ENFLASYON GERİLEMEYE DEVAM EDECEK!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Bakan Albayrak, "Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat ayında yüzde 0,16 oranında gerçekleşerek beklentilerin altında arttı. Yıllık tüketici enflasyonu ise uzun bir süre sonrasında yüzde 19,67 gerçekleşerek yüzde 20 seviyesinin altında gerçekleşti" dedi.

ENFLASYON GERİLEMEYE DEVAM EDECEK!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün açıklanan enflasyon rakamlarını kişisel Twitter hesabından değerlendirdi;

BEKLENTİLERİN ALTINDA ARTTI

Bakan Albayrak, "Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat ayında yüzde 0,16 oranında gerçekleşerek beklentilerin altında arttı. Yıllık tüketici enflasyonu ise uzun bir süre sonrasında yüzde 19,67 gerçekleşerek yüzde 20 seviyesinin altında gerçekleşti." dedi.

ENFLASYON GERİLEMEYE DEVAM EDECEK

Şubat ayı enflasyon rakamı alınan tedbirlerin etkisini gösteriyor. Enflasyon gerilemeye devam edecek. Özellikle yüzde 19.02'den yüzde 18.12'ye gerileyen çekirdek enflasyon, düşüş eğiliminin giderek belirginleştiğini ortaya koyuyor.

TANZİM SATIŞ KARARININ BAŞARISINI GÖSTERMİŞTİR

ÜFE'deki ciddi düşüş de, enflasyondaki düşüşün güçlenerek devam edeceğini gösteriyor. Gıda enflasyonun mevsimsel olumsuz etkiye rağmen, beklentilerin altında kalması Tanzim Satış kararının gıda fiyatlarını baskılamadaki başarısını göstermiştir.

TÜM KALEMLERDE GÜÇLÜ DÜŞÜŞLER GÖRECEĞİZ.

Önümüzdeki süreç için enflasyon açısından çok daha iyimseriz. Mevsimsel olumsuzlukların geride kalması ve ikinci çeyrekten itibaren özellikle gıda tarafında atacağımız yapısal adımlarla, yaz aylarından itibaren tüm kalemlerde güçlü düşüşler göreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER