Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), sosyal medya hesaplarından, bugün itibariyle toplu taşımada Sanal Eskart ve kredi/banka kartı ile temassız yolculuk döneminin başladığını duyurdu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), sosyal medya hesaplarından, bugün itibariyle toplu taşımada Sanal Eskart ve kredi/banka kartı ile temassız yolculuk döneminin başladığını duyurdu.

EBB tarafından Elektronik Ücret Toplama Sistemi’nin altyapısı ve cihazları yenilenerek, sisteme teknolojideki gelişmeler dahil edildi. Yeni sistem ile yolcular fiziki karta ihtiyaç duymadan toplu taşımadan faydalanabilecek.

Konuya ilişkin ayrıntıları web sitesinde paylaşan EBB, yenilenen sistem kapsamında toplu taşımada tek kullanımlık QR Bilet, 2-3-4-5 Binişlik Biletler, Sanal Eskart ile QR Kod/NFC ve tüm bankaların temassız banka/kredi kartları ile yolculuk döneminin başladığını açıkladı. 

Yeni sistemin erişilebilirliği artıracağını ve yurttaşların fiziksel anlamda bir merkeze veya bir yükleme noktasına ihtiyaç duymadan tüm işlemleri yapabileceğini belirten Eskişehir Tramvay Projesi (ESTRAM) Genel Müdürü Hakan Murat Bayındır, ESTRAM Mobil üzerinden vizeleme ve bakiye yükleme işleminin de yapılabildiğini kaydetti. Yenilikler hakkında bilgi veren Bayındır, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın beklentileri dahilinde uzun süredir üzerinde çalıştığımız yeni sistem dolayısıyla bizler de heyecanlıyız. Birçok yenilik getiren sistemin özellikle akıllı telefon kullanan vatandaşlarımızın toplu taşımadaki işlemlerini kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Yeni sistem ile ilgili bilgi vermek gerekirse, öncelikle yolcularımız fiziki Eskart’a ihtiyaç duymadan kendi sanal kartlarını oluşturarak temassız seyahat edebilecekler. Güncellediğimiz ESTRAM Mobil uygulaması sayesinde QR Kod ile öde seçeneği ile validatörlerde çıkan kodlar telefonla okutularak veya NFC özelliği aktif telefonlarda hiç buna bile ihtiyaç duymadan yalnızca telefonu validatöre okutarak geçişe izin veriliyor. Buna ilave olarak birçok vatandaşımızın kullanacağını düşündüğümüz diğer bir yenilik ise kredi ve banka kartı ile yolculuk. Özellikle pandemi sürecinde hayatımıza adapte olan temassız kredi ve banka kartlarını da toplu taşımada bu sistem sayesinde kullanabileceğiz. Vatandaşlarımız fiziksel Eskart’a veya mobil uygulamamıza ihtiyaç duymadan da temassız kartını validatöre okutarak toplu taşımadan faydalanabilecek.”