Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Ersin Gür, okullarda 2-20 Ocak günleri arasında yapılacak seçmeli ders tercihleriyle ilgili “Öğrencilerimiz özgür iradeleriyle ders seçimi yapmalıdır. Seçmeli ders tercihlerinde temel ölçütün öğrencinin ilgi ve yetenekleri olması gerekirken, her ders seçme döneminde öğretmen durumu ve fiziki olanakların yetersizliği gerekçe gösterilerek, sadece önceden belirlenmiş bazı derslerin seçilmesini istemek çelişkili bir durum oluşturmaktadır" dedi.

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Ersin Gür, okullar 2-20 Ocak günleri arasında yapılacak seçmeli ders tercihleriyle ilgili “Öğrencilerimiz özgür iradeleriyle ders seçimi yapmalıdır. Seçmeli ders tercihlerinde temel ölçütün öğrencinin ilgi ve yetenekleri olması gerekirken, her ders seçme döneminde öğretmen durumu ve fiziki olanakların yetersizliği gerekçe gösterilerek, sadece önceden belirlenmiş bazı derslerin seçilmesini istemek çelişkili bir durum oluşturmaktadır" dedi.

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Ersin Gür, Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyurduğu ve 2-20 Ocak 2023 tarihleri arasında yapılacak seçmeli ders tercihleriyle ilgili açıklama yaptı. Gür, şunları söyledi:

"BAZI DERSLER ÖNCEDEN BELİRLENİYOR"

"Öğrencilerimiz özgür iradeleriyle ders seçimi yapabilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sistemi üzerinden 2023-2024 eğitim öğretim yılına ait seçmeli derslerin seçim işlerinin başlatıldığını açıklamıştır. Seçmeli ders tercihleri 2-20 Ocak 2023 tarihlerinde yapılacaktır.  Geçmişte okul yönetimlerinin, öğretmen yokluğunu gerekçe göstererek özellikle dini içerikli derslerin seçilmesi için büyük çaba harcadığı, neredeyse bunu zorunlu tuttuğu uygulamalar basına yansımıştır. Bu nedenle bu dönem seçmeli derslerin belirlenmesi ve öğrencilerin özgür iradesiyle seçim yapabilmeleri konusunda çok daha dikkatli olunması gerektiği açıktır. Seçmeli ders tercihlerinde temel ölçütün öğrencinin ilgi ve yetenekleri olması gerekirken, her ders seçme döneminde öğretmenlerin durumu ve fiziki olanakların yetersizliği gerekçe gösterilerek, sadece önceden belirlenmiş bazı derslerin seçilmesini istemek çelişkili bir durum oluşturmaktadır. Yıllardır sınırlı sayıda derse sıkıştırılan seçmeli ders uygulaması, sınav odaklı eğitim sistemi nedeniyle birkaç tane akademik derse ya da çeşitli dinsel cemaat ve vakıfların da içinde bulunduğu Eğitime Destek Platformu gibi yapıların, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, il müftülükleri gibi bizzat devlet kurumları ve müdürlüklerin yaptıkları çeşitli toplantı, afiş ve kampanyalarla dini içerikli derslere yönlendirdikleri bir tercih dönemine dönüşmektedir.

"SEÇMELİ DERSLER İLGİ VE YETENEKLERİ ORTAYA ÇIKARMASI AÇISINDAN ÖNEMLİDİR"

Geçmişte de birçok kez yaşandığı gibi bazı derslerin öğrencilerimiz için ‘zorunlu seçmeli’ hale getirilmek istenmesi kabul edilemez. Sınıf bazında çoğunluğu esas alan seçmeli ders seçme mantığı öğrencilerin ilgi ve isteklerinden daha çok okul yönetimlerinin istedikleri dersleri kabul ettirmelerine yaramaktadır. Oysaki seçmeli dersler, öğrencilerin hayata hazırlanması, ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarması açısından önemlidir. Bu derslerin okul programlarının ayrılmaz bir parçası olarak öğrencilerin gelişimlerine destek olması, ayrıca bilişsel (bilgi, beceri), duyuşsal (ilgi, tutum) ve sosyal gelişimlerine katkı sağlaması gerekmektedir. Bütün bu bilimsel gerçekleri göz ardı ederek, öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri yerine iktidarın siyasal, ideolojik hedeflerine uygun hareket eden eğitim yöneticileri ve okul yönetimleri suç işlemiş olacaktır."