Tropik felaket uykuda yakaladı: 440 ölü

Filipinler’in güneybatısını önceki gece vuran tropik Washi fırtınasının yol açtığı sel felaketinde 440 kişi öldü, yüzlerce kayıp var. Kurbanların çoğu sele uykuda yakalandı. Yetkililerin uyarılara rağmen tahliye gibi önlemler almadığı belirtiliyor.

 GÜNEYDOĞU Asya ülkesi Filipinler’de önceki gün saatte 90 km hızlı ilerleyerek Mindanao adasını vuran Washi’yle beraber gelen aşırı yağış yüzünden nehirler taştı, yollar evler sel sularıyla kaplandı. Fırtına Mindanao adasındaki Illigan şehri ve Cagayan de Oro yerleşim birimlerini etkisi altına aldığında kurbanların çoğu uykudaydı. Ölü sayısı 440, yüzlerce kayıp var.  Ulusal Felaketi Risk Azaltma ve Yönetme Konseyi Başkanı Benito Ramos, “Sel suları her yeri kapladığında birçok kişi uykusundaydı. Bölgeye yaklaşan fırtına ile ilgili uyarı yapıldı fakat kimse tahliye olmadı. Büyük zarar bekliyoruz” dedi. İlligan’ın belediye başkanı Lawrence Cruz, “Şehrimiz tarihteki en kötü sel felaketiyle karşı karşıya. Çok hızlı gerçekleşti, şaşkına döndük. İnsanlar uykudaydı” dedi.

Yetkililer de ‘uyumuş’

Ölü sayısının yüksek olmasına önlemlerin alınmaması etkili oldu. Puerto Princesa’nın belediye başkanı yardımcısı Lucilo Bayron, “Kurtarma ekiplerini harekete geçirdik. Fakat yerel yetkililer tahliye kararı almadı. Çünkü yağmur yağmıyor, hava burada hâlâ iyi” dedi. Fırtınanın batıdaki Palawan eyaletini geçtikten sonra bugün ülkeyi terk etmesi bekleniyor.

Kanallardan araba akıyor

Yüzlerce kayıbın olduğu Filipinler’in güneybatısında kanallar arabalarla doldu, evler sular altında kaldı. Marlyn Manos isimli selzede “Bizim arkamızdaki tüm küçük evler yok oldu, komşularımın çoğu kayıp” dedi.

Çatıya çıkıp canımızı kurtardık

Cagayan de Oro’dan selzede Cely Asinero, 10 metreye kadar yükselen sel sularının sesini duyunca uyandığını söyleyerek, “Çok yüksek bir sesti, çatıdan kaçarak kurtulduk” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER