PARA PİYASALARI UZMANI MEMİŞ: 'ALTIN FİYATLARI ÇOK YÜKSELDİ, ARTIK ALAMIYORUZ', DİYENE GÜMÜŞÜ TAVSİYE EDİYORUM

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı, Analist İslam Memiş, hem dolar/TL kuru hem de altının gram fiyatının tüm zamanların rekorunu beraber kırıldığını belirterek, “Altın sahibi olmak artık kolay olmayacak. Altının gram fiyatında orta ve uzun vade için yeni rekorlar bekliyor olacağım” dedi. Memiş altın alamayana ucuz ve uzun vade yatırım için gümüşü tavsiye etti.

Ekonomi 22.11.2021, 13:09
PARA PİYASALARI UZMANI MEMİŞ: 'ALTIN FİYATLARI ÇOK YÜKSELDİ, ARTIK ALAMIYORUZ', DİYENE GÜMÜŞÜ TAVSİYE EDİYORUM

HABER: Esra Alus

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı, Analist İslam Memiş, hem dolar/TL kuru hem de altının gram fiyatının tüm zamanların rekorunu beraber kırıldığını belirterek, “Altın sahibi olmak artık kolay olmayacak. Altının gram fiyatında orta ve uzun vade için yeni rekorlar bekliyor olacağım” dedi. Memiş altın alamayana ucuz ve uzun vade yatırım için gümüşü tavsiye etti.

İslam Memiş, dolar/TL kurunun 11,30 liraya yükselmesi, altının gram fiyatının Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine yükselişinin yaşandığına dikkat çekerek altının gram fiyatı, 2022’de 800 liraya kadar yükselişini sürdürebileceğini söyledi. Memiş'in değerlendirmesi şöyle: 

TÜM ZAMANLARIN REKORU: 2021 yılına 451 liradan başlayan altının gram fiyatı, geride bıraktığımız haftada 674 liraya yükseldi. 11,5 ayda gramında 223 lira artan altının gram fiyatı, yatırımcısına yüzde 50’ye yakın getiri sağladı. Altının gram fiyatı, tarihten bu yana olduğu gibi bu yıl da yatırımcısının yüzünü güldürdü. Dolar/TL kurunun 11,30 liraya yükselmesi, altının gram fiyatının Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine yükselmesine neden oldu. Hem dolar/TL kuru, hem de altının gram fiyatının tüm zamanların rekorunu beraber kırdığını gördük. Altının gram fiyatında orta ve uzun vade için yeni rekorlar bekliyor olacağım. Çünkü altının ons fiyatı bu yükselişe daha katılmadı. Amerika Merkez Bankası (Fed), başta olmak üzere diğer merkez bankalarının ‘Geçici Enflasyon’ söylemi ile altın fiyatlarını 6 ay baskılamışlardı. Baskı altında kalan altının ons fiyatı 1.758 dolardan 1.877 dolara yükselerek enflasyonu daha yeni yeni satın almaya başladı. Fed başkanı ve üyeleri, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF, enflasyonun kalıcı olduğunu itiraf etmeye başladılar. Ondan sebep altının ons fiyatında daha enflasyon fiyatlamaları yeni yeni göreceğiz.

YATIRIMCILAR, DOLAR VARLIKLARIYLA ONS ALTININ AYNI ANDA YÜKSELİŞİNİ GÖREBİLİR: Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlaması, yüksek gelen enflasyon rakamı nedeniyle alım miktarını 20 milyar dolar seviyesine artırma ihtimali, 2022’nin ortalarında faiz artırma isteğini sürdürmesi gibi nedenler, doların küresel piyasalarda değer artışlarına neden olacağını düşünüyorum. Enflasyonu fiyatlayan altının ons fiyatı, 2.000 dolar seviyesinin üzerinde kalıcı olması demek olur. Dolar/TL kuru ile alakalı belirsizliğin sürmesi, dolar endeksinin yükseliş süreci, fiziki talep gibi nedenler altın fiyatlarının yükselişini destekliyor. Altının gram fiyatı, 2022’de 800 liraya kadar yükselişini sürdürebilir. Her geri çekilmeyi ve kar satışlarını alım fırsatı olarak değerlendireceğim.

DOLAR NEREYE, ALTIN ORAYA GİDECEK: Yurt içi piyasalarda dolar/TL kuru 11 lira seviyesinin üzerine, dolar endeksi 96,0 seviyesine yükselmemişken altının gram fiyatında 525-530 lira aralığına çekilebilir beklentim vardı. Ancak karşımızda 11,30 liraya yükselen ve nereye kadar yükselişini sürdüreceğini öngöremediğimiz bir dolar/TL kuru var Altının gram fiyatının geri çekilmesi için dolar/TL kurunun geri çekilmesi gerek. Yani, dolar nereye, altın oraya gidecek. Eğer yıl sonuna kadar dolar/TL kurunda bir düşüş yaşanırsa bu kesinlikle 'Altın Al' alarmı olur. Her yıl olduğu gibi altın almayan bin pişman oluyor.

YÜKSELEN FİYATLAR GELENEKLERİ VURACAK: Altın fiyatlarının bu kadar çok değer kazanması, beraberinde örf, âdet ve geleneklerimizde de değişimlere neden olacak. Altın, hediye takısı olarak, örf, âdet ve kültürümüzde önemli bir yere sahiptir.  Ancak, 100-200-300-400-500-600 derken gramı 700 liraya dayandı. Artık altın, hediye ve tasarruf aracı olmaktan çıktı lüks oldu. Kadınların altın günü bitti, düğün nişan ve sünnet gibi törenlerde takıların yüzde 80’ni nakit paraya döndü, evlenen çiftler ise çok az miktarda altın alabiliyorlar. Vatandaş 3-5 yıl öncesine kadar düğün takısı alırken, çeyrek- yarım altın arasında gel-git yaşıyordu 'Çeyrek takıyorum ama ayıp olur mu?' diye düşünüyordu, bugün ise 'Yarım gram var mı?' diye soruyor. Bunun nedeni tamamen değer artışıyla ilgilidir. 1-2 yıl sonra düğünlerdeki altın kültünün tamamen biteceğini, imitasyon takıların daha fazla rağbet göreceğini düşünüyorum.

KUYUMCU ESNAFI SAYISININ AZALACAĞINI ÖNGÖRÜYORUM: Bu gelişmeler nedeniyle Türkiye genelinde kuyumcu esnafı sayısında azalma yaşanabileceğini öngörüyorum. 3-5 yıl önce az gelir diye çeyrek takmaya utanan bir vatandaşın bugün yarım gram bile alamayacak duruma gelmesi, önümüzdeki süreci bize net bir şekilde gösteriyor. Altın fiyatları yükseldikçe, boyutlarının da küçüldüğünü gördük. En az gram, 22 ayar yarım gram altın. Kulplu olması, çeyrek altınla aynı boyda olması 22 ayar olması (yani alım-satım arasında 10 lira oynaması, çeyrek gibi) onu avantajlı duruma getirdi. Bugünkü değeri 315 lira. Alamayanlar, 200 lira nakit para takmayı tercih ediyorlar.  Bundan sonra 'Yeni çeyrek, yarım gram oldu' ya da 'Çeyreğin tahtına yarım gram altın oturdu' diyebiliriz.

VATANDAŞ NE YAPMALI: Yukarıda belirttiğim gibi altın fiyatlarındaki düşüşler sınırlı ve geçici olur. Önümüzdeki yıl altının gram fiyatı, 800 liraya yükselebilir diye tahmin ediyorum. Altın yatırımcısı satış için çok aceleci olmamalı. Altın, ihtiyaç olmadan bozulmaz. Kural budur. Uzun vadeyi göz önünde bulunduranlar, ihtiyaç olmadan satmayanlar her zaman kar eder. Ancak ev, araba alacaktır ya da farklı bir yatırım yapacaktır o zaman satabilir. 'Altın daha çok yükselecekmiş' diye altın bozmamak hata olur. Çünkü karşısında alacağı yatırım da değer kazanıyor. Alım gücü olan yine almaya devam etmeli.  Uzun vade göz önünde bulundurmalı ve miktarı artırmalı.  Yani, miktara değil fiyata önem veren zarar eder. Önemli olan 10 gramı 20 gram 20 gramı 30 gram yapmak.  Eğer 500’den 674’e yükseldi diye sevinirlerse veya değer kazandığını düşünürlerse yıllık bazda yanlış düşünmüş olurlar. Özellikle bu yıl altın, enflasyona karşı sadece paramızı korumuş oldu.

TL’nin değer kaybını hesaplandığında altındaki miktarın kazanç değil, koruma olduğu görülecektir.  Mümkünse fiziki altınlarına sahip çıkmalı. Çünkü küresel ısınma ve fiziki taleple birlikte yer altındaki altın miktarları azalmaya devam ediyor. Bilim insanları, “Yer altındaki altın madenleri 2050’ye kadar tükenmiş olur” diye açıklama yapıyor. Bu da fiziki altının önemini zamanla bize göstermiş olacak.

GÜMÜŞ KESİNLİKLE İHMAL EDİLMESİN: 'Altın fiyatları çok yükseldi, artık alamıyoruz, tasarruflarımızı altına çeviremeyiz, sanırım döviz almak daha kolay olacak' diye düşünen vatandaşlarımıza gümüş tavsiye ediyorum. Gümüş, zaman zaman altından daha fazla kazandıran, ucuz ve uzun vade için en mantıklı yatırım aracıdır. Mesela; 2020’de gümüşün gram fiyatının 2,50 liradan 7,50 liraya yükseldiğini gördük. 2021’de ise yıla 6,30 liradan başlayan gümüşün gram fiyatının geride bıraktığımız haftada 9 liraya yükseldiğini gördük.  Gördüğünüz gibi kazançlı ve ucuz bir yatırım aracıdır. Vatandaşlarımız gümüşü aynı altın gibi fiziki de alabilir, banka hesabında da alabilir. Kapalıçarşı’dan fiziki olarak almak isteyenler, 5-10-20-50-100-250-500 gramlık veya 1 kg'lık külçeler halinde fiziki olarak alabilirler. Kapalıçarşı’ya gitmek için zamanı olmayanlar, rafinelerin internet sayfalarından sipariş verebilirler. Ancak kurumsal şirket olmasına dikkat etmeliler! Bankadan gümüş hesabı açtırmak isteyenler, aynı altın hesabı gibi açtırabiliyor, altın gibi alım-satımını internetten yapabiliyorlar. Özellikle gümüşün hikayesi çok farklı olduğunu söyleyebilirim.

BENİ ÇOK HEYECANLANDIRAN BİR YATIRIM ARACI: Gümüş beni en çok heyecanlandıran bir yatırım aracıdır. Gümüş’ün mikrop ayırıcı özelliği çok olduğundan tıp alanında çok rağbet görür. Yara bandı, ilaçlar, siğil tedavisinde gümüş kullanılır. Fotoğrafçılık, teknoloji ve bilim sektöründe fiziki olarak çok talep görüyor. Yağmur bombası, güneş panelleri ve bilgisayarlarda gümüş kullanılır. Dünyanın bugünkü salgın sürecini, küresel ısınmayı ve altın fiyatlarındaki yükselişi bir düşünelim. Karşısına da gümüşü koyalım. Dünyanın fiziki gümüşe çok ihtiyacı olacak. Ucuz olduğundan, çok yer kaplıyor. Ondan sebep fiziki çok talep edilmiyor. Saklama koşulları müsait olan varsa mümkünse fiziki biriktirmeli.

MÜCEVHERAT SEKTÖRÜ AĞIR DARBE ALDI: Sadece altın fiyatlarının yükselmesi değil, doların da değer kazanması yurt içi piyasalarda mücevherat sektörüne ağır darbe vurdu. Pırlanta, yakut, zümrüt, elmas gibi değerli taşlar dolar ile hesaplandığından, işlerin durulmasına neden oldu. Maliyet artışı, üretimi durdururken stok satışlar daha karlı hale geldi.  Sanırım mücevherat sektörü yaza kadar bu sıkıntıyı yaşayabilir.

Üreticinin de tüketicinin de zarar ettiği bir dönemdeyiz. Özel günlerde pırlanta taşlı hediye alacaklar, fiyatların aşırı yükseldiğini göz önünde bulundurmalı.

banner257
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7

Gelişmelerden Haberdar Olun

@