Memur ve memur emeklileri için durum biraz daha farklı. Toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alacaklar. İlk 6 ay için toplu sözleşme zammı yüzde 15 olmuştu. Bunun üzerinde gerçekleşecek enflasyon oranı fark tutarını belirleyecek.

Emekli ve memurun gözü enflasyonda: Zam oranı kaç olacak? - 4

İkinci altı aydaki yüzde 10'luk toplu sözleşme zammı da bunun üzerine eklenecek. Memur ve memur emeklilerinin zam oranının da yüzde 20'ye yaklaşması bekleniyor.

Emekli ve memurun gözü enflasyonda: Zam oranı kaç olacak? - 5

EMEKLİLERE REFAH ARTIŞI OLACAK MI?

Öte yandan hükümet kanadından yapılan açıklamalar emeklilere refah artışı yapılmayacağına işaret ediyor.

Emekli ve memurun gözü enflasyonda: Zam oranı kaç olacak? - 6

EMEKLİ TABAN ÜCRETİ ARTACAK MI?

Taban ücretin artıp artmayacağı ile ilgili bir açıklama ise yok. Normal şartlarda kök aylığı 10 bin liranın altında olan emeklilerin maaşı bu rakama tamamlanıyor.

Bu da kök aylığı düşük olan milyonlarca emeklinin 10 bin lira ücret almaya devam edeceği anlamına geliyor.

Milyonlarca memur ve emekli, yarın açıklanacak olan enflasyon verilerini bekliyor. TÜİK'in 3 Temmuz’da haziran ayı enflasyon verisini açıklamasıyla birlikte 2024 yılının ilk 6 ayına ilişkin zam farkı belirlenecek.

Memur ve Emeklilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Uzmanların tahminlerine göre, yılın ilk beş ayındaki enflasyon verisi yüzde 22,72 olarak kesinleşmiş durumda. Haziran ayı enflasyonunun ise Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yüzde 2,52 oranında çıkması bekleniyor. Bu durumda ilk 6 aylık toplam enflasyon oranı yüzde 25,81 civarında olacak.

SSK ve Bağ-Kur Emeklileri: Yüzde 25,81 oranında zam yapılması bekleniyor. Bu durumda en düşük emekli maaşının 10 bin TL’den 12.581 TL’ye çıkması bekleniyor.

Memur ve Memur Emeklileri: Toplu sözleşme ile belirlenen zam oranı, 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15, ikinci yarısı için yüzde 10 olarak belirlenmişti. Bu kapsamda, memur ve memur emeklilerinin zam oranının yüzde 20,34 civarında olması bekleniyor.

Kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifinin birinci bölümü TBMM'de kabul edildi Kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifinin birinci bölümü TBMM'de kabul edildi

emekli3.webp

Zam Oranı Eşitlenir mi?

Uzmanlar, bu dönemde memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranlarının eşitlenmesi yönünde bir durumun söz konusu olmayacağını belirtiyorlar.

Editör: Alpaslan CAN