İlçenin yöresel ürünlerine değer kazandırmak için tarım projeleri yaşama geçiren Efeler Belediyesi, ürettiği ürünleri Yüzde 100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası’nda işlemeye devam ediyor.

Ekonomik daralmanın etkisini en aza indirmek için belediye bünyesinde üretilen tarım ürünleri, Efeler Belediyesi’nin Yüzde 100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası’nda işleniyor. Yalnızca kadınların istihdam edildiği fabrikada tüketime hazır hale getirilen ürünler, Efe Bakkal raflarında yurttaşın beğenisine sunuluyor. Gıdaları yurtiçinden ve yurtdışından tüketicilerle buluşturmak için kurulan www.efelerpazari.com adresli internet sitesinden yapılan çevrimiçi satışla ise lezzetler kent sınırlarının dışına çıkıyor. 

Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın “En büyük hedeflerimden biri yaygın olarak tüketilmesini sağlamak” dediği kentin yöresel ürünlerinden olan enginarın üretimi için belediye tarafından ilk çapa 2020 yılında vuruldu. Baltaköy ve Tepecik Mahallelerindeki toplam 45 dönümlük arazide damla sulama tekniğiyle üretilen enginarlar, Yüzde 100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası’nda işlenerek yedi çeşit konserve ürün haline getiriliyor. Tepecik Mahallesi’ndeki arazilerin 10 dönümünde şevketibostan, 2 dönümünde de kuşkonmaz üretiliyor. Şahnalı Mahallesi’ndeki 8 dönümlük arazide kekik, Şevketiye Mahallesi’ndeki 1 dönüm arazi üzerinde ise örtü altı tarım yöntemiyle ejder meyvesi yetiştiriliyor.

Yöreye özgü ürünlerin yanı sıra temel tüketim gıdaları da üretim yelpazesinde bulunuyor. Efeler Belediyesi, buğday üretimini Alanlı ve Mesutlu Mahallerinde toplam 40 dönümlük bir arazide yapıyor. Yetiştirilen ürünler, un ve ekmek haline getirilerek Efeler halkının mutfağında ve sofrasında yer alıyor. Lezzeti, kokusu ve çeşitli kullanım alanları ile öne çıkan karakılçık buğdayı da 2020 yılından itibaren Efeler Belediyesi’nin ürettiği birçok ürün arasında yer alıyor. Işıklı, Kadıköy ve Alanlı Mahallelerindeki toplam 100 dönümlük geniş bir arazide yetiştirilen ürün, ekmek ve un halinde halkın tüketimine sunuluyor.

İlçe tarımına katma değer kazandırmaya devam edeceklerini belirten Başkan Atay, “Yöreye özgü ürünlerden temel gıda maddelerine, tropikal meyvelerden süs bitkilerine kadar oldukça geniş bir yelpazede üretime aralıksız devam ediyoruz. Üretmeden var olamazsınız. Güçlü ve bağımsız olamazsınız. Bu verimli topraklara bir gün bile sırtımızı dönemeyiz. Özenle yetiştirilen kaliteli ürünleri en uygun fiyatla sofralarınıza getirmeye devam edeceğiz” dedi.